Vaječníky, ich funkcia u ženy, kde sa nachádzajú a čo môže spôsobiť ich bolesť?
Jednou z najdôležitejších častí pohlavnej sústavy žien sú vaječníky. Ide o párový orgán uložený v panve, ktorý je prepojený vajcovodmi s maternicou a má význam pre plodnosť, nakoľko práve tu dozrievanú vajíčka, ženské pohlavné bunky.
Väčšina žien pochopiteľne nerieši ich význam, funkciu alebo vplyv a to až do momentu, kedy nenastanú ich bolesti, problémy s nimi alebo nejaké ochorenia. To isté platí aj vtedy, ak je jej cieľom otehotnieť, čoho funkčné vaječníky sú nevyhnutným predpokladom. Treba preto vedieť, ako podporiť ich zdravý stav a ako zlepšiť ich funkčnosť.
Čo sú vaječníky a aké majú funkcie a význam
Vaječníky, odborne označené ako ovariálne žľazy, sú párový orgán ženského reprodukčného systému. Umiestnené sú v panvovej dutine na oboch stranách maternice.
Vaječník je tvarom mandľovitý orgán približne vo veľkosti olivy. Nachádza sa v plochej priehlbine pobrušnice a rozmerovo ide o mimoriadne malý orgán, no svojim významom nenahraditeľný. Jeho veľkosť sa môže počas života meniť, mladá žena ho má dlhý do 3 cm a široký do 1 cm s hmotnosťou do 10 gramov. Neskôr sa však zväčší.
Z každého vaječníka vychádza vajíčkovod, ktorý ho pripája na maternicu a v ktorom sa počas ovulácie zachytí vajíčko uvoľnené z vaječníka. Vnútorná výstelka vaječníka je v mladosti hladká, no s každou ďalšou ovuláciou sa postupne viac a viac zjazvuje.
Vaječníky sú anatomicky zložené z vonkajšej vrstvy, kôry, a vnútornej vrstvy, drene. Kôra obsahuje folikuly, čo sú malé vačky obsahujúce ešte nezrelé vajíčka. Počas cyklu jeden alebo viac folikulov dozrieva a uvoľňuje zrelé vajíčko procesom ovulácie. V oboch vaječníkoch sa nachádza asi 300 až 400 folikulov, ktoré sa menia na zrelé vajíčka.
Okrem dozrievania vajíčok produkujú vaječníky ženské pohlavné hormóny a to estrogén a progesterón, v menšom množstve aj androgény, čo tvorí hormonálnu rovnováhu. Po ovulácii sa v nich tvorí progesterón nevyhnutný pre úvodné fázy tehotenstva.
eJoy® Femina pre ženy
Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.
Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.
🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)
Bolesť a príznaky vaječníkov pred, v aj po menopauze
S funkciou vaječníkov, najmä počas ovulácie, čiže uvoľňovania zrelého vajíčka, súvisí aj množstvo javov, vonkajších príznakov, zmien alebo nejakých symptómov.
Niektoré sú prirodzené a súvisia s funkciou vaječníkov, iné môžu znamenať zdravotný problém, negatívnu zmenu stavu a ochorenie. Existujú tiež prejavy súvisiace so životným obdobím, či už pred menopauzou, v menopauze alebo aj po menopauze.
Tu sú najčastejšie príznaky súvisiace s vaječníkmi:
- bolesti v oblasti vaječníkov, ktoré môžu v strede menštruačného cyklu byť spôsobené ovuláciou, no mimo neho treba rátať so zápalom či cystami
- všeobecné bolesti a to celkovo v oblasti panvy, podbruška, bokoch alebo na krížoch, môžu mať podobu ostrej, tupej, ťahavej aj bodavej bolesti
- nepravidelnosť menštruačného cyklu, príliš silná alebo príliš slabá menštruácia, bolesti alebo tlak počas menštruácie, ale aj jej úplné vynechávanie
- pocit tlaku v panve a miernejšie bolesti počas pohlavného styku, častejšie močenie, pocit plnosti v bruchu, celková nevoľnosť a s ňou spojená únava
S vaječníkmi môžu súvisieť aj niektoré prejavy, ktoré na prvý pohľad nemajú nič spoločné s pohlavnou sústavou. Môže ísť o zmeny telesnej hmotnosti, akné, vypadávanie vlasov, nafúknutie brucha, nechutenstvo do jedla alebo nadmerná chuť do jedla, podráždenosť či návaly tepla. Tieto súvisia obvykle s nerovnováhou hladiny hormónov.
