Ako sa dá otehotnieť, keď sa nedarí? Problém môže byť nielen u ženy, ale aj u muža
Skúšate otehotnieť už dlhšiu dobu, no nedarí sa vám? Všeobecne platí definícia, podľa ktorej možno uvažovať o vážnom probléme za predpokladu, ak sa o to pár pokúša neúspešne už rok. Sú však okolnosti a chyby, ktoré tomu môžu brániť aj v prípade, ak nemáte žiadne vážnejšie problémy s plodnosťou. Preto sa teraz pozrieme na možnosti, ako šancu zvýšiť.
Najčastejšie faktory, pre ktoré sa vám nedarí otehotnieť
Z pohľadu plodnosti a šance na otehotnenie hrá zásadnú úlohu vek. V zásade platí, že čím vyšší vek je, tým klesá šanca na otehotnenie. U žien je to hlavne po 30. roku života, u mužov obvykle po 35. roku. S vyšším vekom rastie riziko problémového tehotenstva.
Druhým zásadným faktorom je životospráva a životný štýl celkovo. Sem patria najmä obezita či nadváha, kde sa s BMI nad 30 znižuje plodnosť, fajčenie, tu treba rátať aj pasívne fajčenie, rovnako tak alkohol, ktorému by sa mali ženy aj muži vyhýbať v čo najväčšej miere. Špecificky treba brať stres, ktorý narúša priebeh ovulácie aj spermiogenézy.
Medzi časté chyby, ktoré páry v snahe otehotnieť robia, patria:
- nesprávna intenzita pohlavného styku, príliš málo sexu znižuje šance počas plodných dní, príliš veľa sexu zas neumožní optimálne dozrievanie spermií
- zlé načasovanie, či už ide o nesprávny odhad ovulácie, ktorej obdobie je bez testu ťažké odhadnúť, prípadne styk len v jeden deň ovulácie, čo je málo
- používanie bežných lubrikantov, ktoré negatívne ovplyvňujú plodnosť u mužov, nakoľko môžu spomaliť pohyblivosť spermií a znížiť teda plodnosť
- zlé stravovanie, muži napríklad príliš často konzumujú potraviny s fytoestrogénmi, ženy zas málo konzumujú potraviny s kyselinou listovou
Tipy, ako zvýšiť šancu na otehotnenie u muža aj ženy
Ako otehotnieť, keď sa vám to nedarí už dlhšiu dobu? V prvom rade treba čo najviac minimalizovať spomínané chyby a negatívne faktory. V niektorých prípadoch to zrejme príliš nepôjde, napríklad čo sa týka veku, no na väčšinu z nich máte stále svoj vplyv.
Ak chcete zlepšiť šancu na otehotnenie, skúste tieto možnosti:
Používajte ovulačné testy: Nepravidelnosť ovulačného cyklu je u väčšiny žien bežnou záležitosťou a práve toto je možné vyriešiť ovulačnými testami. Nespoliehajte sa na žiadne príznaky, jedine testy vám spoľahlivo ukážu, kedy vyplatí snažiť.
Skúste viacero polôh: Hoci platí, že niektoré polohy sú vyložene vhodné na otehotnenie, napríklad známa misionárska poloha, netreba sa tak striktne obmedzovať. Pokojne vyskúšajte aj niektoré iné, napríklad na koníka, zozadu alebo v stoji, nebojte sa.
Zinok a kyselina listová: To, čo môže pomôcť na otehotnenie, sú aj niektoré zdravé potraviny. Muži by mali jesť najmä ryby, orechy, morské plody a červené mäso s obsahom zinku, ženy zas špenát, vajíčka, banány a avokádo s kyselinou listovou.
Pozor na teplo: Tento faktor sa dotýka mužov, príliš vysoká teplota v okolí miešku, kde vznikajú a dozrievajú spermie, má totiž principiálne negatívny vplyv. Vyvarovať sa treba noseniu tesnej spodnej bielizne aj používaniu vyhrievania sedadiel.
Minimalizujte vplyv liekov: Negatívny vplyv na hormonálnu rovnováhu a teda aj plodnosť u oboch pohlaví majú aj niektoré lieky. U mužov môže ísť o lieky napríklad aj proti zápalom či bolestiam, u žien býva najčastejším rizikom hormonálna antikoncepcia.
Hýbte sa: To, čo viete spraviť najlepšie pre zvýšenie šance na otehotnenie, je pravidelný pohyb. U žien by malo ísť o vytrvalostné typy športov, ktoré im pomôžu proti nadváhe, u mužov zas o intenzívnejšie a výbušnejšie aktivity, napríklad šprint.
Menej kofeínu: Podobne, ako nikotín, aj kofeín môže mať u mužov negatívne dôsledky na tvorbu a dozrievanie spermií a preto je vhodné obmedziť jeho príjem. Ak si dáte počas dňa jednu či dve kávy, nie je to nič hrozné, ale toto by malo byť maximum.
Spánok a relax: Na zmiernenie vplyvu stresu, ktorý negatívne ovplyvňuje plodnosť u mužov aj žien, je najlepšie mať čo najviac oddychu. Cez deň si robte počas práce prestávky a vždy si doprajte dostatočný spánok, pomáha to aj na dozrievanie spermií.
Stimulujte testosterón: Problémom môže byť aj nízka hladina testosterónu, ktorý vplýva na spermiogenézu. V tejto situácii sú riešením bylinky, napríklad ako je Maca, Saw Palmetto či Tribullus Terrestris, ktoré nájdete napríklad aj v prípravku eJoy®.
Úradom verejného
zdravotníctva SR
vrátenie peňazí za
nepoužité balenia
v Slovenskej
republike
a rýchle doručenie
balíka
pre viac ako 1 balenia
(Packeta)
a efektívne
zloženie