• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Čo je ovulácia a ovulačný cyklus? Aké sú jej typické príznaky a kedy k nej dochádza?

ovulačný cyklus

Pre ženskú plodnosť a teda aj pre úspešné otehotnenie hrá najdôležitejšiu úlohu ovulácia a ovulačný cyklus. Samotná ovulácia nastáva pred menštruáciou v polovici menštruačného cyklu, pričom môže byť aj bez menštruácie, čiže bez krvácania.

Pre oplodnenie je ovulácia nevyhnutná, nakoľko práve počas nej príde k uvoľneniu vajíčka z vajíčkovodu, takže môže byť oplodnené spermiou. Ako zistiť, že máte ovuláciu, aké má príznaky a môžu sa v súvislosti s ňou objaviť hnačka, nadmerné špinenie, bolesť či výtok? Nielen na tieto otázky, ale aj to, ako ju podporiť, máme odpoveď.

Čo je ovulačný cyklus a ovulácia a ich význam pre plodnosť

Pod pojmom ovulačný cyklus sa myslí prirodzený a pravidelný fyziologický proces, ktorý je spojený s menštruačným cyklom. Ovulačný cyklus začína súčasne s ním, čo je u dievčat v puberte, končí naopak v menopauze, čiže na úvod klimaktéria.

Ovulácia je časovo ohraničené obdobie zhruba v strede celého ovulačného cyklu, počas ktorého dochádza k uvoľneniu zrelého vajíčka z vaječníkov do vajíčkovodov. V nich putuje 5 dní do maternice, pričom práve v tomto období môže prísť k jeho oplodneniu spermiou. Samotné počatie spermiou je možné už skôr, 6 dní pred ovuláciou.

To je dané tým, že ak príde k nechránenému pohlavnému styku a prieniku spermií do pošvy, tie sa dostanú do vajíčkovodu a tu môžu prežiť nasledujúcich 5 až 6 dní. Ak sa sem súčasne s nimi dostane vajíčko, je možné jeho úspešné oplodnenie.

Samotné vajíčko je pripravené na oplodnenie ale iba určitý čas, obvykle 12 až 24 hodín po začiatku ovulácie. Proces jeho dozrievania a uvoľnenia riadia hormóny v hypofýze. Tie stimulujú vaječníky pre dozrievanie vajíčka medzi dvoma menštruáciami, pričom jeden krát sa uvoľní vajíčko z jedného vaječníka, druhý krát z druhého.

Fázy ovulačného cyklu, ako dlho trvá a kedy je ovulácia

Hoci samotná ovulácia trvá iba 12 až 24 hodín, ovulačný cyklus je pravidelný a úzko naviazaný na ten menštruačný. Prelínajú sa v ňom ich spoločné fázy.

Zdravá žena má ovulačný cyklus v tomto priebehu:

Menštruačná fáza: Na začiatku ovulačného cyklu je samotná menštruácia, čiže krvácanie. Počas krvácania dochádza k odlupovaniu a vylučovaniu sliznice maternice, ktorá sa odborne nazýva endometrium. V tejto časti nie je možné oplodnenie vajíčka, nakoľko nie je pripravené na hniezdenie, pričom časovo trvá fáza zväčša od 3 do 7 dní.

Folikulárna fáza: Druhou fázou, ktorá nastáva po skončení menštruácie, je folikulárna fáza. Nazvaná je podľa toho, že počas nej hyofýza uvoľňuje folikulostimulačný hormón, ktorý podporuje vaječníky, aby produkovali folikuly v ktorých sa vyvíjajú vajíčka. V jednom z nich sa uvoľní zrelé vajíčko. Táto fáza trvá obvykle 10 až 14 dní.

Ovulačná fáza: Treťou fázou cyklu je samotná ovulácia. Táto fáza nastáva uprostred cyklu, zvyčajne okolo 14. dňa a počas nej dominantný folikul uvoľní zrelé vajíčko. To putuje do vajcovodu, kde ho môže oplodniť spermia. V prípade úspešného oplodnenia sa vajíčko presúva do maternice, kde sa uhniezdi a začína vývoj plodu.

