Máte menštruačné bolesti? Aké majú príčiny a čo pomáha aj na tie silné?
Menštruácia alebo menzes je prirodzený proces, s ktorým sa stretne každá zdravá žena už v pubertálnom veku. Menštruačný cyklus trvá štandardne 28 dní a vyskytuje sa pravidelne každý mesiac od príchodu prvej menštruácie až po obdobie klimaktéria.
Priebeh aj dĺžka menštruácie sú u každej ženy iné, pokojne sa môže stať, že na menštruáciu budete čakať 5 dní navyše alebo príde naopak skôr. Ženy si v rámci menštruačného cyklu prechádzajú hormonálnymi zmenami, ktoré môžu ovplyvniť náladu, zmeny chute do jedla či vitalitu, no môžu spôsobiť aj bolesť. Čo s tým a ako to riešiť?
Je bolestivá menštruácia prirodzená a aké má príčiny?
Mnoho žien považuje menštruačné bolesti za normálnu súčasť života, avšak v samej podstate nejde o niečo, čo by ste mali brať ako samozrejmosť alebo ich podceňovať. Bolesti počas menštruácie sa vyskytujú najviac u mladších žien na úvod ich cyklu.
Menštruačná bolesť je v tomto období ešte pochopiteľná, keďže pohlavná sústava sa mení a vyvíja. Ak sa však vyskytuje neskôr a silnejšie, ide už o problém.
Čo sa týka časového rámca, ženy pociťujú najvýraznejšie bolesti počas prvých dní menštruačného krvácania. Samotné krvácanie má dĺžku 5 až 7 dní, pričom u žien, ktoré sú štíhlejšej alebo naopak viac plnšej postavy, to môže byť aj kratšie. V tomto období prídete v priemere o 5 až 80 ml krvi, závisí to od veku aj hormonálnej rovnováhy.
S krvácaním však väčšina bolestí nesúvisí, naopak, najčastejšou príčinou tých intenzívnych sú príliš silné kontrakcie maternice. Spúšťačom týchto kontrakcií sú hormonálne zmeny a to hlavne tie, ktoré sa týkajú hormónov zvaných prostaglandíny. Odborne sa tomuto javu hovorí dysmenorea a vyskytuje sa bežne u žien, ktoré začali menštruovať.
Dysmenorea sa delí na a primárnu a sekundárnu. Primárna nie je zdravotnou komplikáciou, naopak, je súčasťou pravidelného menštruačného cyklu. Sekundárna dysmenorea už býva začiatkom ťažkostí, pričom najvážnejším problémom je endometrióza. V rámci neho sa časti sliznice maternice dostávajú mimo nej, čo vyvoláva bolesť aj kŕče.
Ktoré ďalšie príznaky sú s menštruáciou spojené
Počas menštruácie sa môžu u žien vyskytovať rôzne ťažkosti, ktoré sú v mnohých prípadoch ovplyvnené aj genetickou predispozíciou a nemusí ísť iba o bolesti.
Mnoho žien v tomto čase zažíva pulzujúce kŕče v oblasti pod bruška s pocitom tepla. Pre väčšinu z nich to býva zvyčajne iba nepríjemný pocit, avšak niektoré ženy môžu mať tieto kŕče vo vyššej intenzite. Štandardne sa začínajú tesne pred menzesom.
Medzi ďalšie časté menštruačné príznaky patria:
- pulzujúca až kŕčovitá bolesť v časti podbruška, ktorá vyráža až do zadných krížov, časovo sa najčastejšie prejavuje 1 až 2 dni pred menzesom
- nechutenstvo do jedla alebo naopak až nadmerná chuť a prejedanie sa, toto môže spôsobovať hnačku, zápchu alebo ďalšie tráviace ťažkosti
- výrazná bolesť hlavy a časté migrény, ktoré ovplyvňujú aj bežný život a znemožňujú koncentráciu, dostaviť sa môžu aj bolesti a preťaženie svalov
- objavovať sa môžu aj chronická únava, problémy so spánkom, časté závraty, časté zmeny nálady a u niektorých žien aj vyrážky na pokožke
Väčšina príznakov spojených s menštruáciou sa opakuje pravidelne a v rôznej intenzite. V zásade platí, že nevyvolávajú nejaké závažnejšie zdravotné komplikácie. Výnimkou je syndróm PMS, ktorým trpí zhruba tretina žien a je spojený so silnejšími prejavmi. Tie sa týkajú menštruačnej bolesti, ako aj kŕčov, nevoľnosti či bolestí hlavy.
Ako zmierniť aj silné menštruačné bolesti cez bylinky a čaje
Menštruácia je prirodzeným obdobím každej zdravej ženy, avšak silné menštruačné bolesti, kŕče a ďalšie príznaky už nie. Najlepším pomocníkom na tieto ťažkosti je príroda a skúsenosti žien ukazujú, že niektoré byliny im môžu v tomto období pomôcť.
Na zmiernenie týchto prejavov pomáhajú najmä:
Damiána: Vňať z tejto rastliny využívali ľudia už v minulosti na prípravu čaju a to vďaka jej komplexným účinkom. Má výrazný vplyv na oblasť hormonálnej rovnováhy a pohlavnej sústavy, zmierňuje prejavy PMS, menštruačných ťažkostí a menopauzy. Okrem toho pozitívne vplýva na nervovú sústavu, metabolizmu a sexuálny apetít.
Ashwagandha: Rastlina je známa predovšetkým vďaka svojej schopnosti zvyšovať odolnosť tela voči napätiu a stresu. Má omladzujúci a antioxidačný účinok a pomáha zregenerovať organizmus. Jej upokojujúce účinky na nervový systém pomáhajú skvalitniť spánok aj pamäť. Tiež zmierňuje menštruačné ťažkosti a negatívne príznaky menopauzy.
Ľubovník: Bylinka Ľubovník je známa svojím blahodarným účinkom v období menštruácie ako aj pred ňou. Výrazne zmierňuje prejavy predmenštruačného syndrómu a všeobecne prispieva na zdravý priebeh menzesu. Čaj z neho sa odporúča piť týždeň pred menštruáciou na zmiernenie nepríjemných kŕčov a odbúranie nadmerného stresu.
Alchemilka: Výborným pomocníkom počas gynekologických ťažkostí je aj táto bylinka. Vďaka svojím aktívnym látkam sa odporúča všetkým ženám, ktoré majú nepravidelnú, bolestivú alebo inak problematickú menštruáciu. Látky tiež posilňujú maternicu, sexuálnu aktivitu, trávenie, zmierňujú PMS a negatívne prejavy menopauzy.
Harmanček: Rastlina známa aj pod názvom Rumanček dokáže nielen v podobe čajovej zmesi výrazne zmierňovať ťažkosti počas menštruácie. Má schopnosť normalizovať jej priebeh, znižuje bolesti a pozitívne vplýva na pravidelnosť cyklu. Osvedčila sa aj na tráviace ťažkosti a rôzne bolesti, či už bolesti hlavy, svalov alebo kĺbov.
Hluchavka: Poslednou overenou ženskou bylinkou na menštruačné bolesti a iné ťažkosti je Hluchavka, známa už od 16. storočia. Vo všeobecnosti bola využívaná na zvýšenie energie, vitality a povzbudenie mysle aj životnej energie. Špeciálne pre ženy ponúka tlmenie bolestí a kŕčov počas menštruácie a zlepšenie pravidelnosti ich cyklu.
Čo na ne ešte pomáha? Skúste cviky, potraviny aj tabletky
Menštruačné bolesti sú veľmi individuálnou záležitosťou, rovnako ako aj celkový priebeh menštruácie a menštruačného cyklu. Ide o komplikované obdobie, kde platí, že všetko so všetkým súvisí a veľký význam majú aj životospráva a životný štýl.
Proti bolesti a na podporu menštruácie vyskúšajte:
Potraviny: Počas menštruácie je normálne, že budete mať chuť na sladké, mastné alebo slané jedlá. Nie je to však zdravé a môže to zhoršiť nielen bolesti, ale aj spôsobiť časté zmeny nálad alebo žalúdočné problémy. Za zmiernenie ťažkostí sú najlepšie zdravé tuky, do jedálnička preto zaraďte ryby, vajcia, vlašské orechy a listovú zeleninu.
Cvičenie: Je známe, že pri fyzickej aktivite dokážete svoju myseľ sústrediť na niečo iné, ako je bolesť. Existujú cviky, ktoré počas menzesu vyplavujú endorfíny a enkefalíny, ktoré zmieňujú kŕče a odbúravajú stres. Špeciálne na bolesti počas menštruácie pomáha aj vytáčanie kolien v ľahu, otáčanie chrbtice v sede či pridržanie kolena pri hrudi.
Nenáročný pohyb: Pokiaľ sa necítite na cvičenie, zvoliť môžete aj iné fyzické aktivity. Vyberte si tie menej náročné, napríklad chôdzu na čerstvom vzduchu, ľahkú jazdu na bicykli alebo pozvoľný beh. Dôležité je dýchať čerstvý vzduch a hýbať sa, to vám pomôže nielen na menštruačné bolesti, ale aj na veľmi nepríjemnú migrénu.
Správna teplota: Menštruáciu môže ovplyvňovať veľa faktorov a jedným z nich je aj správna teplota. Teplo má totiž schopnosť vyvolať nadmerné alebo aj príliš skoré krvácanie u žien, preto si najmä v letnom období môžete všimnúť, že menzes je často silnejší. Ak chcete zmierniť bolesti či kŕče, na podbruško prikladajte teplé obklady.
Horúca sprcha alebo kúpeľ: S teplotou súvisí aj možnosť utlmiť bolesti cez kúpeľ alebo sprchu. Kúpeľ sa odporúča v období predmenštruačného syndrómu, počas menštruácie je bezpečnejšia sprcha. Do kúpeľa môžete pridať esenciálne oleje, ktoré uľavia aj od kŕčov. Horúca sprcha pomáha uvoľniť svalstvo a zmierniť pocit únavy.
Zdravý pitný režim: Pitný režim je počas menštruačného obdobia dôležitý, pretože pri nadmernom krvácaní dopĺňa stratené tekutiny. Ich nedostatok zvyšuje únavu, bolesti hlavy aj menštruačné bolesti a spôsobuje malátnosť. Pite pravidelne každú hodinu pohár čistej vody, ktorý môžete doplniť o bylinkové čaje z Alchemilky či Harmančeka.
Lieky proti bolesti: Väčšina žien počas menštruačných ťažkostí siahne po liekoch so syntetickými účinnými látkami, najmä ak ide o bolesti hlavy, svalov a brucha. Na výber je viacero značiek a účinných látok, ktoré sú bez predpisu a pomôžu okamžite na negatívne prejavy. Užívajte ich ale s rozumom a iba, ak je to nevyhnutné.
Doplnky výživy: Výživové doplnky sú v dnešnej dobe účinným pomocníkom na viaceré ženské problémy, či už ide o menštruáciu, menopauzu či libido. Vďaka 100 % prírodnému zloženiu z rastlín, vitamínov a minerálov sú schopné dlhodobo a prirodzene pôsobiť na organizmus. Výhodou je, že sú bez receptu aj nežiaducich účinkov.
Najčastejšie otázky o menštruačných bolestiach a ich riešení
Ženy prežívajú menštruáciu individuálne, rovnako tak aj jej priebeh, vrátane bolestí, kŕčov a iných javov. V priebehu života by sa mala intenzita ťažkostí meniť k lepšiemu, no sú aj opačné prípady. Mnoho žien sa preto obracia na diskusné fóra.
Medzi dotazy a témy, ktoré sa riešia najviac, patria:
Čo môže menštruáciu negatívne ovplyvniť?
Priebeh menštruácie môže byť každý mesiac iný. Prejaviť sa môžu slabšie či silnejšie krvácanie alebo ťažkosti, ktoré sa minulý cyklus neobjavili. Tento proces môžu najviac ovplyvniť stres, nedostatok spánku, hormonálne lieky, strava, alkohol, fajčenie aj užívanie hormonálnej antikoncepcie a v drvivej väčšine prípadov negatívne.
Ako dokážem zmierniť menštruačné ťažkosti?
Dobrým spôsobom na zmiernenie problémov v tomto období je cvičenie alebo už spomínané zdravšie stravovanie. Jednoduchá aktivita v podobe chôdze alebo jogových cvičení vie dlhodobo nielen zmierniť menštruačné bolesti, ale aj iné prejavy predmenštruačného syndrómu. Ako okamžitá pomoc poslúžia aj horúca sprcha či obklad.
Je sex počas menštruácie možný a bezpečný?
K tejto otázke sa viaže niekoľko pozitívnych aj negatívnych názorov. Počas obdobia menzesu sú ženské orgány omnoho citlivejšie a preto je väčšie riziko vzniku infekcií aj rôznych poranení. Na druh stranu, ak dodržíte hygienu a zdravú mieru aktivity, sex v tomto čase môže mať vďaka zvýšenej citlivosti v pošve intenzívnejší zážitok.
Ako zvládnuť bolesti a kŕče počas menštruácie?
Existuje mnoho liekov, ktoré sú určené na pomoc počas a pred menštruáciou, najmä ak ide o tabletky na bolesti brucha, hlavy či na zmiernenie kŕčov. Ich pravidelné užívanie však môže prinášať nežiaduce účinky pre pečeň, tráviaci systém aj hormonálnu rovnováhu. Lepšie sú preto bylinky, či už v podobe čajov, kvapiek, tinktúr alebo tabliet.
Ako sa mení menštruácia po tehotenstve?
Zmeny menzesu po tehotenstve sú prirodzené a zároveň u každej ženy individuálne. To, kedy sa vráti a v akej intenzite, ovplyvňujú napríklad hormóny aj dojčenie. Ak žena nedojčí, menštruácia sa jej dostaví po šestonedelí až 2 mesiacoch. Ak naopak dojčí, návrat býva dlhší, aj niekoľko mesiacov a keď sa vráti, jej intenzita býva miernejšia.
Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi
Jednou z možností, ako potlačiť účinne menštruačné bolesti a niektoré ďalšie nežiaduce javy, je využitie prírody. Mnoho účinných bylín a extraktov z nich sa používa na výrobu prírodných doplnkov, ktoré sú určené špeciálne pre ženy počas menštruácie.
Takéto účinky majú prírodné doplnky u žien v praxi:
- kombinácia bylín, ktorá je doplnená minerálmi a vitamínmi, pôsobí primárne na hormonálnu rovnováhu a hladinu pohlavných hormónov
- s tým súvisí aj zmiernenie menštruačných bolestí a kŕčov a pôsobenie na pravidelný cyklus, zdravý priebeh menštruácie a príznaky PMS
- byliny dokážu podporiť aj sexuálny život, či už ide o zvýšenie potencie a sexuálneho apetítu, alebo aj o nepriamu podporu ženskej plodnosti
- sekundárne prispievajú k zdraviu pokožky, pleti, vlasov či nechtov a špeciálne u žien v menopauze môžu potláčať aj jej negatívne symptómy
Vďaka svojím komplexným účinkom sú doplnky s obsahom týchto bylín čoraz populárnejšie. Nielen, že majú široké zloženie a bohaté účinky, sú tiež laboratórne overené, majú presné dávkovanie a aj pri dlhodobom používaní sa nemusíte obávať nežiaducich vplyvov. Dostupné sú voľne bez nutnosti vyšetrenia u gynekológa aj bez receptu.
eJoy® Femina špeciálne pre ženy a na lepšiu menštruáciu
K jedným z najspoľahlivejších produktov z kategórie voľne dostupných doplnkov pre ženy, ktoré hľadajú prirodzené zlepšenie menštruácie, je eJoy® Femina.
Samotná značka je na trhu už 7. rok a špecializuje sa na podporné doplnky pre mužov aj ženy v oblasti pohlavnej sústavy a sexuálneho života. Doplnok má prirodzené zloženie z kvalitných rastlín, minerálov a vitamínov, ktoré sú pre ženy veľmi dôležité.
V organizme účinkuje eJoy® Femina nasledovne:
- prirodzene podporuje hladinu a rovnováhu ženských hormónov
- má vplyv na pravidelný cyklus menzesu a jeho priebeh
- účinne potláča nepríjemné bolesti a ťažkosti počas menštruácie
- kombinácia rastlín pomáha aj proti negatívnym prejavom PMS
- jeho užívanie tiež zmierňuje príznaky počas menopauzy
- pomáha aj na libido a to aj u žien v strednom veku nad 40 rokov
Spomenuté účinky sú najviac viditeľné pri pravidelnom a dlhodobom užívaní. eJoy® Femina má podobu perorálnych kapsúl, ktoré sa jednoducho dávkujú, ideálne po jedle. Obavy nemusíte mať ani z nežiaducich účinkov, zloženie je 100 % prírodné, keďže pozostáva z extraktov Macy, Ašvagandy, Tribulusu, Damiány, vitamínov a minerálov.
Doplnok prešiel laboratórnymi testami, bol certifikovaný Úradom verejného zdravotníctva SR a na výber je niekoľko veľkostí balenia. Chcete vedieť niečo viac o jeho zložení či účinkoch alebo si ho objednať? Tu je oficiálna webstránka značky.
Skúsenosti žien s menštruačnými bolesťami a ich zmiernením
Ženy počas svojho života prežijú viac ako 400 menštruácií, čo je obdobie 2000 dní, teda doba približne 6 rokov. Na prvý pohľad ide o naozaj dlhý čas z celého života.
Je jasné, že stráviť ho problémami, napríklad bolesťami, kŕčmi alebo príliš silným krvácaním, je mimoriadne náročné. Ako ukazujú skúsenosti aj množstvo štúdií, bolestivý menzes, nepravidelný cyklus a silné krvácanie trápia viac ako 10 % žien v produktívnom veku. Navyše, bolesťami trpí aj viac ako tretina dievčat v pubertálnom veku.
Najlepším riešením, ktoré sa v tejto súvislosti ponúka, je komplexné pôsobenie v rámci zlepšenia životosprávy, životného štýlu a využitie cielených opatrení práve v období najväčších bolestí. Obklady, horúca sprcha aj cvičenia pomáhajú najviac.
Bezproblémový menštruačný cyklus pritom nie je samozrejmosťou a jeho podpora je dlhodobou záležitosťou. V tomto ohľade sa ženám osvedčili aj doplnky výživy so 100 % prírodným zložením, ktoré obsahujú prospešné bylinky, vitamíny či minerály s overeným účinkom. Dobrým príkladom s komplexným účinkom je eJoy® Femina.
Jeho dlhodobé a pravidelné užívanie pomáha zvládnuť menštruačné ťažkosti, podporuje hormonálnu rovnováhu a libido a to bez ohľadu na vek. Platí tiež, že doplnok je dostupný bez vyšetrenia či receptu a báť sa netreba ani nejakých vedľajších účinkov.
Úradom verejného
zdravotníctva SR
vrátenie peňazí za
nepoužité balenia
v Slovenskej
republike
a rýchle doručenie
balíka
pre viac ako 1 balenia
(Packeta)
a efektívne
zloženie