Predmenštruačný syndróm: čo to je, aké má príznaky a ako ho zmierniť?
Predmenštruačný syndróm, inak známy aj ako PMS, je jav, ktorý začína približne týždeň až dva pred menštruáciou. Je sprevádzaný niekoľkými nepríjemnými fyzickými, ale aj psychickými prejavmi, ktoré spravidla zmiznú po začiatku menštruácie.
Nepríjemne príznaky predmenštruačného syndrómu dokážu zasahovať do každodenného fungovania žien. Hoci týmto strašiakom netrpia všetky ženy a nemusí sa objaviť každý mesiac, je dobré vedieť, ako si s tým poradiť. Našťastie, existuje viacero overených spôsobov, ktoré pomáhajú znížiť jeho prejavy a tiež podporiť menštruáciu.
Čo je predmenštruačný syndróm a kedy sa objavuje
Predmenštruačný syndróm je skupina symptómov, ktoré väčšina žien pociťuje po skončení ovulácie, čiže plodných dní. Mnoho žien má každý mesiac minimálne jeden príznak z tohto súboru, no je to individuálne a vekom sa počet aj intenzita menia.
Syndróm PMS, ako s tiež nazýva, sa objavuje v luteálnej fáze, ktorá predstavuje druhú fázu menštruačného cyklu. Táto fáza končí, keď žene začne menštruácia.
Prvýkrát sa syndróm prejaví spravidla v 20. roku života a potrápiť ženu dokáže až do obdobia menopauzy. Tento syndróm má mnoho nepríjemných podôb, ktoré dokážu dať žene zabrať a to fyziologicky aj po psychickej stránke. Bez varovných signálov môže prekvapiť v ľubovoľnej etape života a skôr či neskôr stretne asi každú ženu.
Napriek tomu, že sa syndróm objavuje u žien často, nevie sa, čo presne ho vyvoláva. Podľa odborníkov za to môžu hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza počas menštruačného cyklu. Ide najmä o hormóny estrogén a progesterón a ich nerovnováhu.
Ak u ženy nepríde k otehotneniu počas plodných dní, hladina hormónov sa zníži, čo má za následok nepríjemné prejavy. S príchodom menštruácie sa naopak hladina dôležitých ženských hormónov opäť zvýši a to môže byť príčinou postupného odznievania prejavov. Samotná syndróm sa nedá odhaliť žiadnym vyšetrením či testom.
Ako sa prejavuje a ktoré príznaky sú pre syndróm typické
U väčšiny žien sa príznaky PMS líšia a niekedy je ťažké presne pomenovať, ktoré súvisia so syndrómom a ktoré sú len bežným sprievodným javom. Ženy môžu mať počas každého menštruačného cyklu vždy iné symptómy a to v rôznej intenzite.
K najčastejším prejavom tohto syndrómu patria:
Citlivé prsia a kŕče: Typickým prejavom, ktorým sa signalizuje príchod menštruácie, ale aj predmenštruačný syndróm, patrí zvýšená fyziologická citlivosť. Tá sa týka poprsia, kde môžu byť na dotyk citlivejšie tak celé prsia, ako aj iba dvorce alebo bradavky. Pomerne bežná je kŕčovitá bolesť v podbrušku, ku ktorej sa môže pridať nafúknutie.
Psychosomatické symptómy: K najčastejším prejavom menštruačného syndrómu z pohľadu nervovej sústavy a psychosomatickej oblasti patria časté migrény a bolesti hlavy. Tieto prejavy majú rôznu intenzitu, niektoré mesiace nemusia objaviť vôbec, inokedy budú naopak intenzívne. Ukazuje sa, že na ne majú vplyv tiež externé faktory.
Akné, pokožka a vlasy: Ďalším nepríjemným prejavom predmenštruačného syndrómu je tvorba akné. Malé červené alebo zapálené pupáčiky sa najčastejšie tvoria v oblasti tváre, ramien, chrbta a hrudníka. Pleť na tvári býva mastná a menej pružná. Počas obdobia sú citlivejšie aj vlasy a spolu s pokožkou sa oveľa rýchlejšie mastia.
Bolesť kĺbov a svalstva: Syndróm PMS môže vyvolávať aj nepríjemnú a otravnú bolesť kĺbov a svalstva. Prejavuje sa to najčastejšie bolesťou chrbta, nôh, krížov, panvy a to aj bez väčšej fyzickej výkonnosti. K tomuto javu sa môže pridať neschopnosť sa poriadne a kvalitne vyspať a preto sa môže objaviť častá či dokonca chronická únava.
Problémy s trávením a nevoľnosť: Častým sprievodným príznakom predmenštruačného syndrómu býva zlé alebo ťažké trávenie. Väčšina žien sa stretáva aj s celkovou bolesťou žalúdka alebo s nadúvaním po najedení. Okrem toho sa môže objaviť hnačka, zápcha a nadmerná plynatosť. Problémy s tráviacim traktom sú individuálne.
