Erektilná dysfunkcia
Erektilná disfunkcia znamená, že muž nie je schopný dosiahnuť a ani udržať svoju erekciu, aby tak dosiahol uspokojenie počas sexuálneho styku. Takýto stav musí byť pretrvávajúci a trvať minimálne pol roka. Tento problém ovplyvňuje nielen fyzické, ale aj psychické zdravie, pričom má nepriaznivý vplyv na kvalitu sexuálneho života nielen muža, ale i jeho partnerky.
Každého jedného muža môže postihnúť krátkodobá erektilná dysfunkcia, čo sa môže stať napríklad v prípade, ak muža niečo trápi, prípadne je rozrušený alebo len skonzumoval viac alkoholu. Tento typ erektilnej dysfunkcie je bežným.
Erektilná disfunkcia nie je choroba, je to problém, respektíve zlyhanie alebo porucha stoporenia penisu. Na celom svete je týmto problémom postihnutých okolo 150 – 300 miliónov mužov, čo je zhruba 5-20%. Na Slovensku trpí erektilnou disfunkciou približne 500 000 mužov, u susedov, v Českej republike trpí týmto problémom takmer každý druhý muž, prevažne vo veku v rozmedzí od 35 rokov až do 65 rokov. Údaje sú približné, pretože nie každý lekár sa pacienta opýta na poruchy erekcie a na druhej strane, nie každý pacient prizná tento problém.
Príznaky a prejavy erektilnej disfunkcie
Ak si myslíte, že jediným príznakom alebo prejavom erektilnej disfunkcie je to, že sa penis nestoporí, potom vás vyvedieme z omylu, pretože príznaky a prejavy sú vo viacerých procesoch pri stoporení a rovnako aj pri erekcii. Taktiež existujú prejavy, ktoré nie sú priame, ale súvisia s poruchou stoporenia penisu.
Ak muž nie je schopný ani len dosiahnuť erekciu a tento stav pretrváva viac ako 3 – 6 mesiacov, v takom prípade sa jedná o jasnú a najzložitejšiu erektilnú disfunkciu. Teraz sa však pozrime na najbežnejšie príznaky a prejavy erektilnej disfunkcie:
- Nie je možné dosiahnuť celkové stoporenie
- Od začiatku slabá erekcia, ktorá nie je udržateľná
- Oneskorenie začiatku erekcie alebo problém s úplným začiatkom erekcie
- Dlhší nástup, pokiaľ dôjde k erekcii a k stoporeniu penisu
- Opätovné sklesnutie stoporeného penisu aj pri opakujúcej sa stimulácii
Príčiny a faktory erektilnej dysfunkcie
Príčiny erektilnej dysfunkcie majú dva pôvody. Zhruba 80% je pôvod organický (anatomické, vaskulogénne, neurogénne, endokrinné..) a zvyšných 20% je psychického pôvodu (psychogénna erektilná dysfunkcia), pričom psychické problémy tento problém oveľa viac zhoršujú.
Prvá, organická erektilná dysfunkcia môže nastať ako nežiaduci alebo vedľajší účinok užívania niektorých druhov liekov. Taktiež môže vzniknúť aj vtedy, ak má muž poškodené cievy alebo nervy zásobujúce penis, pričom dôsledkom sú choroba, úraz alebo operácia, prípadne ak je narušená hormonálna rovnováha tela.
Psychogénna erektilná dysfunkcia je najčastejšie spôsobená strachom či obavami, napríklad zo zlyhania, že muž pri sexuálnym styku účinne neuspokojí svoju partnerku. Taktiež je spôsobená stresom, strachom všeobecne, sklamaním i rozčúlením.
Faktory, ktoré sú spúšťačmi erektilnej dysfunkcie sú späté s kardiovaskulárnymi chorobami, čiže obzvlášť buďte obozretní, ak napríklad nemáte dostatok pohybu, trpíte obezitou, holdujete fajčeniu, máte diabetes či roztrúsenú sklerózu, máte vysoký krvný tlak, aterosklerózu, neurologické či srdcovocievne ochorenia a podobne.
Tak, ako v mnohých iných prípadoch, i v prípade erektilnej disfunkcie je tento problém spätý nielen s fyzickým zdravím, ale aj s psychickým stavom muža. Veľmi dôležité je dbať na zdravý životný štýl, vyraďte vyprážané a mastné jedlá zo svojho jedálnička, doprajte si dostatok spánku, venujte sa nejakej pohybovej aktivite, dôležité je hýbať sa. A v neposlednom rade si neberte na ramená viac práce, ako by ste uniesli, odporúča sa oddychovať a nie veľa pracovať. Nenaháňajte sa a spomaľte, pretože veľkým nepriateľom je najmä stres.
Ako je možné diagnostikovať erektilnú dysfunkciu?
Väčšina mužov, ktorí majú problém s erektilnou dosfunkciou tento problém nerieši. Lenže je dôležité si uvedomiť, že mužovi sa nepodarí dosiahnuť erekciu len tým, že chce. Hlavnú úlohu v tom zohráva kombinácia nervových impulzov, pokynov v mozgu, hladina hormónov, svalové reakcie a taktiež aj dostatočný prítok krvi. Stoporený penis je teda výsledkom povelu z mozgu, ktoré rozšíria prívodné tepny, potom sa krv postará o naplnenie dvoch toporivých telies, ktoré sa nachádzajú v tele penisu. Keď sa tieto telesá naplnia, následné stvrdnú a tým sa ich obal napne, čiže sa stoporí penis. Práve preto, ak má muž akékoľvek podozrenie na erektilnú dysfunkciu, treba tento problém riešiť.
Pre diagnostikovanie erektilnej dysfunkcie je nutné navštíviť lekára odborníka, ktorý sa týmto problémom zaoberá. Takýmto odborníkom je andrológ. Ten, aby zistil príčinu a nasadil správnu liečbu vás musí najprv vyšetriť. Najprv položí otázky, vďaka ktorým zistí, ako došlo k spomínanej poruche a následne prídu na rad vyšetrenia a testy. Sú nimi:
- Dotazníkový prieskum o zdravotnom stave – odborník sa pýta na otázky súvisiace s erekciou, napríklad aké sú jej prejavy, ako často sa opakuje, taktiež sa opýta aj na životosprávu ohľadom stravy, fajčenia a alkoholu
- Fyzikálne vyšetrenia – tie sú dôležité, pre diagnostiku urogenitálneho, endokrinného a neurologického systému. Patria sem vyšetrenia ako napríklad krvný tlak, zrakové a hmatové vyšetrenia penisu, pri mužoch starších ako 40 rokov sa vykonáva aj vyšetrenie prostaty a iné
- Laboratórne vyšetrenia – sem patrí najzákladnejšie vyšetrenie krvi a moču, ďalej je to vyšetrenie hormonálnej hladiny, taktiež dôležitým vyšetrením je zistenie glykémie, lipidov..
- Ďalšie špeciálne diagnostické testy – sem patrí neurologické a psychiatrické vyšetrenie, ale aj vyšetrenie nočných erekcií, USG vyšetrenie či vaskulárne testy
Vďaka zisteniam z dotazníka a všetkých vyšetrení dokáže odborník zistiť, aká je príčina problému a následne vie problém s erekciou adekvátne a efektívne riešiť. Môže mať pôvod fyzický, psychický, prípadne aj kombináciu oboch.
Liečba erektilnej dysfunkcie
Liečba erektilnej dysfunkcie je stanovená na základe príčiny jej vzniku a postupy pre vyriešenie tohto problému sú rôzne. Môže sa jednať o liečbu prostredníctvom výživových doplnkov, liekov na predpis, cez injekcie, ale taktiež je možné ju liečiťprostredníctvom úpravy životosprávy. Tou poslednou voľbou je chirurgická liečba. Teraz si povieme, čo všetko obnáša každá jedna z možností:
- Výživové doplnky na podporu erekcie – takéto výživové doplnky majú čisto prírodné zloženie. Obsahujú Kotvičník zemný (Tribulus Terestris), Ženšen, Macu peruánsku, Saw Palmetto. Všetky tieto prírodné byliny majú pozitívne účinky nielen na erekciu, ale aj na potenciu, libido či sexuálnu aktivitu. Veľkou výhodou je, že nie sú viazané na lekársky predpis. Na trhu existuje viacero druhov týchto doplnkov, napríklad Zerex extralong. eJoy, Eraxan, Vimax, Clavin, ale aj mnoho iných.
- Lieky na lekársky predpis – na základe stanovenia príčiny môže odborník predpísať lieky či tabletky, ktoré pomôžu uvoľniť cievy, ale aj zvýšia prietok krvi v penise. Najčastejšie sa predpisujú tabletky s obsahom PDE5 inhibítorov – látky sildenafil, vardenafil a tadalafil. Tabletky s obsahom týchto látok predpisuje výlučne lekár, pretože len ten vie správne určiť, či vám takéto tabletky neuškodia (dôvodom je, že nie je možné užívať pri niektorých druhoch chorôb)
- Liečba prostredníctvom injekcií do penisu – komu nie sú pochuti výživové doplnky a ani lieky, pre toho je možné využiť liečbu prostredníctvom injekcií. Tie sa aplikujú do penisu, konkrétne do kavernóznych telies, ktoré sa v ňom nachádzajú
- Zlepšenie životosprávy a celkového životného štýlu – tento spôsob liečby zahŕňa predovšetkým vyradenie nezdravých a mastných pokrmov z jedálnička, taktiež sem patrí vylúčenie, prípadne aspoň obmedzenie fajčenia a alkoholu. Odporúča sa vyhýbať sa stresu, treba si dopriať odpočinok a dostatočne dlhý spánok
- Chirurgická liečba – tento spôsob liečby je nutný len v ojedinelých prípadoch a je posledným možným riešením. Ak nepomôžu vyššie spomenuté spôsoby liečby, v takom prípade muž podstúpi operáciu na cievach penisu alebo druhou možnosťou je implantácia vystužujúcich protéz (špeciálne penilné protézy)
Na záver je dôležité spomenúť, že sa nesmiete báť čeliť svojmu problému. Je úplne jedno či ste mladí či starší. Faktom je, že erektilná disfunkcia je problémom, ktorý je nutné riešiť a to bez ohľadu na vek. Tento problém ovplyvňuje nielen kvalitu sexuálneho života, ale aj kvalitu života samotného. Preto sa nehanbite a neváhajte pri akýchkoľvek príznakoch vyhľadať odbornú pomoc lekára.
Úradom verejného
zdravotníctva SR
vrátenie peňazí za
nepoužité balenia
v Slovenskej
republike
a rýchle doručenie
balíka
pre viac ako 1 balenia
(Packeta)
a efektívne
zloženie