Aké ochorenia a zdravotné problémy sú s nimi spojené
Pokiaľ ide o niektoré prejavy spomínané vyššie, môže ísť aj o príznaky ochorení vaječníkov alebo nejakých zdravotných problémov. Niektoré sú aj závažnejšieho charakteru, na rozdiel od bežných infekcií a zápalov. Dôležité je preto nič nepodceňovať.
Tu je prehľad najčastejších spolu s ich príznakmi:
Zápal vaječníkov: Asi najčastejším ochorením vaječníkov u žien bez ohľadu na vek je zápal. Obvykle vzniká na infekčnom podklade a má bakteriálny charakter, pričom sa prejavuje bolesťami brucha a panvy, nezvyčajným vaginálnym výtokom, abnormálnym krvácaním, teplotou a častejším močením. Po diagnostike sa lieči antibiotikami.
Cysty na vaječníkoch: Ďalším pomerne častým gynekologickým ochorením vaječníkov sú cysty. Ide o tekutinou naplnené vačky, ktoré sa môžu vytvoriť na vaječníkoch, pričom väčšina z nich nie je problémová a nespôsobuje žiadne príznaky. Ak sa však už objavia, ide o bolesti v panvovej oblasti, bolesť počas pohlavného styku a nadúvanie.
Skrútenie vaječníkov: Bolesťami s prudkou intenzitou, bolesťami brucha, nevoľnosťou alebo až zvracaním sa prejavuje skrútenie, čiže torzia vaječníkov. Typicky sa jedná o záležitosť iba na jednej strane panvy, kedy sa vaječník skrúti a dochádza k prerušeniu jeho krvného zásobenia. Ide o akútny stav vyžadujúci okamžité ošetrenie.
Syndróm polycistických ovárií: Omnoho vážnejším problémom je syndróm polycistických vaječníkov. Ten je charakterizovaný nadmernou produkciou androgénov, čo sú mužské hormóny. Ochorenie sa prejavuje nepravidelným menštruačným cyklom, nadmerným rastom vlasov, akné, nadváhou a niekedy aj úplnou absenciou krvácania.
Endometrióza: S vaječníkmi súvisí aj endometrióza, ochorenie maternice, kedy dochádza k prerastaniu endometria, čiže vnútornej výstelky maternice, mimo jej prirodzenú oblasť. To so sebou prináša najčastejšie bolesti počas menštruácie a v oblasti panvy, no predovšetkým ohrozenie plodnosti. Postihuje do 10 % žien a väčšinou je dedičné
Rakovina vaječníkov: Zrejme najvážnejším ochorením, ktoré môže vaječníky postihnúť, je výskyt nádoru v nich. Ten môže byť nezhubný, ale aj zhubný, pričom v tomto prípade ide o život ohrozujúci stav. V prvých štádiách je pritom rakovina bez príznakov, neskôr sa objavia únava, chudnutie, narušenie ovulácie a na záver aj ich bolesti.
Ako zlepšiť plodnosť a podporiť funkciu vaječníkov
Ak chcete otehotnieť a zlepšiť svoju plodnosť pre budúcnosť, nevyhnutným predpokladom toho je udržiavanie zdravého stavu vaječníkov aj celej pohlavnej sústavy. K tomu je treba obmedziť všetky negatívne faktory a vyzdvihnúť naopak tie pozitívne.
