• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Ktoré bylinky sú najlepšie na príznaky PMS, ako ich využiť a ako vám pomôžu?

PMS syndróm

Ktoré bylinky sú najlepšie na príznaky PMS? Táto otázka sa často vynára v diskusiách medzi ženami, ktoré sa snažia nájsť účinné a zároveň overené riešenie na zmiernenie nepríjemných symptómov javu, ktorý poznáme pod menom predmenštruačný syndróm.

Ich cieľom je účinne, prirodzene a prírodne pomôcť v boji proti bolesti, kŕčom, podráždenosti, únave a ďalším príznakom predmenštruačného syndrómu. Na rozdiel od syntetických liekov nemajú žiadne riziká, najmä v podobe vedľajších účinkov. Ich pôsobenie je dlhodobé a komplexné a forma rozmanitá, či už ide o čaje, tinktúry alebo tabletky.

Čo je PMS, u koho nastáva najčastejšie a prečo?

PMS, čo znamená predmenštruačný syndróm, je skupina fyzických a aj emočných príznakov, ktoré sa objavujú u väčšiny žien v období pred menzesom. Pre mnohé ženy nie je PMS neznámym pojmom, naopak, môžu sa s ním stretávať aj každý mesiac.

Tento stav vzniká najmä u žien v reprodukčnom veku, teda od puberty až do menopauzy, čiže od 20. do 40. Roku života, no môže sa prejaviť aj u starších žien. Najčastejšie sa vyskytuje u žien, ktoré sú ovplyvnené hormonálnymi zmenami a aj viaceré štúdie ukazujú, že na PMS vplýva hladina hormónov a niektorých chemických látok v mozgu.

Samotná príčina vzniku PMS však doteraz objasnená nebola a netreba si ho zamieňať s bežnými menštruačnými príznakmi typickými pre prvé dni krvácania.

Prejavy syndrómu sa totiž objavujú skôr a môžu sa u žien objaviť rôznymi spôsobmi, každý mesiac s inou intenzitou aj prítomnosťou iných príznakov. Niektoré sú fyziologické, najmä bolesti, kŕče a návaly tepla, iné psychogénne, napríklad podráždenosť.

Zvyšovať či znižovať riziko výskytu predmenštruačného syndrómu môže u žien viaceré faktory. Ide napríklad o genetiku, časté vystavenie stresu, zlú a nepravidelnú stravu, fyzické zdravie a celkovo životný štýl. Dôležité je to, že tieto faktory ovplyvňujú aj menštruačný cyklus, menštruáciu, libido, plodnosť alebo hormonálnu rovnováhu.

eJoy® Femina pre ženy

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.

Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.

Chcem vyskúšať eJoy® Femina

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Aké sú typické príznaky predmenštruačného syndrómu

Význam obyčajných troch písmen PMS je pre mnohé ženy známy a bohužiaľ nie v príjemnom obraze. Dôvodom sú príznaky a prejavy, ktoré s ním súvisia.

Hoci syndrómom trpí zhruba tretina žien, každá žena môže tento stav prežívať úplne inak a to sa môže meniť aj počas života. Niektoré ženy môžu mať mierne bolesti, kŕče alebo pociťovať jemnú nervozitu, u iných môže prísť k zníženiu komfortu života.

Medzi typické prejavy a príznaky PMS patria tieto:

  • tie z najbežnejších príznakov zahŕňajú bolesť prsníkov, bolesť hlavy, nafúknutie, hnačku alebo zápchu, bolesť chrbta, bolesť svalov a únavu
  • pre predmenštruačný syndróm sú typické aj psychologické symptómy, najmä napätie, návaly hnevu, podráždenosť, úzkosť, depresia a nespavosť
  • v niektorých prípadoch môže cítiť silné bolesti v podbrušku počas menštruácie, ktoré sa môžu objaviť už niekoľko dní pred začiatkom krvácania
  • rovnako tak môže byť prítomný zvýšený apetít alebo chuť na určité jedlá, najmä sladkosti a slané jedlá, prípadne naopak sa objaví nechutenstvo

Príznaky predmenštruačného syndrómu vedia byť často veľmi nepríjemné a môžu byť ovplyvnené rôznymi faktormi. Niektoré sa ovplyvniť nedajú, napríklad dedičnosť a genetická predispozícia, iné súvisia so životným štýlom a životosprávou. Keďže symptómy môžu mať veľký vplyv na každodenný život, treba negatívne faktory potlačiť.

