Problém menom mykóza
Ako rozpoznáte, že niečo nie je v poriadku?
Mykóza je kožné ochorenie, ktoré trápi rovnako mužov ako aj ženy. Často sa vyskytuje v intímnych partiách a spôsobuje obmedzenie sexuálnej aktivity na dlhšie obdobie. Kým ženy riešia intímny problém v ordinácií ženského lekára, muži zväčša berú situáciu do vlastných rúk a nezdôveria sa s delikátnym problémom často ani svojej partnerke. Toto ochorenie síce nie je vážne, jeho zanedbanie však môže viesť k nepríjemným dlhodobejším následkom.
Svrbenie, pálenie, začervenanie či drobné vyrážky. To sú najčastejšie príznaky mykotického ochorenia, ktoré sa objavujú nielen u nežnejšieho pohlavia. V prípade, že trpíte týmito alebo podobnými problémami, na nič nečakajte a začnite s liečbou čím skôr. Ak totiž príznaky zanedbáte a nebudete im venovať dostatok pozornosti, môže vás mykóza potrápiť aj opakovane.
Príčiny vzniku mykózy a liečba
V tráviacom a pohlavnom ústrojenstve ľudského tela sa nachádzajú rôzne mikroorganizmy a kvasinky, ktoré sú nápomocné pri zabezpečovaní správneho fungovania mnohých procesov. Ak však dôjde k ich premnoženiu, začnú spôsobovať ťažkosti napríklad v oblasti genitálií. Práve premnoženie je dôvodom vzniku infekcie – mykózy, ktorá sa považuje za zápalové ochorenie. U mužov je infekcia viditeľná na žaludi či predkožke, u žien nielen na povrchu vagíny ale aj v jej vnútri. Dôvody premnoženia týchto mikroorganizmov je mnoho, môže ísť napríklad o nedostatočnú hygienu (hromadenie baktérií v oblasti predkožky u mužov), nosenie obtiahnutého oblečenia, strava bohatá na cukry, znížená obranyschopnosť organizmu a mnohé iné. Okrem vyššie spomínaných prejavov sa môže objaviť aj zlupovanie kože či vylučovanie belavého výtoku. Mykóza sa prenáša medzi partnermi aj pohlavným stykom. Ak ňou napríklad trpela partnerka a nebola z nej na 100% vyliečená, môže ju pri sexe preniesť na partnera a naopak. Mykóza je síce nepríjemné ochorenie spôsobujúce diskomfort v bežnom aj sexuálnom živote, no liečba nie je náročná. Najdôležitejšia je dostatočná a pravidelná hygiena (neodporúča sa používanie klasických parfumovaných mydiel a sprchových gélov), nosenie priedušného bavlneného spodného prádla, obmedzenie sexuálneho styku počas liečby, sedavé kúpele s prípravkami bojujúcimi proti kandidóze a úprava jedálnička – najmä obmedzenie príjmu cukru, konzumácia dostatku zeleniny, vlákniny a dodržiavanie pitného režimu. Pri menej závažných stavoch si pacient vystačí s prípravkami, ktoré sú voľné dostupné v lekárňach. Ak však mykóza trvá dlhšiu dobu a domáca liečba je neúspešná, prípadne sú príznaky silné a nepríjemné, neváhajte a navštívte lekára (kožného, urológa). Ten naordinuje podľa stavu liečbu a vysvetlí vám všetko podstatné.
Úradom verejného
zdravotníctva SR
vrátenie peňazí za
nepoužité balenia
v Slovenskej
republike
a rýchle doručenie
balíka
pre viac ako 1 balenia
(Packeta)
a efektívne
zloženie