Podpora by mala byť o kombinácii týchto možností:
Zdravý jedálniček: Jedálniček podporujúci plodnosť a funkciu vaječníkov musí byť bohatý na ovocie, sóju, zeleninu, ryby, celozrnné potraviny, orechy, semiačka a morské plody. Cieľom je zvýšiť príjem bielkovín, zdravých omega-3 tukov, vitamínov B a D, minerálov zinok a selén a fytoestrogénov podporujúcich hormonálnu rovnováhu.
Vyhýbanie sa škodlivým látkam: To, čomu sa naopak treba čo najviac vyhýbať, sú toxické a škodlivé látky. Z potravín obmedzte čo najviac trans-tuky, jedlá s vysokým obsahom solí a cukrov, z nápojov si dávajte pozor na nadmerný príjem kofeínu a alkoholu. Pokiaľ fajčíte, snažte sa s tým prestať, ohrozuje to ženskú plodnosť aj tehotenstvo.
Pravidelné prehliadky u lekára: Absolútne nevyhnutným opatrením pre podporu zdravia a funkcie vaječníkov a celej pohlavnej sústavy sú pravidelné návštevy gynekológa. Ženy vo veku do 40 rokov by ich mali absolvovať na ročnej báze, v prípade vyššieho veku alebo ak sú prítomné dedičné faktory pre ochorenie vaječníkov, aj dvakrát ročne.
Pohyb a fyzická aktivita: Udržiavanie aktívneho životného štýlu môže pomôcť regulovať hormóny a podporovať zdravú hmotnosť, ktorá je nevyhnutná pre menštruáciu aj ovuláciu. K tomu sú ideálnym prostriedkom pohyb a šport, napríklad chôdza, beh, korčule, plávanie, tenis alebo aj tanec. Ako doplnok môžete pridať zumbu a pilates.
Obmedzenie stresu a viac spánku: Z pohľadu fungovania pohlavnej sústavy má veľký vplyv stres, ktorý narúša hormonálnu rovnováhu a to vrátane hormónov zodpovedných za plodnosť. Treba ho preto čo najviac eliminovať, na druhú stranu, pozitívne pôsobí kvalitný a zdravý spánok, ktorý by mal mať aspoň 7 hodín bez prerušenia.
Aktívny sexuálny život: Pre sexuálny apetít, pravidelnú menštruáciu aj vitalitu má nenahraditeľnú úlohy aktívny sexuálny život. Pokiaľ chce žena otehotnieť, najdôležitejšie je mať nechránený pohlavný styk počas plodných dní, čo je zvyčajne v strede menštruačného cyklu. Vďaka tomu môže prísť k oplodneniu vajíčok spermiami.
Bylinky: Nielen potraviny, ale aj byliny obsahujú fytoestrogény a rastlinné látky dôležité pre ženskú pohlavnú sústavu, vrátane plodnosti či vaječníkov. Ich účinky viete využiť v podobe čajov, napríklad z Vitexu, Archangeliky, Ďateliny, Žeruchy, Kotvičníka alebo Ašvagandy. Pomôžu vám aj s dosiahnutím hormonálnej rovnováhy.
Prírodné doplnky: Účinnou a prirodzenou podporou zdravia a funkcie vaječníkov spolu s podporou plodnosti sú aj výživové doplnky so 100 % prírodným zložením. Ide o prípravky v podobe tabliet či kapsúl, ktoré obsahujú aj vyššie spomínané byliny a ich cieľom je podpora hormonálnej rovnováhy aj ovulácie pre ženy. Dostupné sú voľne.
Najčastejšie otázky o vaječníkoch a ich funkcii
Zdravie pohlavnej sústavy, vrátane vaječníkov, je predmetom aj viacerých internetových diskusií a debát. Či už sa jedná o ich funkcie, príznaky s nimi spojené, vyšetrenia alebo aj preventívnu podporu. Otázok, podnetov alebo dotazov je veľa.
K tým, ktoré sa riešia zrejme najviac, patria najmä:
Aké sú najčastejšie symptómy a problémy s vaječníkmi?
Najviac trápia ženy bolesti v oblasti vaječníkov a panvy, ktoré môžu indikovať bežný zápal, ako aj výskyt cýst či endometriózu. Práve tieto zdravotné problémy sú najčastejšie a môžu prísť bez ohľadu na vek, v mnohých prípadoch sú za tým dedičné faktory. Ak ide o ďalšie časté prejavy, patria sem nepravidelnosť menštruácie a pocit tlaku.
Ovplyvňuje ich zdravie užívanie antikoncepcie?
Áno, môže tomu tak byť, ale závisí to aj od iných faktorov. Hlavným účinkom hormonálnych antikoncepčných tabliet je potlačenie ovulácie, čo sa dosahuje prostredníctvom hormónov, ktoré imitujú tehotenstvo v tele, čím zabránia uvoľneniu vajíčka z vaječníka. To má samozrejme vplyv aj na vaječníky a to aj po vysadení antikoncepcie.
Majú na ich funkciu vplyv aj vek alebo menopauza?
Áno a to výrazný, vrátane vplyvu na ženskú plodnosť. Počas najviac reprodukčného obdobia od puberty do 40. roku majú vaječníky najvyššiu funkčnú kapacitu, naopak, po tomto veku začína ich funkcia klesať. Najviac to vidieť v menopauze, kedy vaječníky prestávajú uvoľňovať vajíčka a nasleduje aj ukončenie menštruačného cyklu.
Ako často treba chodiť na prehliadky a čo zahŕňajú?
Na gynekologické prehliadky by mali chodiť ženy už od puberty a skončiť by to nemalo ani po menopauze. Ideálne je absolvovať ich aspoň raz ročne, pre rizikové skupiny aj viac krát. Ich súčasťou je anamnéza a zisťovanie priebehu menštruácie, fyziologické vyšetrenie prsníkov a genitálií a vyšetrenie krčka maternice a vaječníkov.
Dá sa preventívne podporiť zdravie a funkcia vaječníkov?
Áno, tak ako aj v prípade iných oblastí zdravia, aj pri tom pohlavnom je najdôležitejšia práve prevencia, vrátane preventívnej podpory plodnosti. Najlepšie je spojiť zdravší jedálniček s dostatkom rýb, ovocia, zeleniny, orechov, semiačok a tofu so zlepšením životného štýlu, dostatkom pohybu a spánku a obmedzením stresu, alkoholu a fajčenia.
Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi
Jednou z možností, ako preventívne, ale aj aktuálne, podporiť vaječníky, pohlavnú sústavu a ženskú plodnosť, sú prípravky v podobe tabliet či kapsúl. Ide o voľne predajné výživové doplnky obsahujúce čisto prírodné a pre organizmus prirodzené látky.
Čo sa týka ich zloženia a charakteristík, platí toto:
- základom sú obvykle rastlinné extrakty bylín podporujúcich hormóny a hormonálnu rovnováhu, napríklad ako sú Žerucha, Ašvaganda či Vitex
- tie sú doplnené o vitamíny skupiny B, C, D alebo E, minerály typu zinok, železo a selén, aminokyseliny alebo omega-3 zdravé mastné kyseliny
- ide o prípravky, ktoré sú dostupné bez vyšetrenia u lekára, bez receptu alebo predpisu a súčasne sú certifikované Úradom verejného zdravotníctva
- ich užívanie je možné dlhodobo a na dennej báze, vďaka prirodzenému zloženiu je obvykle bez vážnejších vedľajších a nežiaducich účinkov
Ak ide o pôsobenie a konkrétne účinky, čím je zloženie doplnku komplexnejšie, tým bude širšie aj to, na aké oblasti bude pozitívne vplývať. Štandardne je to na hladinu hormónov estrogén, na všeobecnú hormonálnu rovnováhu a na dozrievanie vajíčok. Tie kvalitnejšie prípravky však pomáhajú aj s menštruáciou a sexuálnym apetítom.
eJoy® Fertility - zlepšenie plodnosti
Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Fertility určený pre mužov a ženy.
Pre podporu potencie u mužov a plodnosti u žien.
Chcem vyskúšať eJoy® Fertility
🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)
eJoy® Fertility na podporu plodnosti a vaječníkov
Jedným z najlepších doplnkov s vplyvom na podporu plodnosti, ale aj zdravie vaječníkov, celej pohlavnej sústavy a na hormonálnu rovnováhu, je eJoy® Fertility.
Jedná sa o prípravok so 100 % prírodnými látkami v zložení, ktorý pomáha komplexne ženám s plodnosťou aj sexuálnym životom. Podporuje hladinu hormónov, pomáha na dozrievanie vajíčok, zvyšuje libido a podporuje zdravú ovuláciu a menštruačný cyklus.
Ide o dôsledok komplexného a kvalitného zloženia:
- základom sú rastlinné extrakty Ašvagandy, Žeruchy a Ženšenu
- tie sú doplnené o extrakt Kotvičníka vhodného aj pre mužov
- exkluzívny je obsah koenzýmu Q10 pre dozrievanie ženských vajíčok
- na podporu plodnosti obsahuje doplnok aminokyselinu L-Karnitín
- nemenej dôležitý je aj obsah minerálov zinok a selén
- práve vďaka nim podporuje eJoy® Fertility aj spermiogenézu
Okrem žien môžu takto koncentrované a prospešné zloženie využiť aj muži, ktorí túžia po zlepšenie tvorby a zdravia spermií a chcú zároveň prirodzene podporiť svoju potenciu. Doplnok bol laboratórne testovaný a prešiel schválením Úradom verejného zdravotníctva SR. Je bezpečný na používanie, nemá nežiaduce účinky ani kontraindikácie.
Zásadnou výhodou je tiež komplexnosť pôsobenia na celý pohlavný systém a všetky jeho funkcie nevyhnutné pre plodnosť. Užívanie môže byť aj viac mesiacov, stačí 2 až 4 kapsuly denne zapiť vodou. Viac informácií získate na oficiálnom webe značky.
Skúseností žien s vaječníkmi, ich bolesťou a fungovaním
Vaječníky sú z pohľadu ženskej sústavy najviac rizikovým orgánom pre bežné problémy, či už ide o zápaly, infekcie, cysty alebo bolesti. Tomu by mala zodpovedať aj starostlivosť o ne, vrátane pravidelných gynekologických prehliadok kvôli prevencii.
Nemenej dôležité je snažiť sa o čo najzdravšiu životosprávu s dôrazom na potraviny, ktoré obsahujú vo vyššom množstve fytoestrogény, vitamíny B a D či minerály zinok a selén. Ide najmä o ryby, sóju, zeleninu, ovocie, orechy alebo semiačka. Na druhú stranu, obmedziť treba kyslé potraviny, alkohol, cigarety, korenisté jedlá a fast food jedlá.
Ak chcete podporiť svoju plodnosť dlhodobo, dbajte na pohyb, spánok a aktívny sexuálny život a vyhýbajte sa stresu zhoršujúcemu hormonálnu rovnováhu.
Naopak, na jej podporu a s pozitívnym vplyvom na reprodukčné zdravie a plodnosť, môžete skúsiť aj bylinky, napríklad Ašvagandu, Damiánu, Ženšen či Žeruchu. Ak by ste ich chceli využívať naplno, oplatí sa siahnuť po doplnkoch s ich extraktmi.
Prípravok eJoy® Fertility splní všetky podmienky na účinnú podporu funkcie vaječníkov a celej pohlavnej sústavy, vrátane plodnosti. Jeho plusom sú účinky aj na menštruáciu a jej priebeh a viditeľne pozitívny vplyv aj na mužskú spermiogenézu. Doplnok sa dá užívať aj dlhodobo viac mesiacov a je bez závažnejších vedľajších účinkov.
Úradom verejného
zdravotníctva SR
vrátenie peňazí za
nepoužité balenia
v Slovenskej
republike
a rýchle doručenie
balíka
pre viac ako 1 balenia
(Packeta)
a efektívne
zloženie