Ako zmierniť PMS cez stravu, pitný režim a životný štýl

Hoci prejavy PMS sa môžu u žien ukázať v rôznych formách, faktor životosprávy a životného štýlu je spoločný pre ich riešenie. Okrem bylín, ktoré môžu pomôcť svojim obsahom fytoestrogénov, je dobré pristúpiť ku komplexnejším prostriedkom.

Na dlhodobé a prirodzené zmiernie PMS pomôžu aj:

Potraviny: Potraviny sú užitočné pri zmierňovaní príznakov PMS a to obsahom fytoestrogénov, vitamínov B či aminokyselín. Medzi najlepšie patria losos a tuniak, kuracie mäso, špenát, všeobecne orechy a semiačka, sója, z ovocia banány a granátové jablká a zo zeleniny kapusta, mrkva a brokolica. Jedzte ich pravidelne a čo najviac.

Pitný režim: Ak chcete zmierniť prejavy PMS, pomôže vám aj upravenie pitného režimu. Dôležité je dodržiavať dostatočný príjem tekutín, najmä vody, aby sa predišlo dehydratácii tela, denne vypite aspoň 2 litre. Skúsiť môžete aj bylinné čaje z Alchemilky, Ženšenu či z Damiány, ktoré majú upokojujúce účinky, ale aj ovocné a zeleninové šťavy.

Dychové cvičenia a joga: Dychové cvičenia sú účinným spôsobom, ako zmierniť príznaky PMS. Dýchacie techniky zahŕňajúce hlboké a pomalé dýchanie pomáhajú uvoľniť napätie a zlepšiť prekrvenie v tele. Jóga je tiež účinnou metódou na zmiernenie jeho prejavov, či už ide o zmiernenie kŕčov a bolestí alebo o podporu hormonálnej rovnováhy.

Spánok a menej stresu: Stres a nedostatok spánku môžu zhoršiť príznaky typu bolesti hlavy, únava, nervozita a kŕče. Okrem toho zvyšujú hladinu kortizolu, ktorý narušuje produkciu estrogénu a hormonálnu rovnováhu. Dodržujete preto pravidelný spánkový režim, vyhýbajte sa časovému stresu a majte dostatok oddychu, najmä toho mentálneho.

Pohyb, cvičenie a šport: Pohyb, cvičenie a šport sú tiež skvelými prostriedkami na zlepšenie prejavov PMS aj celkovo menštruačného cyklu. Pravidelná fyzická aktivita pomáha uvoľniť napätie a zvyšuje hladinu hormónov šťastia. Šport zas pomáha zmierniť bolesti hlavy a kŕče spôsobené PMS, najmä ľahký beh, plávanie, korčule alebo bicykel.

Obmedzenie alkoholu, kofeínu a fajčenia: Alkohol a kofeín môžu mať počas PMS negatívny vplyv na náladu a spôsobiť problémy so spánkom, zatiaľ čo nikotín zhoršuje podráždenosť a úzkosť. Preto je dobré snažiť sa minimalizovať ich užívanie počas tejto doby, no ideálne nastálo, keďže zhoršujú libido aj hormonálnu hladinu.

Ktoré bylinky sú najlepšie na predmenštruačný syndróm?

Použitie bylín na zmiernenie príznakov predmenštruačného syndrómu má v mnohých kultúrach dlhú tradíciu. Môžu pomôcť zmierniť nepohodlie a bolesti spojené s PMS, ale napríklad aj podporiť pravidelnú menštruáciu a to bez vedľajších účinkov.