Luteálna fáza: Poslednou fázou s trvaním tiež 10 až 14 dní je luteálna. V tomto období dochádza k zmenám hladiny estrogénu a progesterónu, čo sú hormóny zodpovedné práve za uhniezdenie vajíčka na vnútornej výstelke maternice. Ak ale nedôjde k oplodneniu, hladiny progesterónu klesajú a to dá signál pre nový menštruačný cyklus.

Aké sú príznaky ovulácie a ako ju rozoznať

V prípade zdravého priebehu cyklu by mala ovulácia prichádzať pravidelne v jeho strede. Okrem výpočtu dní je sa to dá rozoznať aj podľa niektorých javov.

Medzi typické príznaky pre ovuláciu patria tieto:

  • zmena cervikálneho hlienu, počas ovulácie hlien z krčka maternice stáva viac vodnatý, číry a elastický, podobný konzistencii vaječného bielka
  • zvýšenie bazálnej telesnej teploty, čo je typické práve počas začiatku ovulácie, kedy organizmus produkuje viac progesterónu a to zvýši teplotu
  • ak ide o bolesti, typická je ľahšia bolesť, pocit nepohodlia a pichanie v podbrušku z jednej strany, podľa toho, ktorý vaječník uvoľnil vajíčko
  • o niečo menej časté sú bolesti v oblasti poprsia, môže sa vyskytnúť mierne zvýšenie citlivosti a opuch prsníkov, tento jav je obvykle dočasný

Príznaky ovulácie sa môžu líšiť medzi jednotlivými ženami, pričom nie všetky ich pociťujú rovnako alebo vôbec. Zmena hlienu je individuálna, najmä ak ide o konzistenciu, pozor si však už treba dať na výtok. Medzi ďalšie javy patria zvýšenie sexuálneho apetítu počas ovulácie, zmena tvrdosti krčka maternice a vyššia citlivosť čuchu.

Najčastejšie problémy a ťažkosti s ovulačným cyklom

Tak, ako s menštruáciou, aj s ovuláciou a jej cyklom môžu nastať určité situácie, ktoré nie sú typické pre jej zdravý priebeh a tak ovplyvnia u ženy aj plodnosť.

Toto sú tie najčastejšie a najviac problematické:

Príliš skorá ovulácia: Miera nepravidelnosti sa môže líšiť od ženy k žene, je to individuálne. Najčastejšie to zahŕňa oneskorené alebo predčasné krvácanie, nepravidelné krvácanie aj medzi menštruáciami či neschopnosť predvídať, kedy sa menštruácia objaví. Spôsobovať to môžu hormonálne nerovnováhy, stres, strava a zmeny hmotnosti.

Oneskorená ovulácia: Krátky a dlhý menštruačný cyklus sú problémy, ktoré ovplyvňujú mnoho žien. Krátky cyklus sa vyznačuje menštruáciou objavujúcou sa príliš skoro, zatiaľ čo dlhý cyklus znamená jej oneskorenie. Krátky cyklus má zlý vplyv na plodnosť, pretože telo ženy nemá dosť času na úspešnú prípravu oplodnenia vajíčka.

Nepravidelná ovulácia: Ak príde niekedy ovulácia príliš skoro a inokedy zas naopak príliš neskoro, ide o stav zvaný nepravidelná ovulácia. Pokiaľ sa neobjavujú bolesti, pálenie či nejaký výtok, najčastejšie sa jedná o stav súvisiaci s hormonálnou nerovnováhou. Za ňou treba hľadať užívanie niektorých liekov aj ochorenie vaječníkov.

Ako podporiť priebeh ovulačného cyklu a plodnosť

Mať pravidelný cyklus aj zdravý priebeh ovulácie nie je iba o náhode, práve naopak, obe tieto oblasti sa dajú podporiť. Pozornosť by ste mali venovať kombinácii obmedzenia negatívnych či rizikových vplyvov a podpory tých prospešných a pozitívnych.

Skúste tieto overené metódy, spôsoby a prostriedky:

Obmedzenie negatívnych vplyvov: Ak chcete mať pravidelný cyklus a ovuláciu, treba sa sústrediť na zdravie pohlavnej a hormonálnej sústavy. Prvou vecou je teda obmedzenie negatívnych faktorov, najmä alkoholu, fajčenia, kofeínu, stresu a potravín s vysokým obsahom cukrov, solí a trans-tukov, ktoré narušujú hormonálnu hladinu.

Zmena liekov s hormonálnym vplyvom: V prípade, že užívate nejaké liečivá, napríklad z kategórie hormonálnych liekov, ale aj antibiotiká, kortikosteroidy či protizápalové lieky, môže byť ich vplyv na hormonálny systém a teda aj na ovulačný cyklus negatívny. Kľúčom k úspechu je potom zmena indikácie alebo úplné vysadenie lieku.

Potraviny s fytoestrogénmi: Fytoestrogény majú pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu, ovuláciu aj plodnosť a nájdete ich v niektorých potravinách. Ide o sóju a sójové produkty, strukoviny, obilniny a orechy a semiačka. Okrem nich odporúčame zaradiť aj všeobecne zdravé ryby, ovocie a zeleninu, majú veľa vitamínov a minerálov.

Dostatok spánku a obmedzenie stresu: Chronický stres má negatívny vplyv na hladinu hormónov a zvyšuje kortizol, čo znižuje plodnosť. Skúste preto viac oddychovať počas dňa alebo aj rôzne relaxačné techniky, vrátane joga cvičení. Dôležitý je tiež zdravý spánkový režim, ktorý pomáha proti stresu a zlepšuje hormonálnu hladinu.

Pravidelná fyzická aktivita alebo šport:  Dlhodobá fyzická aktivita, vrátane behu, korčuľovania, bicykla alebo plávania, môže pomôcť regulovať hormóny a podporiť ovulačný cyklus. Zmierňuje tiež stres a zlepšuje prekrvenie panvy. Vyhýbajte sa však príliš intenzívnemu alebo nadmernému cvičeniu, môže mať opačný vplyv.

Vitamíny a minerály prospešné pre ženy: Horčík, zinok, železo, draslík, jód, vápnik aj selén, no rovnako tak vitamíny B6, B9, B12, C, D a E, všetky tieto látky majú za cieľ buď podporiť otehotnenie alebo aj samotné tehotenstvo a vývoj plodu. Prospešné pre ženy, ktoré chcú otehotnieť, sú tiež koenzým Q10 a omega-3 mastné kyseliny.

Bylinky na hormonálnu rovnováhu: Pozitívny vplyv na plodnosť, ovuláciu aj celkovo na hormonálnu rovnováhu môžu mať aj viaceré rastliny. Nemusí ísť nutne iba o také, ktoré obsahujú fytoestrogény, no väčšina z nich taká je. Môžete ich použiť aj vo forme čajov, najlepšie sú Damiána, Maca, Ashwagandha, Tribulus či Vitex.

Doplnky výživy na plodnosť: Jednou z najlepších foriem, ako využiť všetky prospešné látky, vrátane bylín, sú doplnky v podobe tabliet či kapsúl. V ich zložení je koncentrovaná kombinácia látok podporujúcich hormonálnu rovnováhu, ovulačný cyklus aj dozrievanie vajíčok, ich užívanie môže byť dlhodobé a je bez vedľajších účinkov.

Najčastejšie otázky o ovulačnom cykle a ovulácii

Chceli by ste vedieť, ako rozoznať ovuláciu? Alebo kedy nastáva a či môže byť aj pred menštruácie? Hľadáte príznaky, ktoré sú už problémové? Veľa žien využíva internetové fóra a diskusie na to, aby našli odpovede na tieto aj ďalšie otázky.

Tu sú témy a dotazy, na ktoré prinášame odpoveď:

Môže byť ovulácia aj bez menštruácie a krvácania?

Áno, samotné krvácanie nemá priamo s ovuláciou prakticky nič spoločné, ide iba o jednu z fáz celého menštruačného a ovulačného cyklu. Ak by aj krvácanie bolo slabšie, ovulácii to nijako nebráni. Práve naopak, po úspešnom oplodnení a uhniezdení vajíčka na sliznici maternice sa v menštruačnej fáze krvácanie vôbec nemusí objaviť.

Nastáva ovulácia pred menštruáciou a dá sa otehotnieť?

Keďže ovulácia je pravidelný a opakujúci sa jav, až do ukončenia plodného obdobia vplyvom prechodu, nastáva vždy pred menštruáciou. Iná je však už otázka, či je možné aj pred menštruáciou otehotnieť vplyvom oneskorenia ovulácie. Fyziologicky sa to vylúčiť nedá, no v zásade platí, že pred menštruáciou už žena plodné dni nemá.

Ako dlho ovulácia trvá a kedy presne k nej dochádza?

Samotná ovulácia, čiže uvoľňovanie vajíčka z vaječníka do vajcovodu, trvá 12 až 24 dní. Treba však zároveň počítať s tým, že vajíčko bude vo vajcovode putovať smerom k maternici, aby sa tu uhniezdilo, pokiaľ bude oplodnené. Toto obdobie je už o niečo dlhšie a štandardne trvá 5 až 6 dní, počas ktorých ho môže spermia po styku oplodniť.

Čo znamená, ak sa objavia bolesti, špinenie alebo výtok?

Počas ovulácie je bežná zmena konzistencie a farby hlienu, no ten nesmie zapáchať alebo meniť farbu na tmavšiu. Ľahké špinenie by tiež malo byť v poriadku, no aj tu platí, že nesmie ísť o nič intenzívne alebo pravidelné. Typické sú aj mierne bolesti, no pokiaľ trvajú viac dní, najmä v spojení s výtokom alebo špinením, treba ísť za lekárom.

Pomôže mi na zistenie ovulačný test a ako funguje?

Áno, ovulačné testy sú dobrým prostriedkom, ktorý dokáže spoľahlivo identifikovať ovuláciu. Spolu s jej typickými prejavmi tak viete určiť, kedy máte plodné dni a zvýšiť tak šancu na úspešné otehotnenie. Štandardne fungujú tieto testy na zisťovaní prítomnosti špecifického luteinizačného hormónu v moči, ktorý stúpa pred ovuláciou.

Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi

Na podporu plodnosti, ovulácie a ovulačného cyklu môžete využiť aj doplnky v podobe tabliet či kapsúl. Niektoré sú špeciálne určené pre mužov, iné pre ženy, pričom ich spoločným cieľom je zlepšenie potencie a dozrievania pohlavných buniek.

Ich najdôležitejšie charakteristiky a vlastností sú:

  • zloženie je 100 % prírodné a prirodzené, pozostáva z bylinných extraktov, vitamínov, minerálov alebo iných látok podporujúcich plodnosť
  • spôsob užívania je jednoduchý, stačí kapsule či tabletky prehltnúť v určenej dávke a zapiť vodou, obvykle sa užívajú 1 alebo 2 krát denne
  • dávkovanie môže byť pravidelné a na dennej báze, čím podporujete efekt všetkých spomínaných látok, nemusíte sa báť ani vedľajších účinkov
  • samozrejmosťou je schválenie Úradom verejného zdravotníctva, laboratórne testy jednotlivých zložiek a bezpečnosť užívania bez rizík

Plusom doplnkov je veľmi silné a komplexné zloženie, kde jednotlivé látky vytvárajú spolu synergiu v účinkoch. Podporujete tak plodnosť celkovo, či už ide o hormóny, ovuláciu, menštruačný cyklus alebo dozrievanie vajíčok alebo spermií. Samozrejme, kúpa nie je viazaná na vyšetrenie alebo predpis, objednať sa teda dajú aj online.

eJoy® Fertility na podporu plodnosti a ovulácie

Príkladom účinkami komplexného a zložením kvalitného doplnku je eJoy® Fertility, ktorý ponúka podporu plodnosti a to pre ženy, ale rovnako aj pre mužov.

