Čo sú plodné a čo neplodné dni, kedy nastávajú a prečo ich poznať
Plodné a neplodné dni majú u žien majú veľký vplyv na otehotnenie, ak nie rovno najväčší. Za týmito dvoma pojmami sa skrýva obdobie, kedy je žena najplodnejšia a kedy je najväčšia šanca na otehotnenie, prípadne naopak obdobie, kedy je táto šanca najmenšia. Všetko totiž závisí od poslednej menštruácie a dĺžky ovulačného cyklu.
Čo sú plodné a neplodné dni
Plodné a neplodné dni sú dve obdobia počas menštruačného cyklu, pre ktoré sú charakteristické buď maximálna šanca na otehotnenie alebo naopak minimálna šanca na otehotnenie. Priemerná dĺžka menštruačného cyklu u ženy býva 28 dní.
Ako plodné dni sa označujú tie dni, kedy príde k uvoľneniu vajíčka z vaječníkov do maternice a kedy sú najlepšie podmienky na jeho oplodnenie. Ostatné dni sa označujú ako neplodné, avšak netreba sa nechať pomýliť názvom, aj počas tohto obdobia sa dá otehotnieť. Vzhľadom na priebeh ovulačného cyklu a priebeh oplodnenia je však takáto šanca minimálna.
Ak ide o výpočet plodných dní, platia obvykle tieto podmienky a parametre:
- všeobecne sa označuje ako plodné dni obdobie medzi 9. a 19. dňom menštruačného cyklu, pričom najväčšia šanca na otehotnenie je medzi 14. a 15. dňom
- v tomto časovom limite sú zarátané aj dve dôležité premenné a síce schopnosť oplodnenia vajíčka 17 hodín po uvoľnení z vaječníka a schopnosť prieniku spermií
- spermie sú schopné v optimálnych podmienkach prežiť až 5 dní, takže môžu napríklad oplodniť vajíčko aj predtým, ako prišlo k jeho uvoľneniu, skrátka si naň „počkajú“
- uvedené hodnoty nie sú na 100 % grantované a to hlavne vtedy, ak má žena nepravidelný cyklus, nakoľko naň vplýva viac faktorov
Ako rozoznať plodné dni a aké sú ich príznaky
Plodné dni sa dajú od tých neplodných najspoľahlivejšie rozoznať podľa ovulačného testu, ktorý vám prezradí, či príde k ovulácii v najbližších 24 až 36 hodinách. Okrem testu sa však dá plodné obdobie rozoznať aj podľa niektorých vonkajších prejavov.
Medzi najznámejšie príznaky plodných dní patria:
Hodnota bazálnej teploty: Zistiť najplodnejšie dni počas cyklu je možné pomerne presne podľa merania bazálnej teploty. Krátko po ovulácii totiž stúpne teplota zhruba o pol stupňa Celzia. Dôležité je však merať teplotu buď v ústach alebo v pošve.
Hlien krčka maternice: Počas cyklu dochádza nielen k zmenám bazálnej teploty, ale aj k zmenám týkajúcim sa hlienu krčka maternice. Ak máte neplodné dni, je hlien lepkavý a hustý. V čase ovulácie sa však zmení na priehľadný a riedky.
Poloha čípku: Poloha čípku maternice je tretím pomerne overeným a spoľahlivým prejavom plodných a neplodných dní. Kým bežne je čípok uzavretý, počas plodných dní sa skracuje a zmäkne. Hneď, ako nastane ovulácia, sa vráti späť do tuhej polohy.
Ako zvýšiť šancu na otehotnenie
Cieľom sledovania plodných a neplodných dní je vo väčšine prípadov zvýšenie šance na otehotnenie. Okrem výpočtu najplodnejšieho obdobia je však možné pre zvýšenie úspešnosti skúsiť aj niektoré ďalšie opatrenia prirodzeného charakteru.
Ženy aj muži môžu svoju plodnosť ovplyvniť nasledovne:
Potraviny: Posilniť svoju plodnosť je možné aj zmenami v jedálničku. Vyvarovať sa treba potravín s obsahom trans-tukov a nadmerne solených či sladených jedál, naopak, do jedálnička je zas dobré zaradiť orechy, ovocie, zeleninu, ryby a potraviny s vlákninou.
Obmedzenie škodlivých faktorov: Okrem pozitívnej podpory treba obmedziť aj tie vplyvy, ktoré môžu mať negatívne pôsobenie na otehotnenie. Ide hlavne o alkohol a cigarety, u žien aj stres, ktorý znižuje šancu na otehotnenie, čo hovoria aj mnohé skúsenosti.
Častejší pohlavný styk: Ak chce pár otehotnieť, mal by sa snažiť mať pohlavný styk čo najčastejšie a čo najviac, zvyšuje sa tým šanca, že aspoň jedna spermia sa dostane k vajíčku a oplodní ho. U mužov zas častejšia ejakulácia prispieva k zvýšenej tvorbe spermií.
Výživové doplnky: Pre ženy existujú doplnky výživy obsahujúce hlavne kyselinu listovú, ktorá je známa tým, že napomáha vývoju nového plodu a zárodočných tkanív. Pre mužov sú zas určené prípravky na testosterón, ktorý podporuje tvorbu spermií.
Úradom verejného
zdravotníctva SR
vrátenie peňazí za
nepoužité balenia
v Slovenskej
republike
a rýchle doručenie
balíka
pre viac ako 1 balenia
(Packeta)
a efektívne
zloženie