Medzi najlepšie byliny na príznaky PMS patria tieto:

Damiána pravá: Damiána pravá je bylina pôvodom z Mexika, ktorá sa používa už stáročia na liečbu rôznych zdravotných ťažkostí a to tak u mužov, ako aj u žien. Jej účinky súvisia s tým, že obsahuje fytoestrogény podporujúce hormonálnu rovnováhu, libido aj menštruáciu. Pomáha na zmiernenie podráždenosti a stresu aj na duševnú pohodu.

Ashwagandha: Ďalšou rastlinou so schopnosťou zmierniť prejavy PMS je Ashwagandha. Aj v tomto prípade obsahuje fytoestrogény, ale aj ďalšie látky, ktoré môže pomôcť na bolesti hlavy, únavu, nespavosť, podráždenosť či nepravidelná menštruácia. Bylinka má aj protizápalové účinky a obsahuje látky zmierňujúce menštruačné kŕče.

Maca: Táto bylina sa používa už viac ako 2000 rokov na zvýšenie energie, vitality a sexuálnej výkonnosti. V súvislosti s PMS sa vyznačuje svojou schopnosťou regulovať hormóny a to znova vďaka fytoestrogénom. Pomáha aj pri menopauze, na zvýšenie libida, na normalizáciu menštruácie, proti stresu a na lepšiu duševnú rovnováhu.

Tribulus Terrestris: Kotvičník zemný sa často používa ako afrodiziakum a to tak u mužov, ako aj u žien. Rastlina obsahuje látky, ktoré pomáhajú regulovať hladinu hormónov v tele, čo má u žien vplyv na príznaky PMS, ale aj libido. Okrem toho zmierňuje bolesti hlavy a svalov a zlepšuje zdravie pleti a pokožky, čo sa využije aj v menopauze.

Ploštičník strapcovitý: Bylinka sa používa na riešenie gynekologických ťažkostí už celé stáročia. V tele žien zvyšuje produkciu progesterónu a znižuje hladinu prolaktínu, čo môže pomôcť pri bolesti prsníkov a zmene nálad. Pomáha upraviť menštruačný cyklus, takže ten bude pravidelnejší, môže aj zmierniť únavu, bolesti hlavy a podbruška.

Šalvia lekárska: Bylinka pochádzajúca z Brazílie má prospešné účinky hlavne pre pohybovú sústavu, nervový systém a v neposlednom rade pohlavné orgány. Podporuje mozgové činnosti, nervový systém a vitalitu, čo je dôležité práve počas menštruácie. Okrem toho podporuje ženské libido, znižuje stres a spomaľuje bunkové starnutie.

Senovka grécka: Táto rastlina je účinná tým, že obsahuje fytoestrogény, ktoré pomáhajú regulovať hladinu hormónov v tele. Jej užívanie tak zmierňuje niektoré z bežných prejavov PMS, najmä bolesti hlavy, bolesti brucha, návaly horúčavy a nervozitu. Senovka sa používa na zlepšenie kvality spánku a na zmiernenie stresu aj v menopauze.

Ľubovník bodkovaný: Plody tejto bylinky sú používané na zmiernenie príznakov PMS a menštruačných problémov už stáročia. Obsahujú totiž látky, vrátane fytoestrogénov, ktoré pomáhajú udržať hormóny v optimálnom stave. Čaj z nich môže zmierniť bolesti hlavy, nespavosť, úzkosť a napätie v prsiach, čo sú časté prejavy syndrómu.

Najčastejšie otázky o bylinkách na PMS a ich účinkoch

Predmenštruačný syndróm je problémom pre mnohé ženy a tie hľadajú riešenie aj na internete v diskusiách alebo na fórach. Zaujímajú sa o otázky týkajúce sa nielen bylín, ale aj iných spôsobov, ako zmierniť jeho príznaky alebo ako ho možno ovplyvniť.