Nechuť alebo nadmerná chuť do jedla: Okrem problémov s trávením býva častým prejavom aj nechuť do jedla alebo naopak, príliš veľká chuť do jedla. Tento jav je u každej ženy iný, niektoré ženy môžu mať chuť na mastné, sladké alebo slané. V dôsledku prejedania sa počas dní syndrómu môže prísť tiež ku krátkodobej nadváhe.
Emocionálne zmeny nálad: Veľmi častým a nepríjemným príznakom predmenštruačného syndrómu sú aj zmeny nálad. Tieto nálady sa prejavujú výraznou úzkosťou, podráždenosťou, výbuchmi hnevu, depresiou a v mnohých prípadoch aj znížením libida a sexuálneho apetítu. Tieto emocionálne výkyvy však zmiznú s príchodom menštruácie.
Do akých kategórií sa delia príznaky PMS?
Predmenštruačný syndróm má veľký súbor rôznych javov, príznakov a symptómov, ktoré sú u každej ženy iné a nemusia sa prejavovať vždy rovnako intenzívne.
Príznaky predmenštruačného syndrómu sa najvýraznejšie prejavujú približne vo veku okolo 30 rokov. Nepríjemné symptómy sa od začiatku výskytu a každým pribúdajúcim rokom zvyčajne stupňujú. Podľa oblasti sa môžu deliť na niekoľko skupín.
Tu je ich popis aj so zaradením podľa kategórie:
- typ sú PMS-A a sem patria psychosomatické prejavy a problémy ako sú úzkosť, podráždenosť, nespavosť, vnútorný hnev a zmeny nálad
- typom sú PMS-C a pri tomto type sa objavujú zvýšená chuť na sladké jedlá, celkové prejedanie sa a niekedy sa pridajú aj migrény a závraty
- typ PMS-D sú hlavne depresie, smútok, spontánna plačlivosť, u niektorých žien sa podľa veku môžu objaviť poruchy pamäte a koncentrácie
- posledný je 4. typ a to PMS-H, ktorý vyvoláva nadmernú hydratáciu tela, čo sa môže prejaviť cez opuchy končatín, tváre a nárast hmotnosti
Mnoho žien má prejavy predmenštruačného syndrómu minimálne, na druhú stranu, niektoré môžu trpieť ich extrémnou intenzitou, kedy hovoríme o predmenštruačnej dysforickej poruche. Takýto typ predmenštruačného syndrómu dokáže ženy vážne obmedziť v bežnom fungovaní a živote, podľa štatistík ním približne 8% populácie.
Najlepšia liečba na jeho zmiernenie? Potraviny, pohyb a bylinky
Syndróm PMS sa nedá úplne potlačiť, avšak existujú určité postupy, ako jeho negatívne prejavy zmierniť. Jeho úplne vyriešenie nie je možné, no každú ženu poteší informácia, že si môže uľaviť od predmenštruačných ťažkostí viacerými formami.
Na zmiernenie prejavov a zlepšenie stavu skúste:
Zmena životného štýlu: Životospráva a životný štýl sú faktory ovplyvňujúce viaceré funkcie v našom organizme. U žien sú to predovšetkým hormonálne činnosti, na ktoré vplýva množstvo vonkajších podnetov. Základom je obmedziť nezdravé stravovanie, fast food jedlá, sladkosti, presolené jedlá, konzumáciu alkoholu a tiež fajčenie.
Úprava jedálneho lístku: Počas PMS nie je žiadnou novinou, že sa ženám menia stravovacie návyky. Druh potravín a množstvo porcie na tanieri dokážu výrazne ovplyvňovať príznaky aj priebeh menštruácie. Zamerať by ste sa mali najmä na brokolicu, banány, lososa a orechy, pri chuti na sladké zvoľte horkú čokoládu alebo jablká.
Eliminácia stresu: Rôzne druhy bolestí, kŕčov aj migrén môžu súvisieť s podráždením nervového systému a stresom. Telo produkuje aj pri menšom strese hormón zvaný kortizol, ktorý ovplyvňuje menštruačný cyklus a hormonálnu rovnováhu. Zmierniť vplyv stresových faktorov pomôže tiež na príznaky predmenštruačného syndrómu.
Pravidelný pohyb aj relax: Pohybové aktivity a cvičenie majú blahodarné účinky proti prejavom, pravidelný pohyb vonku v spojení so športom vám pomôže zbaviť sa úzkosti, stresu a zlepšíte tak aj trávenie, metabolizmus či stav nervovej sústavy. Nezabudnite ani na dostatočný relax, či už počas dňa, ale najmä kvalitným spánkom.
Vitamíny: Vitamíny skupiny B výrazne ovplyvňujú negatívne príznaky. Ide najmä o vitamíny B1 a B2, ktoré dokážu znížiť riziko vzniku syndrómu a potlačiť ho. Podľa štúdií je počas tohto obdobia dôležitý aj vitamín D, ktorý pomáha na napätie a nervový systém. Doplniť ich môžete cez ovocie a zeleninu, čiže zdravý jedálniček.
Minerály: Syndróm PMS najčastejšie sprevádzajú bolesť hlavy, migrény alebo kŕče v pod brušku. Pred tým ako siahnete po syntetických liečivách, vyskúšajte doplniť horčík. Jednou z príčin vzniku predmenštruačného syndrómu môže byť aj práve jeho nedostatok. Spolu so Zinkom majú minerály pozitívne účinky proti prejavom PMS.
Byliny a bylinné čaje: Rastliny sa používajú na liečbu ľahších či závažnejších problémov už celé generácie a inak tomu nie je ani u žien. Na trhu je mnoho čajov z bylín ako napríklad Maca, Ashwagandha, Damiána a Vitex, ktoré majú blahodarné účinky na hladinu hormónov. To pomáha tiež na zmiernenie predmenštruačného syndrómu.
Výživové doplnky: Prírodné výživové doplnky pre ženy sú čoraz populárnejšia voľba a to aj v prípade ťažkostí počas menštruačného cyklu a menštruácie. Pri ich dlhodobom užívaní pomáhajú zmierniť príznaky PMS, hoci u každej z vás to môže byť individuálne. Okrem vyššie spomínaných bylín musia obsahovať aj vitamíny a minerály.
Najčastejšie otázky o predmenštruačnom syndróme
Otázky na internetových online fórach sa o predmenštruačnom syndróme objavujú pomerne často. Existuje mnoho žien, ktoré sa s ním ešte nestretli alebo ho nevedia identifikovať. Ak už k nemu príde, majú množstvo otázok pre jeho lepšie objasnenie.
Tu sú dotazy a témy, ktoré sa riešia asi najviac:
Môže vzniknúť PMS aj v období menopauzy?
Všetky doteraz zistené informácie o PMS značia, že jeho vznik v čase menopauzy je nepravdepodobný. Existujú prípady, kedy sa niektoré prejavy z času na čas objavili, avšak len na krátko. Po odznení klimaktéria prechádza telo ženy zmenami v menštruačnom cykle, ktorý končí, takže predmenštruačný syndróm sa všeobecne neobjavuje.
Aké sú príčiny jeho vzniku a kedy vzniká?
Presné príčiny vzniku syndrómu nie sú úplne známe, pravdepodobnou príčinou je však kolísanie hladiny dôležitých ženských hormónov. Pokiaľ počas plodných dní nepríde k oplodneniu, hladiny estrogénu a progesterónu sa znižujú, čo má za následok prejavy PMS. Vzniká najčastejšie v 20. rokoch a trvať môže až do menopauzy.
Ktoré faktory ovplyvňujú syndróm najviac?
Jedným z najčastejších faktorov, ktoré ovplyvňujú priebeh aj vznik syndrómu, je životospráva a spôsob života. Najviac naň však vplýva zlá životospráva, životný štýl, fajčenie a pitie alkoholu. Ženy s diagnostikovanou obezitu, mali príznaky omnoho intenzívnejšie, to isté platí pre fajčenie a alkohol, ktoré zvyšujú intenzitu až dvojnásobne.
Ako zistím, či ide o PMS alebo tehotenstvo?
Príznaky predmenštruačného syndrómu a tehotenstva sú spočiatku takmer podobné, ale rozlíšiteľné. Každá žena už podľa svojich predošlých menštruačných cyklov dokáže rozoznať časté prejavy syndrómu, kým pre tehotenstvo sú typické iné príznaky a to najmä ranná nevoľnosť. Pre určenie tehotenstva je najistejší tehotenský test.
Môžete mať príznaky syndrómu pod kontrolou?
Predmenštruačný syndróm sa nedá úplne odstrániť, keďže príčina jeho vzniku nie je na 100 % istá. Našťastie sa dá zmierniť s pomocou účinných metód, ktoré pomáhajú negatívne prejavy syndrómu postupne znížiť. Dbať by ste mali na celkovú elimináciu stresu, pestrú a vyváženú stravu a dychové cvičenie, takto budete mať najlepšiu kontrolu.
Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi
Jedným z možných riešení na zmiernenie prejavov predmenštruačného syndrómu sú prírodné doplnky určené pre ženy. Ich zloženie je kombinované s účinnými bylinkami s obsahom fytoestrogénov a látkami, ktoré podporujú hormonálnu rovnováhu.
Medzi ich charakteristiky a účinky patria najmä:
- unikátny mix prírodných zložiek doplnkov pomáha ženám na podporu produkcie ženských hormónov a udržovať ich optimálnu hladinu
- kvalitné bylinky, vitamíny a mineráli sú účinné pre uvoľnenie stresu, podporujú spánok a regeneráciu tela, čo prináša duševnú pohodu
- kombinácia zložiek pozitívne a dlhodobo vplýva na menštruačné problémy, priebeh a cyklus menštruácie a zlepšuje priebeh aj pravidelnosť
- doplnky pomáhajú ženám aj pri negatívnych prejavoch menopauzy, ako sú návaly tepla, fyzická vyťaženosť, nespavosť či nechuť na sex
Pri pravidelnom a dlhodobom užívaní sú doplnky účinné a negatívne prejavy menštruácie ako aj jej priebeh a príznaky PMS sa s ich pomocou dajú postupne zmierniť. Ďalšou výhodou je možnosť zakúpiť ich online na internete, nebudete potrebovať lekárske vyšetrenie ani recept. Vďaka zloženiu sa netreba báť ani nejakých vedľajších účinkov.
eJoy® Femina špeciálne pre ženy a na predmenštruačný syndróm
Jedným z doplnkov spomínaných vyššie je aj eJoy® Femina. Má 100% prírodné zloženie, pričom značka je na trhu viac rokov a má prípravky aj pre mužov.
Tento doplnok má jedinečnú kombináciu zloženú z kvalitných bylín, minerálov a vitamínov. V problematických etapách života žien môže byť jednou z možností, ktoré vám s istotou pri dlhodobom a pravidelnou užívaní pomôžu a to veľmi komplexne.
Pravidelné užívanie eJoy® Femina má vplyvy:
- potláča niektoré príznaky PMS a zlepšuje menštruáciu
- jedinečný mix látok pomáha na libido a sexuálnu energiu
- podporuje funkciu hormónov a udržuje ich rovnováhu
- pomáha na duševnú pohodu, odbúrava stres a regeneruje telo
- zlepšuje kvalitu spánku a pomáha pri nespavosti a únave
- podporuje zdravie a zmierňuje negatívne javy menopauzy
V produkte sú známe byliny ako Maca, Kotvičník, Damiána a Ashwagandha, ktoré patria k prírodným afrodiziakam a sú účinné pri prejavoch menopauzy, PMS, problematickom cykluse a kolísaní hormónov. V zložení je aj Zinok a vitamíny C, E a B6, ktoré pomáhajú proti bunkovému starnutiu a udržujú zdravie vlasov, nechtov a pokožky.
eJoy® Femina je prírodný produkt, takže pred kúpou nemusíte navštíviť lekára a potrebovať nebudete ani recept. Obsahuje byliny a živiny, ktoré nevyvolávajú žiadne vážne nežiaduce účinky či kontraindikácie a objednáte si ho online priamo u výrobcu.
Zhrnutie skúseností žien s predmenštruačným syndrómom
Predmenštruačný syndróm je pre mnoho žien najťažšia fáza menštruačného cyklu. Samotná menštruácia nie je nič príjemné, no syndróm je ešte nepríjemnejší.
Intenzita príznakov syndrómu je u každej ženy individuálna a nie každá ich zažila. V priebehu života sa však skôr či neskôr každá žena stretne aspoň s jedným príznakom, pričom počas dospievania a starnutia sa môže meniť ich početnosť aj intenzita. Spravidla sa objavujú 7 až 14 dní pred začiatkom menštruačného cyklu a potom odznievajú.
Väčšina žien, ktoré mávajú pravidelne príznaky PMS, si na tento jav zvyknú a časom si nájdu spôsoby, ako si od ťažkostí uľaviť. Niektoré ženy si príchod predmenštruačného syndrómu dokážu vypočítať a tak sa naňho fyzicky aj psychicky pripraviť.
Každej žene pomáha na prejavy predmenštruačného syndrómu niečo iné. V prípade častých migrén a bolesti hlavy vám môžu pomôcť pobyt na čerstvom vzduchu a uvoľnenie od stresu. Pokiaľ mávate kŕče v oblasti podbruška a krížov, vyskúšať môžete teplé obklady. Zvoliť by ste mali aj správnu a zdravú stravu a obmedziť fajčenie a alkohol.
Skúsenosti žien však hovoria, že mnohým z nich pomohli zmierniť negatívne prejavy práve prírodné doplnky typu eJoy® Femina . Táto značka patrí medzi najlepšie na trhu a výhodou je, že pomáha nielen počas menštruácie, ale taktiež v menopauze.
Úradom verejného
zdravotníctva SR
vrátenie peňazí za
nepoužité balenia
v Slovenskej
republike
a rýchle doručenie
balíka
pre viac ako 1 balenia
(Packeta)
a efektívne
zloženie