Čo je menštruačný cyklus, ako dlho trvá, jeho fázy, ako sa počíta a ako ho podporiť
Menštruačný cyklus berú ženy ako prirodzenú súčasť svojho života, vrátane typického javu a tým je menštruačné krvácanie. Už ste sa ale niekedy viac zamýšľali nad tým, čo je to menštruačný cyklus, aké má fázy, ako dlho trvá a aké má iné príznaky?
Samotný menštruačný cyklus pritom ovplyvňuje omnoho viac, než menštruačné krvácanie. Súvisí s ním aj ovulačný cyklus, čiže schopnosť otehotnieť, no rovnako tak aj fyziologické zdravie, duševná vitalita a množstvo ďalších. Povieme si tiež aj o tom, ako sa počíta jeho dĺžka a ako podporiť jeho zdravý priebeh prirodzene a dlhodobo.
Čo je menštruačný cyklus a jeho význam pre plodnosť
Menštruačný cyklus je prirodzený fyziologický proces, ktorý sa vyskytuje u každej dravej ženy v reprodukčnom veku. Začína v puberte, keď sa prvýkrát objaví menštruácia a pokračuje až do menopauzy, čo je prvé obdobie klimaktéria, čiže prechodu.
Menštruačný cyklus sa skladá zo štyroch fáz a to folikulárna fáza, ovulačná fáza, luteálna fáza a samotná menštruácia. Počas týchto fáz dochádza k rôznym hormonálnym zmenám a procesom, ktoré prispievajú k vytvoreniu priaznivého prostredia pre oplodnenie vajíčka a následne tehotenstvo. Práve toto je hlavným zmyslom celého cyklu.
Zdravý menštruačný cyklus je kľúčový pre plodnosť žien a to nielen pri počatí, ale aj pri udržiavaní hormonálnej rovnováhy a sexuálneho života. Niektoré ženy majú bezproblémový cyklus, zatiaľ čo iné môžu trpieť nepríjemnými príznakmi PMS.
Za touto skratkou sa skrýva premenštruačný syndróm, ktorý zahŕňa príznaky typu kŕče v podbrušku, migrény, únava, zmeny nálad či nespavosť. Dôležité je mať na pamäti, že každá žena je jedinečná a jej menštruačný cyklus môže byť ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane veku, stresu, stravy, zdravia pohlavného systému či hladiny hormónov.
eJoy® Femina pre ženy
Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.
Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.
🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)
Ako dlho cyklus trvá a ako vypočítať jeho dĺžku
V živote ženy hrajú má menštruačný cyklus vplyv prakticky všetky fyziologické aj psychogénne procesy a preto je dobré vedieť, ako dlho by mal trvať.
Ako ho vypočítať a z čoho pri tom vychádzať:
- cyklus sa začína menzesom, za prvý deň cyklu sa počíta prvý deň krvácania, takže je dôležité si ho všimnúť, pretože od neho sa bude počítať dĺžka
- dĺžka menštruačného cyklu môže byť rôzna a pohybuje sa medzi 21 a 35 dňami, pričom niektoré ženy môžu mať cyklus kratší, iné zas dlhší
- cyklus žien nie je vždy presne pravidelný, čo znamená, že môže dochádzať k odchýlkam o pár dní viac mesiacov za sebe, nie je to vždy rovnaké
- na základe dlhodobého sledovania viete vypočítať priemernú dĺžku cyklu u vás, takže potom stačí k prvému dňu krvácania pripočítať priemerné obdobie
U zdravých žien prebieha menštruačný cyklus pravidelne a s trvaním 28 dní, maximálne s 1 dňovou odchýlkou. To, že sa blíži jeho koniec, sa dá rozpoznať podľa niektorých príznakov. Ak nerátame nepríjemný PMS syndróm, možno uvažovať s pnutím a citlivosťou v oblasti podbruška, miernymi kŕčmi, bolesťami hlavy alebo miernou nervozitou.
Aké fázy cyklus má a čo počas ktorej nastáva
V menštruačnom cykle ženy sú fázy, v ktorých dochádza k dôležitým zmenám a nadväzujú na seba. Tieto fázy sú kľúčové pre plodnosť ženy a možnosť otehotnenia.
Menštruačný cyklus zdravej ženy ma tieto fázy:
Menštruačná fáza: Táto fáza predstavuje začiatok menštruačného cyklu a je sprevádzaná fyzickými a hormonálnymi zmenami v tele ženy. Je to obdobie, kedy sa vnútorná vrstva maternice, nazývaná endometrium, odlučuje a vyplavuje von z organizmu. Počas tohto obdobia dochádza ku krvácaniu z pošvy, ktoré trvá zväčša 3 až 7 dní.
Folikulárna fáza: V tejto fáze dochádza k rastu a vývoju folikulov vo vaječníkoch. Folikuly obsahujú nedozreté vajíčka, z ktorých sa len niektoré pripravujú na ovuláciu, čiže na plodné dni. Jej trvanie sa môže líšiť, no zvyčajne trvá 10 až 14 dní a končí pred ovuláciou. Táto fáza je doba, kedy telo pripravuje najvhodnejšie podmienky pre ovuláciu.
Ovulačná fáza: Toto je jedna z kľúčových fáz menštruačného cyklu. Je to obdobie, kedy dochádza k uvoľneniu zrelého vajíčka z vaječníka. Nastáva uprostred cyklu a trvá približne 2 dni. V tomto čase je žena najviac plodná a ak sa počas nej stretne spermia s uvoľneným vajíčkom, môže dôjsť k oplodneniu, vzniku plodu a k otehotneniu.
Luteálna fáza: Poslednou fázou menštruačného cyklu je luteálna, ktorá nasleduje po ovulácii. Trvá približne 10 až 15 dní a v tejto fáze hladina estrogénu klesá, kým hladina progesterónu rastie. Ten je dôležitý pre udržanie zdravej maternicovej sliznice, aby bola pripravená na oplodnené vajíčko. Ak k tomu nedôjde, telo ho vylučuje krvácaním.
Najčastejšie problémy s menštruačným cyklom
Problémy s menštruačným cyklom sú bohužiaľ bežnou súčasťou života mnohých žien a to aj vplyvom faktorov súvisiacich s hormónmi alebo životosprávou.
K najčastejším problémom s cyklom patria tieto:
Nepravidelný cyklus: Miera nepravidelnosti sa môže líšiť od ženy k žene, je to individuálne. Najčastejšie to zahŕňa oneskorené alebo predčasné krvácanie, nepravidelné krvácanie aj medzi menštruáciami či neschopnosť predvídať, kedy sa menštruácia objaví. Spôsobovať to môžu hormonálne nerovnováhy, stres, strava a zmeny hmotnosti.
Krátky alebo dlhý cyklus: Krátky a dlhý menštruačný cyklus sú problémy, ktoré ovplyvňujú mnoho žien. Krátky cyklus sa vyznačuje menštruáciou objavujúcou sa príliš skoro, zatiaľ čo dlhý cyklus znamená jej oneskorenie. Krátky cyklus má zlý vplyv na plodnosť, pretože telo ženy nemá dosť času na úspešnú prípravu oplodnenia vajíčka.
Bolesti a kŕče počas cyklu: Počas menštruačného cyklu sa mnohé ženy stretávajú s bolesťami a kŕčmi, čo je veľmi nepríjemné. Tieto symptómy sa prejavujú najmä v dolnej časti brucha a môžu spôsobovať nepohodlie. Bolestivé kŕče sú bežnou súčasťou cyklu, avšak problémom už je, ak sa objavia pred menštruáciou ako PMS syndróm.
Ako podporiť zdravý a normálny menštruačný cyklus
Pre udržanie zdravého a normálneho menštruačného cyklu je dôležité venovať pozornosť tak rizikovým faktorom, ako aj strave, pitnému režimu, užívaniu niektorých liečiv alebo celkovo životospráve. Zmeny by mali byť dlhodobé a čo najviac prirodzené.
Tu sú najúčinnejšie spôsoby, ako cyklus podporiť:
Potraviny na podporu cyklu: Správna výživa zohráva dôležitú úlohu pri podpore zdravého menštruačného cyklu a môže ovplyvniť aj jeho dĺžku. K týmto potravinám patria aj tie s obsahom fytoestrogénov. Do jedálnička zaraďte špenát, kel, citrusy, jahody, lososa, tuniak, chia semiačka, orechy, celozrnný chlieb, ovsené vločky či hnedú ryžu.
Viac prospešných minerálov a vitamínov: Pre podporu zdravého cyklu je dôležité zabezpečiť aj príjem prospešných minerálov a vitamínov. Medzi tieto živiny patria horčík, draslík, železo a vitamíny D, E, B1 a B6. Nachádzajú sa v orechoch, semienkach, banánoch, avokáde, chudom mäse, špenáte, obilninách, rybách a sušenom ovocí.
Zmena alebo nasadenie hormonálnej antikoncepcie: Hormonálna antikoncepcia je jednou z možností, ako ovplyvniť menštruačný cyklus. Jej užívanie, najmä v podobe antikoncepčných tabliet, sa ženám na pravidelnosť cyklu osvedčilo. Ak už nejakú hormonálnu antikoncepciu používate a nepomáha, skúste od lekára získať iný typ.
Obmedzenie rizikových faktorov: Alkohol, fajčenie, nadmerný príjem rafinovaných cukrov a nezdravých trans-tukov, to všetko má negatívny vplyv na hormonálnu rovnováhu a teda aj pravidelnosť cyklu. Pozor si treba ale dať nielen na potraviny, ale tiež na nápoje. Okrem alkoholu sú škodlivé najmä limonády s vysokým obsahom cukru.
Pravidelná fyzická aktivita a šport: Pohyb a cvičenie podporujú cirkuláciu krvi a zlepšujú aj hormonálnu hladinu, čo má priaznivý vplyv na pravidelnosť cyklu. Fyzická aktivita pomáha tiež uvoľňovať endorfíny, známe ako hormóny šťastia, ktoré zmierňujú negatívne príznaky menštruácie či PMS a obmedzujú vplyv stresového kortizolu.
Hormonálna joga a Kegelove cviky: Hormonálna joga zahŕňa pózy, dychové cvičenia a meditáciu pre pôsobenie na hormonálny systém a jeho stimuláciu. Kegelove cviky, čiže striedavé sťahovanie a uvoľňovanie svalov ovládajúcich močenie, zas posilňujú svaly panvového dna a lepšie prekrvenie panvy, čo vplýva na menštruáciu.
Byliny špeciálne pre ženy: Niektoré byliny, ako sú Damiána, Maca, Archangelika či Ashwagandha, sa používajú na podporu rovnováhy hormónov a zmiernenie menštruačných nepríjemností. Ďalšie byliny, ako sú napríklad Levanduľa či Ploštičník, pomáhajú aj pri zvládaní stresu, ktorý má tiež negatívny vplyv na menštruačný cyklus.
Výživové doplnky: Cestou, ako využiť byliny v ich koncentrovanej forme spolu s ďalšími látkami práve na podporu menštruačného cyklu, sú aj prírodné doplnky výživy. Obsahujú rastlinné extrakty, minerály a vitamíny, ktoré sú dôležité pre zdravie reprodukčného systému, napríklad horčík, draslík, zinok alebo vitamíny skupín B, C, D a E.
eJoy® Femina pre ženy
Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.
Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.
🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)
Najčastejšie otázky o menštruačnom cykle u žien
Menštruačný cyklus je prirodzený jav v živote žien, no viaceré jeho aspekty sú kvôli individuálnym faktorom a podmienkam predmetom rôznych diskusií. Tie sa týkajú otázok ohľadom jeho trvania, javov s ním spojených aj rôznych faktorov.
K témam a otázkam, ktoré sa riešia najviac, patria:
Aká je priemerná dĺžka cyklu a je to vždy rovnaké?
Dĺžka menštruačného cyklu môže byť u každej ženy iná. Vo všeobecnosti sa hovorí o priemernej dĺžke cyklu 28 dní, ale neznamená to, že je to vždy tak. Niektoré ženy majú kratší cyklus, čo znamená, že sa menzes objavuje skôr, napríklad každých 24 dní, iné ženy majú zas dlhší cyklus a to až 35 dní. Dĺžka môže byť iná aj každý mesiac.
Ako môžem sledovať a zaznamenávať svoj cyklus?
Ak chcete sledovať a zaznamenávať svoj menštruačný cyklus, použite na to kalendár, denník alebo mobilnú aplikáciu. Zaznačujte si začiatok a koniec menštruácie každý mesiac a prípadné zmeny v jej priebehu, ktoré si všimnete. Týmto spôsobom budete mať prehľad o priemernej dĺžky cyklu a budete si vedieť vypočítať aj plodné dni.
Môže hormonálna antikoncepcia ovplyvniť cyklus?
Áno, použitie hormonálnej antikoncepcie môže ovplyvniť menštruačný cyklus. Hormonálna antikoncepcia obsahuje syntetické hormóny, ktoré regulujú produkciu vlastných hormónov v tele. To môže spôsobiť zmeny, vo svojej podstate aj pozitívne, napríklad zníženie bolesti menštruácie alebo pravidelný cyklus. Neplatí to však pre každý typ.
Aké sú príčiny silných bolestí a ako ich mám zmierniť?
Silné bolesti počas menštruácie môžu mať rôzne príčiny, no najčastejšie sú za tým prirodzené sťahy maternice, ktoré spôsobujú aj kŕče. Ďalšie faktory, ako sú myómy maternice či infekcie, tiež môžu prispievať k bolestiam. Na akútne zmiernenie bolestí skúste teplé obklady, relaxačné cvičenia, masáž a v krajnom prípade lieky proti bolesti.
Aké sú normálne javy, ktoré sa počas cyklu vyskytujú?
Počas menštruačného cyklu dochádza nielen k bolestiam, ale aj k prirodzeným javom. Patrí sem menštruácia, kedy sa sliznica maternice odlupuje a vyplavuje sa krv a fázy rastu a dozrievania vajíčok či ovulácia, čo sa prejaví aj pocitmi napätia. Tiež sa vyskytujú zmeny v hladinách hormónov, ktoré ovplyvňujú náladu aj vitalitu.
Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi
Prirodzeným a prírodným spôsobom ako ovplyvniť menštruačný cyklus bez rizík nežiaducich účinkov sú prírodné doplnky. Tie sú vyhľadávaným prostriedkom na podporu cyklu vďaka ich unikátnemu zloženiu z extraktov bylín, minerálov a vitamínov.
Doplnky majú nasledovné parametre a vlastnosti:
- obsahujú prírodné zložky, ako sú byliny, vitamíny a minerály, ktoré pôsobia na hormonálnu rovnováhu a prirodzenú stimuláciu hormónov
- najčastejšie ide o perorálne kapsuly alebo tabletky, ktoré majú presné dávkovanie a ich užívanie je možné denne a aj niekoľko mesiacov po sebe
- väčšina doplnkov má pôsobenie nielen na pravidelnosť cyklu, ale aj na zmiernenie niektorých negatívnych javov typu kŕče, migrény či bolesti
- vďaka širokému obsahu bylinných látok a ich vysokej koncentrácii majú účinky aj v menopauze pre ženy nad 40 rokov a na zvýšenie libida
Prírodné doplnky majú výhodu v tom, že obsahujú zväčša kvalitné zložky, ktoré podporujú pohlavnú sústavu prirodzene a dlhodobo. Ich zloženie nevyvoláva žiadne vážne vedľajšie účinky a majú iba minimálne kontraindikácie. Plusom je, že si ich môžete zakúpiť bez potreby lekárskeho predpisu a nemusíte ani ísť na lekárske vyšetrenie.
eJoy® Femina špeciálne pre ženy a na zdravý menštruačný cyklus
Ak sa snažíte nájsť vhodné riešenie na podporu vášho menštruačného cyklu, 100% prírodnou voľbou je doplnok eJoy® Femina a to pre ženy bez ohľadu na vek.
Podľa skúseností patrí medzi najlepšie hodnotené produkty určené nielen na podporu zdravého menštruačného cyklu, ale s oveľa širšími účinkami. Má podobu perorálnych kapsúl, ktoré sa môžu užívať objeme 2 kapsúl denne a to aj niekoľko mesiacov.
eJoy® Femina ponúka ženám nasledujúce účinky:
- prispieva k normálnemu cyklu a zlepšuje aj jeho pravidelnosť
- zmierňuje bolesti alebo iné nepohodlie spojené s menštruáciou
- má pozitívny vplyv na prejavy predmenštruačného syndrómu
- podporuje funkciu a produkciu ženských pohlavných hormónov
- zmierňuje príznaky menopauzy, ako sú návaly tepla a nespavosť
- pomáha zmierniť vplyv stresu a zlepšovať duševnú pohodu
Prípravok je vytvorený z unikátnej kombinácie prírodných zložiek, ktoré sa už dlhodobo využívajú na podporu pohlavného systému. Obsahuje extrakty rastlín Žerucha, Damiána, Ashwagandha a Kotvičník a na doplnenie ich účinkov vitamíny E, B6 a C. Minerál zinok je dôležitou súčasťou práve pre vplyv na zdravý menštruačný cyklus.
Dlhodobé a pravidelné užívanie eJoy® Femina je vynikajúcou investíciou do vášho pohlavného zdravia aj kvality sexuálneho života. Dostupný je bez receptu, má overené a certifikované zloženie a kúpite si ho cez oficiálny eshop značky eJoy®.
eJoy® Femina pre ženy
Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.
Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.
🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)
Záverečné zhrnutie a skúsenosti s menštruačným cyklom
Menštruačný cyklus je pre mnoho žien dôležitou súčasťou ich života, no nie vždy prebieha bez problémov. Bežne sa ženy stretávajú s rôznymi nepravidelnosťami, bolesťami a ďalšími nepríjemnými prejavmi, najmä ak ide o intenzitu krvácania počas neho.
Nie vždy existuje jednoznačný dôvod pre tieto problémy, keďže na cyklus pôsobí viacero faktorov. Ak sa stretávate s opakujúcimi sa problémami, treba včas vyhľadať lekársku pomoc. Pravidelné ťažkosti totiž môžu byť príznakom skrytých ochorení v tele. Zároveň však platí, že najlepšia je dlhodobá a prirodzená podpora cyklu.
Okrem lekárskej starostlivosti existujú aj iné spôsoby, ako zlepšiť cyklus a zmierniť negatívne príznaky. Udržiavanie zdravého životného štýlu, vrátane pravidelnej fyzickej aktivity, vyváženej stravy a dostatočného odpočinku, sú dlhodobo najlepšia cesta.
Zároveň je dôležité venovať pozornosť duševnému zdraviu, pretože stres či nedostatok spánku majú tiež negatívnu rolu. Potlačiť tieto negatívne faktory, ale aj prirodzene pomôcť svojej menštruácii, môžete aj cez prírodné doplnky. Dobrým príkladom je eJoy® Femina, ktorý obsahuje bylinné extrakty aj dôležité vitamíny aj minerály.
Všetky tieto látky sú tu v koncentrovanej podobe, takže ich účinky sú viditeľné a komplexné. Pozitívne skúsenosti žien, bez ohľadu na vek, hovoria jasnou rečou!
Úradom verejného
zdravotníctva SR
vrátenie peňazí za
nepoužité balenia
v Slovenskej
republike
a rýchle doručenie
balíka
pre viac ako 1 balenia
(Packeta)
a efektívne
zloženie