Tu sú najčastejšie dotazy, ktoré sa o tejto téme riešia:

Aké formy môžu mať bylinky a ktoré sú najlepšie?

Bylinky môžu byť dostupné v rôznych formách, vrátane čajov, tinktúr alebo tabliet. Čaje sú obvykle najdostupnejšou formou a môžu byť užitočné pre mierne príznaky PMS. Tinktúry a kvapky sú rýchlejšie účinkujúce, ale môžu obsahovať aj alkohol. Najviac praktické a koncentrované bývajú perorálne tabletky a kapsuly v podobe doplnkov.

Treba rátať aj s nejakými vedľajšími účinkami?

Samozrejme, aj keď sú bylinky považované za prírodné a bezpečné, v niektorých prípadoch sa môžu objaviť aj mierne vedľajšie vplyvy. Najčastejšie ide o riziko alergickej reakcie a zažívacie ťažkosti. Dôležité je dodržiavať odporúčané dávkovanie alebo skúsiť ich účinky v prírodných doplnkoch, ktoré prešli laboratórnym testovaním.

Ovplyvnia tieto byliny aj iné oblasti okrem PMS?

Áno, zvlášť v tomto prípade, kedy sú ich účinky založené na fytoestrogénoch a ich vplyve na hormonálnu rovnováhu. Ich bohaté zloženie má účinok aj na libido, prejavy menopauzy, priebeh menštruácie či lepšie prekrvenie oblasti panvy. Okrem toho podporujú aj trávenie, pokožku, metabolizmus, nervový systém, imunitu a duševnú vitalitu.

Ktoré vitamíny a minerály mi môžu ešte pomôcť?

Okrem bylín sú práve na predmenštruačný syndróm dôležité aj vitamíny a minerály. Jedným z kľúčových minerálov je horčík, ktorý pomáha na nervový systém, znižuje úzkosť a zmierňuje negatívne prejavy stresu. Dôležitý je aj vápnik pre pohybový aparát a tiež pre nervový systém. Z vitamínov sú najlepšie B6 a antioxidačné vitamíny C a E.

Ako je to s doplnkami výživy, kedy prídu prvé účinky?

Prvé účinky doplnkov sa môžu líšiť v závislosti od zloženia, dávkovania aj hormonálnej nerovnováhy či hladiny estrogénov v tele. Štandardne však platí, že do 2 až 3 týždňov by ste mali zaznamenať prvé pozitívne zmeny, tie najviac viditeľné by mali prísť do 3 mesiacov. Rozhodujúce je pravidelné užívanie každý deň a bez prerušení.

Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi

Prírodné doplnky sú v posledných rokoch čoraz populárnejšie a v prípade predmenštruačného syndrómu môžu priniesť dlhodobé riešenie. Založené sú práve na extraktoch z bylín, ktoré sú doplnené o dôležité vitamíny a minerály špeciálne pre ženy.

Ich účinky sú komplexnejšie a pôsobia nasledovne:

  • doplnky obsahujú rastlinné extrakty podporujúce hormonálnu rovnováhu, najmä ak ide o tvorbu a hladinu estrogénu a to bez ohľadu na vek
  • vďaka tomu pomáhajú na priebeh menštruácie a zmiernenie jej negatívnych prejavov, vrátane zmiernenia bolestí, kŕčov a ďalších príznakov PMS
  • u žien vo veku nad 40 rokov a v prechode podporujú vitalitu a zmierňujú príznaky menopauzy, predovšetkým návaly tepla alebo nočné potenie
  • nepriamo tiež podporujú nervový systém, sexuálny apetít, zlepšujú náladu, znižujú stres, dodávajú telu energiu a pomáhajú zlepšiť aj spánok

Medzi dôležité charakteristiky, okrem čisto prírodného zloženia, patria dostupnosť bez receptu alebo vyšetrenia, presné dávkovanie vďaka forme kapsúl alebo tabliet a bezproblémové užívanie bez nejakých vážnejších nežiaducich účinkov. Zmierniť nežiaduce prejavy predmenštruačného syndrómu tak viete dlhodobo a prirodzene pre telo.

eJoy® Femina špeciálne pre ženy a na zmiernenie PMS

Jednou z najkvalitnejších značiek prírodných doplnkov pre ženy je eJoy® Femina, ktorá má vo svojom zložení aj viaceré zo spomínaných bylín vo forme extraktov.

Ide o jedinečný prírodný produkt, ktorého účinky sú založené práve na výbere najlepších bylinných zložiek a to v spojení so zinkom, vitamínom B6, vitamínom C a vitamínom D. Z rastlín sú v zložení Damiána, Ašvaganda, Maca a Tribulus Terrestris.

eJoy® Femina pre ženy prináša nasledujúce vplyvy:

  • mix prírodných zložiek udržuje hormonálnu rovnováhu u žien
  • to má pozitívny vplyv aj na niektoré prejavy PMS a ich zmiernenie
  • doplnok tiež pomáha zvyšovať ženské libido a sexuálnu energiu
  • jeho zloženie zmierňuje stres a tlmí emocionálnu nestabilitu
  • vďaka tomu zlepšuje kvalitu spánku a celkovo aj životnú vitalitu
  • má vplyv aj na zdravie a stav pokožky, vlasov, pleti a nechtov

eJoy® Femina je čisto prírodný produkt, takže sa nemusíte obávať vedľajších účinkov. Zloženie pozostáva z prirodzených látok, čo zaručuje, že sa nebudú vyskytovať nežiaduce účinky. Na dosiahnutie najlepších výsledkov ho užívajte dlhodobo a pravidelne, odporúčané dávkovanie sú 2 kapsuly denne a ideálne po dobu 3, 4 a viac mesiacov.

Doplnok je dostupný na oficiálnom webe značky a môžete si ho objednať jednoducho a rýchlo priamo z pohodlia domova. Na stránke sa dozviete aj všetky potrebné informácie o zložení a účinkoch, vrátane informácií o jeho schválení a otestovaní.

eJoy® Femina pre ženy

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.

Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.

Chcem vyskúšať eJoy® Femina

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Skúseností žien s bylinkami na PMS a s jeho zmiernením

Predmenštruačný syndróm je realitou, s ktorou sa ženy stretávajú častejšie, než by sa zdalo. Jeho nepríjemné príznaky môžu ovplyvniť kvalitu života dlhodobo.

Jedným z riešení, ktoré je prirodzené a tiež dlhodobé, sú bylinky. Mnoho žien sa snaží vyhýbať užívaniu syntetických látok a to hlavne pre ich nežiaduce účinky. V tomto sú byliny a rastliny dobrá voľba a to nielen na zmiernenie príznakov PMS, ale aj pre celkovo prospešné účinky na hormonálnu rovnováhu, pohlavný systém a sexuálny život.

Často ide o známe bylinky, ako sú napríklad Damiána pravá, Ashwagandha alebo Maca, ktoré pomáhajú nielen účinne zmierniť príznaky PMS, ale aj na priebeh menštruácie. Účinné sú na prejavy typu únava, bolestivé kŕče, zmeny nálad či bolesti hlavy.

Skúsenosti ukazujú, že každá žena potrebuje na zmiernenie PMS individuálny a súčasne komplexný prístup, vrátane zlepšenie životosprávy a jedálnička. Faktory typu alkohol, stres, kofeín či nedostatok pohybu a spánku majú tiež svoj vplyv.

Veľmi dôležitú úlohu hrajú aj prírodné doplnky, ktoré obsahujú vysokú koncentráciu spomínaných bylín v spojení s účinnými vitamínmi a minerálmi. Tie sú užitočné nielen na PMS, ale aj priebeh menštruácie či menopauzy. Jednou z najlepších značiek je na trhu eJoy® Femina, ktorý ponúka bohaté zloženie a z toho plynúce bohaté účinky.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie