Chlamýdie
Chlamýdie sú baktérie, ktoré napádajú ľudí aj zvieratá, no práve v súvislosti s človekom sa o nich hovorí najviac. Za týmto pojmom treba hľadať pomerne známu a jednu z najviac rozšírených sexuálne prenosných chorôb a to u mužov aj u žien.
U väčšiny chorých prebieha infekcia chlamýdiami bez príznakov, no ak sa už objavia, môžu sa podľa pohlavia mierne líšiť. Samotný zápal, ktorý chlamýdie spôsobia, dá o sebe vedieť najmä cez bolesť. Ako prebieha prenos, aké príznaky chlamýdie majú, aká je inkubačná doba, kedy hrozí neplodnosť a čo zahŕňa liečba? Na toto všetko si odpovieme.
Chlamýdie u mužov a u žien
Chlamýdie sú v podstate baktérie, ktoré sú síce najviac spojené s pohlavne prenosnými ochoreniami, no môžu napadnúť aj iné orgány, napríklad pľúca a oči.
Ak však máme na myslí práve spomínaný prenos pohlavným stykom, za týmto ochorením je parazit Chlamydia trachomatis. Ten spôsobuje chlamýdiovú infekciu, ktorá patrí k najviac rozšíreným na svete. Postihuje urogenitálny trakt a to najmä u mladých ľudí vo veku od 15 do 30 rokov, ktorí žijú aktívnym a neviazaným sexuálnym životom.
U mužov a žien môže infekcia spôsobiť aj toto:
- ak sa nakazí muž, najčastejšie dochádza k postihnutiu močovej trubice, kde sa vytvorí infekcia a zápal a s tým súvisiace ťažkosti a bolesti pri močení
- u žien dochádza skôr k bolestiam v oblasti podbruška a k výskytu pošvového výtoku, no v mnohých prípadoch prebieha infekcia aj bezpríznakovo
- chlamýdie môžu pri postupe infekcie v organizme napadnúť aj iné tkanivá, štandardne ide o dýchacie cesty, kĺby a pohybový aparát a nervový systém
Pochopiteľne, najviac nebezpečným stavom je ohrozenie plodnosti. To sa týka najmä žien, kedy sa nedostatočne liečená infekcia chlamýdiami postupne šíri cez krčok maternice až do vajíčkovodov. Výsledkom môže byť aj ich trvalá nepriechodnosť.
Dobrou správou však je, že chlamýdie sa dajú liečiť pomerne úspešne a v zásade jednoducho. Podľa toho, či ide o akútnu alebo chronickú infekciu, sa nasadia antibiotiká na 2 až 8 týždňov. Ak sa žena chlamýdiami nakazí v tehotenstve, je liečba ešte dôležitejšia. V opačnom prípade hrozí prenos na novorodenca a nastávajú ťažké zápaly spojiviek.
Príznaky a prejavy chlamýdií
Hoci asymptotický priebeh chlamýdiovej infekcie môže byť aj v polovici prípadov, ak sa už symptómy objavia, sú obvykle neprehliadnuteľné a je ich niekoľko.
U mužov a žien sa môžu niektoré príznaky líšiť:
Výtok z pošvy: Typickým prejavom chlymýdiovej infekcie u žien je výtok z pošvy. Tento výtok je biely až mliečny, obvykle je hustejší a má štandardne hlienovitú konzistenciu. V prípade väčšieho rozšírenia infekcie ho sprevádza aj zápach.
Výtok z močovej rúry: Čo sa týka mužov, v ich prípade je výtok z močovej trubice, pričom aj v tomto prípade ide o belavý a tiež čiastočne zapáchajúci výtok. Tak,, ako aj u žien, ide o jeden z prvotných a najviac typických symptómov infekcie.
Častejšie močenie: Spoločným príznakom chlamýdiovej infekcie u mužov aj žien sú problémy s močením, konkrétne častejšie nutkanie na močenie a častejšie močenie všeobecne. Špeciálne u mužov sa môže častejšie močenie objavovať v noci.
Bolesti pri močení: Pocit pálenia, rezania a svrbenia pri močení je typickým prejavom chlamýdií u mužov aj u žien. Spomínané symptómy môžu mať menej intenzívny aj akútny charakter, u žien môže byť bolestivé močenie aj dlhodobejšie.
Bolesti pri pohlavnom styku: Vzhľadom na väčšie rozšírenie infekcie u žien dochádza u nich aj k bolestiam počas pohlavného styku, ktoré sú lokalizované v miestach za lonovou sponou. Objaviť sa niekedy môže aj krvácanie po pohlavnom styku.
Iné bolesti: Okrem dvoch spomínaných bolestí sa špeciálne u mužov môžu v súvislosti s chlamýdiovou infekciou objaviť bolesti semenníkov a špeciálne u žien zas bolesti v podbrušku. Práve toto pobolievanie je charakteristické pre zápal.
Začervenanie a pľuzgiere: Tak u mužov, ako aj u žien, sprevádzajú infekcie a zápaly začervenanie slizníc a okolia. Špeciálne u žien sa však môžu v dôsledku chlamýdiovej infekcie objaviť aj menšie pľuzgieriky na vonkajších genitáliách.
Ostatné symptómy: Ak sa infekcia rozšíri ďalej, postihnuté môžu byť aj niektoré iné orgány a tkanivá a s tým súvisia aj ďalšie príznaky. Dochádza k bolestiam kĺbov, k zápalom spojiviek, zápalom krčka maternice u žien a ku krvácaniu z pošvy.
Prenos, inkubačná doba a priebeh
Diagnostika chlamýdiovej infekcie je na základe spomínaných príznakov, v prípade formy bez symptómov sa vykonáva ster zo slizníc a test na protilátky.
Podľa toho, o aký typ chlamýdiovej infekcie ide, môže byť inkubačná doba až 4 týždne, v prípade formy Chlamydia trachomatis sa uvádza obdobie od 1 do 3 týždňov. Najčastejšie sa nakazia mladší ľudia vo veku od 15 do 30 rokov, ktorí žijú sexuálne aktívnym životom a často striedajú partnerov, s ktorými majú nechránený pohlavný styk.
Prenos infekcie býva viacerými cestami, najmä:
- najčastejším spôsobom prenosu chlamýdiovej infekcie je pohlavný styk, baktérie sa prenášajú pri vaginálnom, orálnom a aj pri análnom styku
- počas pôrodu je možný prenos z matky na dieťa a to cez pôrodné cesty, najčastejšie dochádza k nakazeniu cez nosohltan alebo očné spojivky
- prenos môže byť aj priamym kontaktom cez posteľnú bielizeň, utierky, uteráky alebo cez povrchy, možné je nakazenie aj kvapôčkovou cestou
To, či ste sa nakazili, zistíte spoľahlivo iba u lekára cez ster zo sliznice. U mužov sa robí výter z močovej rúry, u žien z maternicového hrdla. K nepriamym dôkazom infekcie patrí test na zistenie množstva imunoglobulínov v krvi typických pre chlamýdie.
V prípade postupu infekcie ďalej je napadnutá nielen močová alebo pohlavná sústava, ale rovnako tak aj pohybový aparát, konkrétne kĺby. V niektorých prípadoch dochádza k rozšíreniu chlamýdiového zápalu do očných spojiviek, čo sa prejaví rezaním a pálením v očiach. Následkom tohto zápalu môže prísť aj k zjazveniu viečka alebo rohovky.
Čo sa týka priebehu ochorenia, ten je nasledovný:
- nakazenie prebieha najčastejšie nechráneným pohlavným stykom, ak je infekcia s príznakmi, tie sa obvykle objavia do 7 až 21 dní od nakazenia
- chlamýdie preniknú cez močovú rúru ďalej, u mužov sa dostanú až k semenníkom a u žien postupne cez hrdlo maternice ďalej k vajíčkovodom
- neliečená a nesprávne liečená infekcia je rizikom u mužov aj žien z pohľadu neplodnosti, u žien môže spôsobiť dlhodobé zmeny menštruácie
Odpovede na otázky z internetových fór a diskusií
Nakoľko je chlamýdiová infekcia jednou z najviac rozšírených sexuálne prenosných chorôb, možno na online fórach nájsť veľké množstvo dotazov na túto tému.
Tu sú najčastejšie otázky z internetových diskusií:
Existuje spôsob, ako doma zistiť, či nemám chlamýdie?
Áno, existuje, ale týka sa iba žien. Ide o samotest, ktorý je určený pre diagnostiku vaginálnej infekcie a jeho cieľom je rozlíšiť, či ide o bakteriálnu alebo kvasinkovú infekciu. Test sa vykonáva sterom v pohodlí domova a má viac ako 90 %presnosť.
Aká je šanca, že chlamýdiovú infekciu ani nespozorujem?
Podľa štatistík veľké a to platí tak v prípade žien, ako aj v prípade mužov. Čísla hovoria, že u mužov je asymptotických až 80 % všetkých infekcií chlamýdiami, u žien je to o niečo menej, ale stále polovica prípadov, prípadne iba s miernym priebehom.
Ovplyvňuje chlamýdiová infekcia plodnosť? Ak áno, ako?
Áno, pri neliečení alebo nedostatočnom preliečení môže prísť k ohrozeniu plodnosti. Infekcia sa totiž rozširuje z močovej trubice ďalej, u mužov do semenníkov a u žien do maternice a vajíčkovodov. U žien hrozí mimomaternicové tehotenstvo.
Môžem spraviť na podporu liečby niečo aj sám doma?
Nakoľko odborná liečba prebieha hlavne cez antibiotiká, domáce recepty sú určené skôr na všeobecnú podporu imunity. Za týmto účelom sa využívajú enzymatické voľne dostupné lieky, prípadne doplnky výživy s vitamínmi alebo betaglukánmi.
Liečba chlamýdií doma aj u lekára
Čo sa týka liečby, keďže ide o bakteriálnu infekciu, hlavným prostriedkom je nasadenie antibiotík. Bez lekára a sami doma chlamýdiovú infekciu nevyliečite.
Liečba chlamýdiovej infekcie zahŕňa nasledovné:
Antibiotiká
Hlavným a štandardným spôsobom liečby chlamýdiovej infekcie sú antibiotioká. Tie sa podávajú 2 až 3 týždne v prípade akútnej infekcie alebo 6 až 8 týždňov v prípade chronickej. Antibiotiká sa podávajú samostatne alebo sa kombinuje viacero druhov. Najviac sa používajú tri druhy a to makrolidy, tetracyklíny a fluorované chinolóny.
Preliečenie partnera
Vzhľadom na to, že chlamýdiová infekcia je veľmi infekčná, je potrebné preliečiť nielen toho, kto ju má aktuálne v akútnej či chronickej fáze, ale aj jeho okolie. Týka sa to sexuálneho partnera, ale v prípade, ak je ich viac, tak všetkých sexuálnych partnerov. Aj v ich prípade je základom diagnostika a ak sa infekcia potvrdí, tak antibiotiká.
Očné kvapky
Vzhľadom na to, že pri priamom kontakte sa môže infekcia dostať aj do oblasti očí, musí byť súčasťou liečby aj aplikácia špeciálnych očných kvapiek. Tie majú jednak protizápalové, ale aj antibiotické a upokojujúce účinky. Zmiernia bolesť, svrbenie, pálenie a rezanie očí a môžu zamedziť komplikáciám spojeným so spojivkami aj rohovkou.
Režimové opatrenia
Súčasťou liečby doma je sexuálna zdržanlivosť, zvýšenie hygieny, najmä ak ide o ruky, uteráky, posteľnú bielizeň a spodnú bielizeň a podpora imunity. Obmedziť preto treba alkohol, ktorý imunitu oslabuje, naopak, odporúča sa viac ovocia a zeleniny, ktoré ju posilňujú. Pri častejšom močení pomáhajú aj brusnice a špeciálne čaje.
💡Prevencia a ako podporiť zdravý sexuálny život
Tak, ako aj v prípade iných sexuálne prenosných ochorení, aj v tomto prípade je najlepšou prevenciou používanie prezervatívov, čiže bariérovej antikoncepcie.
Vyvarovať sa treba aj nechráneného pohlavného styku s náhodnými známosťami a to platí tak pre mužov, ako aj pre ženy. Dôležité je tiež podporovať zdravé fungovanie imunity, ktorá zlepšuje odolnosť organizmu. Dbať treba aj celkovo na sexuálne zdravie.
Špeciálne odporúčam podporné prípravky mužom:
- tieto sú určené pre komplexnú podporu sexuálneho zdravia
- majú vplyv aj na výkonnosť mužov, najmä ak ide o potenciu
- okrem erekcie môžu podporovať aj plodnosť a sexuálny apetít
- sú dostupné bez vyšetrenia u lekára alebo bez predpisu
- ich užívanie je jednoduché, majú formu tabliet alebo kapsúl
- dávkovanie môže byť každý deň aj dlhodobo viac mesiacov
Osobne som skúsil viacero značiek takýchto preparátov, pričom všetky boli založené na prírodnom zložení. Ich účinky sa líšili podľa konkrétneho typu, no dodnes som zostal verný už len jedinej značke a to eJoy®, ktorá je na našom trhu od roku 2016.
Čím si ma tento výrobca získal? Najmä tradíciou, overeným zložením s dôrazom na afrodiziaka a aminokyseliny, ale aj možnosťou flexibilného užívania. Navyše, nejaký ten rok má výrobca v ponuke aj nový produkt eJoy® LONG so zameraním na predlženie výkonu v posteli. Ak chcete podporiť sexuálne zdravie, toto je správna cesta!
Úradom verejného
zdravotníctva SR
vrátenie peňazí za
nepoužité balenia
v Slovenskej
republike
a rýchle doručenie
balíka
pre viac ako 1 balenia
(Packeta)
a efektívne
zloženie