Trichomoniáza
Trichomoniáza je ochorenie spájané najčastejšie so ženami, no môže sa objaviť aj u mužov. Ide o zápalové ochorenie parazitárneho pôvodu, pôvodcom je Trichomonas vaginalis, nazývaný aj bičíkovec pošvový. Ten spôsobuje infekciu v pošve.
Okrem toho môže byť príčinou zápalu v močovej trubici, čo je zas častý prípad mužov. Zhruba v polovici prípadov prebieha infekcia bez príznakov a hoci nemá infekcia žiadne závažné následky, netreba podceniť jej liečbu. V prípade žien môže byť rizikom pre neskorší vznik rakoviny hrdla maternice, liečba infekcie je cez antibiotiká.
Trichomoniáza u mužov a u žien
Trichomoniáza patrí medzi najčastejšie zápalové a infekcie ochorenia pošvy u žien. U mužov je menej častá, ak nastane, spôsobí zápal v urogenitálnom trakte.
Pôvodcom je už spomínaný parazit Trichomonas vaginalis, ktorý prežíva v tele výhradne v pošve alebo močovej trubici, vo vonkajšom prostredí vie prežiť v ejakuláte alebo dokonca aj termálnej vode. V týchto prípadoch externého prostredia ale majú bičíkovce životnosť len zopár hodín. Najčastejším prenosom je nechránený pohlavný styk.
Čo sa týka najdôležitejších údajov, treba vedieť aj:
- infekcia trichomoniázou nie je nebezpečná, v minulosti sa dokonca mnoho ľudí mylne domnievalo, že bičíkovce sú prirodzenou súčasťou pošvy
- hoci nemá zápal žiadne vážnejšie komplikácie, jeho opakovanie môže narušiť imunitu sliznice a zvýšiť riziko vzniku iných infekcií, napríklad AIDS
- liečba spočíva v jednorazovom podaní antibiotika vo väčšej dávke, pre úspech v liečbe je nevyhnutnosťou preliečenie všetkých sexuálnych partnerov
Najčastejšie ochorenie postihuje ženy vo veku do 35 rokov, zaujímavosťou je, že ak sa nakazí muž, takmer vždy má trichomoniáza asymptotický priebeh. Podľa niektorých štatistík sa odhaduje, že až 20 % žien v reprodukčnom veku sa s ňou stretne.
Ak ide o špecifickú situáciu žien v tehotenstve, ide o riziko z pohľadu možnosti predčasného pôrodu. Deti, ktoré sa narodia ženám s trichomoniázou, majú zvyčajne nižšiu pôrodnú hmotnosť. U mužov je riziko v tom, že infekcia sa môže dostať cez močovú rúru ďalej do prostaty, v tomto prípade hrozí vyššie riziko nádorového ochorenia.
Príznaky a prejavy trichomoniázy
Typickým prejavom trichomoniázy je výtok z pošvy, často so zápachom. Niektoré symptómy sa líšia podľa toho, či má ochorenie akútnu alebo chronickú formu.
Tu sú najčastejšie príznaky, ktoré sú u mužov a žien:
Výtok z pošvy: Najviac charakteristickým príznakom trichomoniázy je výtok z pošvy. Tento výtok má žltobielu alebo žltozelenú farbu, je riedky a býva spenený. Je hnisavý, čomu zodpovedá aj jeho konzistencia, typicky objemnejší a tiež zásaditý.
Zapáchajúci výtok: Charakteristickou črtou pošvového výtoku je jeho zápach. Ten býva cítiť po rybách a je mierne nasladlý. Intenzita zápachu z pošvy závisí aj od intenzity zápalu na jej sliznici, u niektorých žien môže byť zápach silnejší, u iných slabší.
Výtok z močovej trubice: U mužov sa môže v prípade symptomatickej formy infekcie objaviť tiež výtok, avšak z močovej trubice. Tento výtok má belavú farbu a na rozdiel od výtoku z pošvy je o niečo hustejší, dá sa opísať aj ako mliečny.
Ťažkosti pri močení: Tak u žien, ako aj u mužov, sa vyskytujú ťažkosti s močením. Najčastejšie ide o časté nutkanie na močenie a častejšie močenie ako také, sprevádzané býva aj bolesťami a svrbením či pocitom pálenia pri močení.
Prejavy na penise: K špecifickým príznakom trichomoniázy u mužov patria symptómy, ktoré sú viditeľné na penise. Dochádza k podráždeniu a začervenaniu predkožky a celkovo na žaludi, kde sa infekcia dostane zostupnou cestou z močovej rúry.
Príznaky v pošve: ženy môžu postihnúť bolesti a ďalšie prejavy týkajúce sa pošvy. Okrem bolestivosti ide o svrbenie alebo pocit pálenia vagíny a okolia močovej trubice. V prípade vážnejšej infekcie sa dostavia aj začervenanie a zdurenie pošvy.
Bolesti mimo močenia: Okrem bolesti počas močenia sa môžu objaviť aj všeobecné bolesti a to najmä u žien. V ich prípade ide o bolesti v podbrušku všeobecne alebo o bolesti počas pohlavného styku, u mužov sa zas objavujú bolesti počas styku.
Ostatné symptómy: U žien sem patria opuchy slabín a v prípade rozšírenia infekcie ďalej intenzívnejšie bolesti v oblasti vnútorných pohlavných orgánov. To isté sa objavuje aj u mužov, najmä ak príde k chronickej infekcii prostaty.
Prenos, inkubačná doba a priebeh
Pokiaľ ide o inkubačnú dobu, čiže obdobie do prejavenia prvotných príznakov, štandardne sa jedná o obdobie od 3 do 30 dní, ak ide o symptomatickú formu.
Veľké množstvo zápalov a infekcií však prebieha bez akýchkoľvek prejavov navonok, alebo sú tieto prejavy natoľko slabé, že ich nepostrehnete. V prípade, ak sa infekcia dostane až do chronickej formy, môže u mužov postihnúť prostatu a spôsobiť v nej nádorové ochorenie, alebo u žien zas hrdlo maternice, kde zvyšuje riziko pre rakovinu.
Prenos bičíkovca a teda aj trichomoniázy môže byť:
- pohlavným stykom bez použitia bariérovej ochrany, čiže bez kondómu, nakoľko práve cez ejakulát alebo cez pošvový sekrét sa môže parazit šíriť
- prostredníctvom predmetov, čiže priamym kontaktom, v tomto prípade môže ísť o uteráky, osušky, spodnú bielizeň alebo erotické hračky
- vzácny, ale stále možný, je aj prenos prostredníctvom termálnej vody alebo cez moč, no v tomto prípade vydrží bičíkovec nažive iba pár hodín
Rizikom je najmä príliš častý sexuálny styk s náhodnými partnermi bez použitia akejkoľvek ochrany. Aby bolo možné potvrdiť infekciu, vykonáva sa výter z močovej trubice u mužov alebo vyšetrenie pošvového výtoku u žien, prípadne cytológia.
Najčastejším vstupom infekcie je pošva alebo pohlavný úd a to pri priamom kontakte so sliznicou genitálií u nakazeného partnera. Kontaktný prenos, čiže dotykom s predmetmi, ktoré používal nakazený človek, je síce možný, ale veľmi zriedkavý. Neliečená infekcia môže prispievať k neplodnosti, ale nie je to tak vážne, ako u iných chorôb.
Toto je stručne popísaný priebeh trichomoniázy:
- vstupnou bránou pre infekciu štandardne býva močová trubica alebo sliznica pošvy, sem sa bičíkovec dostane cez ejakulát alebo pošvovú tekutinu
- dochádza k zápalu močovej trubice alebo sliznice pošvy, u mužov má vo väčšine priebeh bez príznakov, u žien ide o zapáchajúci výtok
- ak sa nelieči, trichomoniáza postupuje ďalej do močového a reprodukčného systému, u mužov aj do prostaty a prechádza do chronickej podoby
Odpovede na otázky z internetových fór a diskusií
Zaujímajú vás detaily niektorých prejavov ochorenia? Chceli by ste vedieť, aké sú odlišnosti medzi mužmi a ženami? Podobných otázok sú plné online fóra.
Tu sú dotazy, ktoré sú v internetových diskusiách:
Koľko prípadov trichomoniázy je asymptotických?
Pomerne veľa, oveľa viac, ako v prípade väčšiny iných známych ochorení prenosných pohlavnou cestou. U mužov môže byť bez príznakov až 70 % infekcií, v prípade žien je toto číslo nižšie, okolo 40 %. Množstvo zápalov je s miernym priebehom.
Ktoré komplikácie môže spôsobiť chronická forma?
V prípade, že ochorenie prejde až do chronického štádia, dochádza k útlmu príznakov, no infekcia sa šíri ďalej. Najčastejšie postihuje ďalšie nadsemenníky a prostatu u mužov a hrdlo maternice u žien. U žien môže tiež zvýšiť riziko infekcie kvasiniek.
Je možné riešiť infekciu aj doma pomocou výplachov?
Nie, nakoľko ide o parazitickú infekciu, ktorá preniká aj do vnútorných častí urogenitálnej sústavy. Akýkoľvek výplach môže ešte viac poškodiť alebo podráždiť sliznicu pošvy, takže jediným spôsobom liečby je tá u lekára s antibiotikami.
Môže sa počas liečby trichomoniázy konzumovať alkohol?
Nie a to z dvoch dôvodov. Prvým je, že alkohol nepriaznivo pôsobí na imunitu, či už na imunitu všeobecne aj na slizničnú imunitu pošvy. Druhým, dôležitejším dôvodom, je fakt, že antibiotiká podávané počas liečby nie sú znášanlivé s alkoholom.
Liečba trichomoniázy doma aj u lekára
Liečba trichomoniázy je nenáročná, no komplexná a netreba zanedbať ani jeden krok. To sa týka aj preliečenia partnera, od ktorého by hrozila opätovná infekcia.
Súčasťou liečby sú nasledovné oblasti a metódy:
Antibiotická liečba
Hoci je za trichomoniázou bičíkovec Trichomonas vaginalis, na liečbu sa používajú prostriedky proti baktériám, čiže antibiotiká. Najčastejšie sa využívajú jednorazové väčšie dávky antibiotík ornidazol, metronidazol a nifurate, ktoré sú na predpis a majú účinnosť až 95 %. Okrem perorálnych foriem sa môžu použiť aj vaginálne tablety.
Liečba partnera
Tak, ako sa antibioticky lieči trichomoniáza u postihnutého muža či ženy, je nevyhnutné preliečenie aj u jeho partnera. Najskôr treba potvrdiť ochorenie a to výterom z močovej trubice alebo pošvy a zistením prítomnosti bičíkovca v odobratej vzorke. Následne dochádza k preliečeniu infekcie antibioticky spolu s postihnutým partnerom.
Režimové opatrenia
Čo sa týka všeobecných režimových opatrení, počas liečby podporte imunitu a to podávaním doplnkov výživy s obsahom vitamínu C. Prispôsobiť treba aj jedálniček, vyhýbať by ste sa mali kyslým jedlám a nápojom, obmedziť treba aj konzumáciu alkoholu. Zlepšiť treba intímnu hygienu a počas liečenia sa vyhýbať pohlavnému styku.
Kontrola
Obnoviť pôvodný režim a pohlavný život je možné až po úplnom preliečení infekcie. To nastane vtedy, ak kontrolné stery z pošvového výtoku alebo močovej trubice preukážu negativitu na prítomnosť bičíkovca Trichomonas vaginalis. Kontrolný ster by sa mal vykonať 2 týždne po ukončení liečby antibiotikami, sledovať treba aj príznaky.
💡Prevencia a ako podporiť zdravý sexuálny život
Čo sa týka prevencie, tou najúčinnejšou je sexuálna zdržanlivosť, pokiaľ ide o striedanie sexuálnych partnerov. Najlepšou ochranou je používanie kondómu.
Pre tých, čo chcú okrem prevencie pohlavne prenosných chorôb riešiť aj svoj zdravý sexuálny život a jeho výkonnosť, by som na záver odporúčal siahnuť po podporných prostriedkoch. Nemám na mysli žiadne lieky na predpis, ale 100% prírodné preparáty.
Ich výhoda je v dostupnosti a komplexnom účinku:
- prípravky sú voľne predajné, netreba vyšetrenie ani recept
- čo sa týka zloženia, nie sú tu žiadne rizikové syntetické látky
- základom sú rastlinné afrodiziaka, aminokyseliny a vitamíny
- cieľom prípravkov je podpora potencie, erekcie aj libida
- užívanie je bez vážnejších vedľajších účinkov a kontraindikácií
- preparáty viete kúpiť voľne v lekárni alebo objednať online
Zo všetkých podporných prípravkov, ktoré som skúsil a bolo ich dosť, môžem s pokojným svedomím odporučiť značku eJoy®. Tento produkt je zameraný na komplexné pôsobenie na potenciu, kvalitu erekcie a sexuálny apetít, pomáha aj na zdravú prostatu.
Jedná sa o kapsuly, ktoré stačí prehltnúť a zapiť vodou, dávkovanie môže byť buď pravidelne každý deň, prípadne iba pred pohlavným stykom. Prípravok viete užívať aj niekoľko mesiacov a vďaka čisto prírodnému zloženiu je bezproblémový. To isté platí aj v prípade novej verzie eJoy® LONG so zameraním na predĺženie výkonu v posteli.
Úradom verejného
zdravotníctva SR
vrátenie peňazí za
nepoužité balenia
v Slovenskej
republike
a rýchle doručenie
balíka
pre viac ako 1 balenia
(Packeta)
a efektívne
zloženie