V jeho zložení sú látky, ktoré prospievajú na plodnosť obom pohlaviam, pričom podporujú jednak zdravú tvorbu hormónov, zároveň pôsobia na ovulačný cyklus u žien a dozrievanie vajíčok, no a u mužov stimulujú tvorbu a dozrievanie spermií.

Ak ide o zloženie, to je široké aj koncentrované:

  • základom je trojica bylín pre podporu hormonálnej rovnováhy
  • ide o extrakty známych rastlín Maca, Tribulus a Ahwagandha
  • doplnkom je Panax Ginseng s vplyvom celkovo na plodnosť
  • dvojica Zinok a Selén podporuje dozrievanie spermií a vajíčok
  • podobné účinky spolu s vplyvom na plodnosť má aj L-Karnitín
  • špeciálnou zložkou je koenzým Q10 dôležitý aj pre ovuláciu

eJoy® Fertility má formu perorálnych kapsúl, ktoré sa môžu užiť 1 alebo 2 krát denne, obvykle ráno aj večer. Pre dosiahnutie maximálnych účinkov je dôležité dlhodobé a najmä pravidelné dávkovanie každý deň, ideálne 3 alebo 4 mesiace či viac. Keďže v zložení nie sú žiadne syntetické liečivá, kúpa je bez vyšetrenia alebo bez predpisu.

Doplnok je samozrejme certifikovaný Úradom verejného zdravotníctva a jeho zloženie prešlo laboratórnymi testami. Nemusíte sa báť žiadnych nežiaducich účinkov, rizík či kontraindikácií a skúsenosti s jeho užívaním v praxi sú nadpriemerné!

eJoy® Fertility - zlepšenie plodnosti

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Fertility určený pre mužov a ženy.

Pre podporu potencie u mužov a plodnosti u žien.

Chcem vyskúšať eJoy® Fertility

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Zhrnutie a skúsenosti s ovuláciou a s ovulačným cyklom

Ovulácia je jedna z fáz ovulačného a menštruačného cyklu, ktorá obvykle u zdravej ženy nastáva okolo jeho stredu. Prelína sa s plodnými dňami a práve ovulácia je proces, ktorý má dominantný vplyv na ženskú plodnosť a možnosť otehotnenia ženy.

Skúsenosti ukazujú, že ovulačný cyklus aj ovulácia sú do veľkej miery individuálnou záležitosťou. Niektoré ženy nemajú žiadne príznaky, iné majú ťažkosti s bolesťami alebo citlivosťou v oblasti podbruška či poprsia. To isté platí aj pre pravidelnosť, ktorá je do veľkej miery závislá aj od hormonálnej rovnováhy a externých faktorov.

Práve na tie sa dá pôsobiť, pričom toto pôsobenie musí byť dlhodobé a zahŕňať životosprávu, životný štýl, zlozvyky, ale aj podporné vitamíny, minerály či bylinky.

Veľmi dôležitá sú zdravá strava, dostatok pravidelného pohybu, obmedzenie alkoholu alebo stresu a kvalitný spánok. Ovocie, ryby, orechy, zelenina, ľahké mäso či semiačka, to všetko môže plodnosť vášmu cyklu, ovulácii a predovšetkým plodnosti.

Koncentrovanou formou prospešných látok sú aj doplnky určené špeciálne pre ženy a na podporu otehotnenia, ako je napríklad eJoy® Fertility. Prípravok má zloženie uspôsobené práve na podporu otehotnenia, hormonálnej rovnováhy a ovulácie. Ak sa teda chcete tešiť z potomka, určite by ste ho mali vyskúšať, kúpite ho aj bez receptu!

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie