Pohlavná sústava ženy, jej orgány, ako funguje a ako podporiť jej zdravie?
Pohlavná sústava ženy, čiže reprodukčný systém, je sústava orgánov zodpovedných za funkciu rozmnožovania, v tomto prípade uvoľnenia vajíčka, jeho oplodnenia a vývoju plodu až do pôrodu. Ide o komplikovaný systém, ktorý je riadený hormónmi
Na to, aby pohlavná sústava spĺňala všetky svoje úlohy, je dôležité podporovať jej zdravie a teda aj funkcie. Jej činnosti sú v priebehu života ovplyvňované rôznymi faktormi, pozitívnymi aj negatívnymi. Ako pohlavná sústava funguje, z čoho sa skladá, ktoré faktory sú rizikové, aké ochorenia ju môžu postihnúť a ako ju najlepšie podporiť?
Pohlavná sústava u ženy a aké sú jej funkcie
U ženy má pohlavná sústava má dve základné funkcie a to tvorbu pohlavných hormónov a tvorbu pohlavných buniek, čiže vajíčok. V tom prvom prípade je sekundárnou funkciou aj vplyv na libido, v tom druhom ide o priamy vplyv na ženskú plodnosť.
Reprodukčnú sústavu tvorí skupina orgánov, ktorých funkciou je rozmnožovanie a neskôr zdravý vývoj plodu. Hlavnou je produkcia vajíčok vo vaječníkoch, ich oplodnenie spermiami vo vajcovodoch a následne vývoj plodu v maternici až do jeho pôrodu.
Pohlavný systém u ženy dokáže vytvoriť ideálne prostredie na oplodnenie a celkový vnútromaternicový vývin plodu. Ženy sa totiž rodia s pomerne vysokým množstvom zdravo oplodniteľných vajíčok, ktoré sú zrelé na oplodnenie po nástupe puberty. Až v tomto období a po prvom menštruačnom krvácaní je žena plne schopná plodnosti.
Zároveň platí, že pohlavná sústava žien je počas vývoja plodu vystavená vyššiemu tlaku spojenému s jej funkčnosťou či stavom jednotlivých orgánov. To je aj dôvod, prečo stav pohlavnej sústavy vplýva na vývoj plodu a tiež priebeh tehotenstva.
Aby mohli byť funkcie plodnosti a vplyvu na pohlavné hormóny naplnené, musíte udržiavať pohlavný systém a jeho súčasti v 100 % zdravotnom stave a kondícii. Kým sexuálny život do veľkej miery ovplyvňujú najmä jej vonkajšie časti, predovšetkým pošva, pohlavnú rovnováhu a plodnosť ovplyvňujú tie vnútorné, najmä vaječníky s maternicou.
Stavba pohlavnej sústavy a jej časti a orgány
Tak, ako u mužov, aj u žien má reprodukčný systém niekoľko orgánov. Každý z nich má odlišnú funkciu a je dôležitý v inej fáze reprodukčného cyklu, rovnako tak platí, že kým niektorý orgán viac vplýva na libido, iný je zas dôležitý pre plodnosť.
Pohlavné ústrojenstvo ženy má tieto orgány a časti:
Vaječníky: Prvou časťou sú vaječníky, ktoré sú orgánom, v ktorom dochádza k produkcií a dozrievaniu vajíčok. Tento orgán má dva páry, po každej strane maternice nachádza jeden pár vaječníka. Ich funkciou je tiež produkcia ženských pohlavných hormónov, najmä ak ide o estrogén. Každý vaječník má dve časti, ktoré sú uložené v malej panve.
Vajíčkovody: Ide o úzke trubice, ktoré sú priamo prepojené s hornou časťou maternice a slúžia ako cesta pre vajíčka z vaječníkov do maternice. Sú tiež sú miestom, kde dochádza k oplodneniu vajíčka spermiami muža po pohlavnom styku. Vajíčkovo sú dlhé približne 13 centimetrov a z anatomického pohľadu majú lievikovitý tvar.
Maternica: Z hľadiska plodnosti je najdôležitejšou maternica. Má hruškovitý tvar a nachádza sa na dne panvy. Dochádza v nej k uhniezdeniu oplodneného vajíčka a k vývinu plodu. Stena maternice je tvorená 3 vrstvami a to vnútornou, strednou, vonkajšou. Jej vnútorná sliznica prechádza neustálou obnovou a to aj vplyvom menštruačného cyklu.
Pošva: Vagína je najviac viditeľnou časťou a pre sexuálny život najdôležitejšou. Nachádza sa medzi konečníkom a močovým mechúrom, má dĺžku 8 až 12 centimetrov, jej priemer aj veľkosť sú individuálne. Vonkajšou súčasťou pošvy sú veľké a malé pysky okolo jej vchodu, na bokoch sú vestibulárne žľazy a hore sú Venušin pahorok a klitoris.
Klitoris: Súčasťou pošvy v jej vonkajšej oblasti a nad pyskami sa nachádza klitoris. Ide o malý orgán vo veľkosti hrášku, ktorý je pripodobňovaný mužskému penisu a to z dôvodu, že počas vzrušenia u ženy sa prekrví, zväčší a stvrdne. Klitoris je bohato inervovaný a jeho stimuláciou dochádza k sexuálnemu vzrušeniu a potom orgazmu.
Bod G: Vnútornou súčasťou pošvy je bod G, ktorý sa nachádza zhruba v jej prvej tretine a na hornej strane. Nejde ani tak o samostatný orgán, ako o miesto, kde je vnútorná sliznica odlíšená drsnejšou textúrou povrchu. Toto miesto je bohato inervované a jeho masážou či tlakom je možné navodiť aj v tomto prípade vzrušenie a vyvrcholenie.
Aké príznaky, problémy a ochorenia ju postihujú?
Pohlavná sústava je vplyvom veku aj niektorých ďalších faktorov náchylná na rôzne druhy ochorení či porúch, ktoré môžu ovplyvniť plodnosť, libido aj orgazmus. Môžu s ňou súvisieť aj niektoré príznaky a problémy zhoršujúce kvalitu sexuálneho života.
Medzi jej najčastejšie problémy a príznaky patria:
- endometrióza, čo je ochorenie, ktoré negatívne ovplyvňuje činnosti maternice a prejavuje sa bolesťou brucha, krížov, panvy a neplodnosťou
- zápalové ochorenia a infekcie sa tiež vyskytujú tiež a zvyčajne ide o bakteriálne alebo kvasinkové infekcie pošvy prenosné najmä pohlavným stykom
- ďalším veľmi častým problémom u žien bývajú cysty a nádory, ktoré sa vyskytujú hlavne v oblasti vaječníkov, vajíčkovodov a na maternici
- nepriechodnosť vaječníkov a vajcovodov je vážny stav, kedy nie je možný prenos vajíčka do maternice, môžu za tým byť polypy, infekcie aj nádory
- z pohľadu sexuálneho zdravia je riziková frigidita, ktorá sa prejavuje nechuťou na sex, nízkym libidom alebo až averziou k fyziologickému kontaktu
- problémom je aj anorgazmia, kedy žena nie je schopná dosiahnuť orgazmus, ešte väčším vaginizmus, čiže permanentné stiahnutie svalov pošvy
Ženská pohlavná sústava je veľmi citlivý systém na všetky vnútorne aj externe faktory. Viaceré problémy a príznaky spomínané vyššie môžu byť iba krátkodobé, napríklad vplyvom dočasného oslabenia imunity. Na druhú stranu, pri ich opakovanom, dlhodobom a viac intenzívnom výskyte neotáľajte s prehliadkou a vyšetrením u gynekológa.
Ako prirodzene podporiť zdravie a fungovanie?
Nielen vyššie spomínané problémy a ťažkosti sú dôvodom, prečo treba fungovanie, zdravie a stav pohlavnej sústavy podporovať. Ideálne už ako súčasť prevencie.
Zdravie a fungovanie pohlavnej sústavy podporíte:
Zdravá výživa: Mikroflóru v pošve aj celkovo pohlavnú sústavu môžete veľmi dobre podporiť s vyváženým, pestrým a rozmanitým jedálničkom. Predchádzajte nadmernému príjmu nezdravých cukrov, tukov, umelých farbív a pozor aj na príliš kyslé potraviny. Naopak, jedzte sóju, strukoviny, morské plody, ryby, orechy a semiačka.
Aktívny pohyb a Kegelove cviky: Na lepšie prekrvenie pohlavnej sústavy je dôležitý pohyb, či už vo forme nejakej cielenej aktivity alebo športovej činnosti. Zároveň sa takto vyplaví adrenalín a zníži kortizol, ktorý pôsobí proti hladine pohlavných hormónov. Pre podporu pošvového svalstva zas odporúčame raz za deň cvičiť Kegelove cviky.
Kvalitný spánok: Dlhé prebdené noci a nepravidelný spánkový režim negatívne ovplyvňujú zdravie pohlavnej sústavy. Pri nekvalitnom spánku a nedostatočnom oddychu sa z tela vyplavuje spomínaný hormón kortizol, ktorý zvyšuje stres a to zas znižuje hladinu estrogénu. Výsledok? Zníženie libida, sexuálneho apetítu a teda aj chuti na sex.
Obmedzenie zlozvyky aj lieky: Fajčenie vplýva výrazne negatívne na zdravie pohlavnej sústavy. Cigarety obsahujú toxické látky, ktoré môžu poškodiť vaječníky a maternicu, zároveň platí, že alkohol zhoršuje prekrvenie reprodukčného systému. Pozor aj na niektoré lieky, napríklad antidepresíva, lieky na krvný tlak či riedenie krvi.
Používanie ochrany pri sexe: Ochrana počas pohlavného styku je mimoriadne dôležitá na prevenciu pohlavných ochorení, napríklad ak ide o HPV. Nechráneným stykom sa však môžete nakaziť aj rôznymi bakteriálnymi či kvasinkovými infekciami, ktoré neskôr prejdú do zápalov týkajúcich sa močovej sústavy, vaječníkov aj vajíčkovodov.
Zvýšenie príjmu vápnika a horčíka: Vápnik má pozitívne účinky pri prejavoch menštruácie, fyzickom vyčerpaní, častých depresiách aj poruchách chuti. Horčík zmierňuje bolesti hlavy, závraty a redukuje hladinu cukru v krvi. Okrem toho výrazne podporujú prekrvenie pohlavnej sústavy a pozitívne vplývajú na hladinu hormónov.
Užívanie ženských bylín: Existuje veľa druhov rastlín, ktoré výrazne podporujú celkové zdravie pohlavnej sústavy aj produkciu dôležitých ženských hormónov, čo sa prejaví na libide či plodnosti. Damiána, Hloh, Maca alebo Ashwagandha, všetky tieto byliny sú overené rokmi a ženy ich používajú v rôznych formách, vrátane čajov a kvapiek.
Doplnky výživy: Výživové doplnky, ktorých zloženie pozostáva z bylinných extraktov, vitamínov, minerálov či mastných kyselín, sú čoraz populárnejšie. Sú dostupné bez vyšetrenia a receptu, podporujú pohlavné zdravie aj sexuálny život, viete ich užívať každý deň a dlhodobo aj niekoľko mesiacov a sú bez vedľajších účinkov!
Najčastejšie otázky o ženskej pohlavnej sústave
Ženy sa na rozdiel od mužov zaujímajú o svoje pohlavné orgány častejšie. Vidieť to aj na internetových fórach, v diskusiách a komentároch, kde kladú otázky.
Medzi témy, ktoré ženy riešia v tejto oblasti, patria:
Ako môžu hormóny ovplyvniť sexuálny život ženy?
Ženské hormóny ovplyvňujú funkčnosť pohlavnej sústavy aj sexuálne správanie. Ich hladina počas mesiaca kolíše a to aj v závislosti od menštruačného cyklu. Ide najmä o hormóny estrogén a progesterón, ktoré majú vplyv na sexuálnu túžbu a libido. U žien vo veku nad 40 rokov a v prechode zasahujú aj do priebehu a príznakov menaopauzy.
Akými chorobami môže často pohlavná sústava trpieť?
Veľmi často sa u žien vyskytujú zápalové ochorenia alebo infekcie, najčastejšie majú pôvod v baktériách alebo kvasinkách. Tiež sa objavujú rôzne cysty či nádory, ktoré sa tvoria najmä na vaječníkoch alebo v maternici. Ak ide o sexuálny život, čoraz častejším problémom sa stáva frigidita, ktorá súvisí s poklesom hormónov a chuti na sex.
Čo spôsobuje neplodnosť a aké sú jej príčiny vzniku?
Za neplodnosť žien môžu najčastejšie problémy vaječníkov a vajíčkovodov, konkrétne ich nepriechodnosť a zníženie ich funkcie. Spôsobiť ju môžu aj vrodené a fyziologické poruchy. Neschopnosť otehotnieť môžu zapríčiňovať aj niektoré druhy liekov a bežný je aj stav, keď je žena neplodná niekoľko mesiacov po užívaní antikoncepcie.
V akom životnom období je najväčšia šanca otehotnieť?
Plodnosť žien závisí od mnohých faktorov, najdôležitejším je ale faktor týkajúci sa veku. Všeobecne platí, že ženy sú najviac plodné do 30. roku života a následne po tomto veku začne ich plodnosť pozvoľne klesať. Plodné obdobie žien končí približne v 50. roku života, kedy sa stráca menštruačné krvácanie súvisiace s uhniezdením vajíčka.
Je možné zmenou životného štýlu podporiť jej funkcie?
Pohlavnú sústavu žien je možné výrazne podporiť vyváženou či pestrou stravou, pravidelným a aktívnym pohybom, kvalitným spánkom, obmedzením stresu, alkoholu, fajčenia a niektorých liekov a cieleným dodávaním dôležitých látok. Tieto faktory majú vplyv na zdravie a stav pohlavnej sústavy a na hladinu pohlavných hormónov.
Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi
Prírodné doplnky sú veľmi dobrým spôsobom, ako podporiť zdravie aj funkcie pohlavnej sústavy. V tomto prípade ide o maximálnu silu a účinky 100% prírodných látok, ktoré sú pre telo prirodzené, predovšetkým ak ide o rokmi overené liečivé byliny.
Medzi oblasti, ktoré podporujú, patria najmä tieto:
- účinne podporujú normálnu produkciu ženských hormónov, udržujú ich rovnováhu a pomáhajú celkovo zlepšiť všetky hormonálne činnosti
- jedinečné zloženie bylín pomáha zmierňovať menštruačné bolesti, kŕče, predmenštruačný syndróm a zlepšuje cyklus menštruácie
- kombinácia zdraviu prospešných látok obnovuje sexuálnu túžbu, dodáva sexuálnu energiu, zlepšuje vitalitu a zintenzívňuje potešenie zo sexu
- prírodné látky pomáhajú aj pri období klimaktéria alebo menopauzy, pričom výrazne zmierňujú návaly tepla, zmeny nálady a tiež na nespavosť
Ich účinky sú často zamerané aj na zdravie, pokožky vlasov, nechtov a pleti. Hlavným princípom fungovania prírodných doplnkov je ich pravidelné a dlhodobé užívanie. Zvyčajne ide o voľne dostupné produkty, ktoré je možné zakúpiť aj bez potreby lekárskeho receptu alebo vyšetrenia. Pri dobrom a kvalitnom výbere vám môžu pomôcť.
eJoy® Femina špeciálne pre ženy a na podporu pohlavného zdravia
Pokiaľ je reč o kvalitnom výbere týchto voľne dostupných doplnkov, k tým najkvalitnejším na trhu patrí značka eJoy® a špeciálne pre ženy jej tabletky Femina.
Prípravok má pre zdravie pohlavnej sústavy a podporu funkcií komplexné a dlhodobo pozitívne účinky. Tie sú 100 %prirodzené, podobne ako aj zloženie, kde sú zastúpené Maca, Tribulus, Ashwagandha, Damiána, zinok a vitamíny C, B6 a E.
Ak ide o pôsobenie eJoy® Femina, to je komplexné:
- bylinky pomáhajú zmierniť negatívne prejavy menopauzy
- účinne podporujú aj produkciu, hladinu a rovnováhu hormónov
- všetky látky tiež zvyšujú sexuálny apetít energiu a vitalitu
- prípravok pomáha aj na zmiernenie príznakov menopauzy a PMS
- viditeľný je aj vplyv na zmiernenie stresu a nervového napätia
- vitamíny a minerály pomáhajú aj na vlasy, nechty a pleť
Všetky tieto účinky, ktoré doplnok ponúka, sú viditeľné v praxi pri dlhodobom a pravidelnom užívaní. Prípravok prešiel všetkými laboratórnymi testami a bol úspešne certifikovaný Úradom verejného zdravotníctva SR. Vďaka jeho čisto prírodnému zloženiu nemusíte mať obavy zo žiadnych negatívnych vedľajších účinkov a vážnych kontraindikácií.
eJoy® Femina je dostupný bez nutnosti navštíviť lekára a absolvovať nejaké vyšetrenie, nemusíte mať ani recept. Značka ho ponúka v pomerne širokom výbere veľkostí balenia a ak by ste ho chceli skúsiť, všetko sa dozviete na oficiálnej webstránke.
Aké sú skúsenosti žien so zdravím a podporou pohlavnej sústavy
Väčšina žien sa už aspoň jeden krát vo svojom živote stretla s rôznymi ťažkosťami, ktoré majú spojitosť so zdravím pohlavného ústrojenstva alebo jeho častí.
Jednoznačne najčastejšie sú infekčné a zápalové problémy, ktoré sa týkajú najskôr močových ciest, potom močového mechúra a neskôr prejdú aj do oblasti vaječníkov a vajíčkovodov. Bez ohľadu na vek vám môžu výrazne znepríjemniť každodenný život a v prípade, ak ich nebudete riešiť, aj vážnejšie komplikácie až s ohrozením plodnosti.
Podporiť zdravie pohlavnej sústavy je preto dôležité už vopred, v rámci prevencie a ideálne dlhodobo ako súčasť bežného života. Doprajte preto telu zdravé potraviny, pravidelný pohyb, kvalitný spánok a pozor aj na alkohol, cigarety a rizikové faktory.
Veľmi dôležitou súčasťou pre zlepšenie a udržanie zdravia pohlavnej sústavy a jej funkcií sú aj bylinky, vitamíny a minerály. Tie môžete využívať v podobe potravín, čajov alebo v inej prirodzenej forme, no vďaka modernej vede aj v podobe hotových doplnkov výživy. Z tých, ktoré sú na trhu dostupné voľne bez receptu, vyčnieva eJoy® Femina.
Zložením aj pôsobením ide o 100% prírodný produkt, ktorý kombinuje overené bylinné extrakty so zinkom a dôležitými vitamínmi. Výsledkom účinkov je podpora libida, zdravého priebehu menštruácie a u žien v strednom veku aj menopauzy.
Úradom verejného
zdravotníctva SR
vrátenie peňazí za
nepoužité balenia
v Slovenskej
republike
a rýchle doručenie
balíka
pre viac ako 1 balenia
(Packeta)
a efektívne
zloženie