Vynechanie menštruácie: aké to má príčiny, príznaky, čo to znamená a čo robiť
Vynechanie, neprítomnosť či meškanie menštruácie nie je vôbec príjemný stav. Ak nie je jeho príčinou tehotenstvo, môže byť za týmto stavom množstvo negatívnych faktorov, vrátane zápalov, ochorení alebo aj dlhodobé narušenie hormonálnej rovnováhy.
Ak je vynechávanie menštruácie pravidelné, nazýva sa tento stav aj amenorea. Nejde vôbec o nič prirodzené, práve naopak, treba to riešiť. Naopak, krátkodobé zmeny ešte nemusia znamenať nič vážne, svoj vplyv totiž majú aj stres, fyzická záťaž alebo či ukončenie užívania hormonálnej antikoncepcie. Aké sú ďalšie príznaky a čo s tým robiť?
Čo je menštruácia a ako prebieha zdravý cyklus
Každé zdravé dievča sa v pubertálnom veku stretne s menštruáciou a to prvým menštruačným krvácaním z pošvy. Ide o prirodzený, hoci nie vždy príjemný proces, ktorý je ale nutný, keďže takto sa ženský organizmus mení a pripravuje na možné tehotenstvo.
Zdravý menštruačný cyklus má dĺžku približne 28 až 35 dní, no u každej ženy sa to môže líšiť, pretože na jeho dĺžku aj pravidelnosť má vplyv niekoľko faktorov.
V priebehu menštruačného cyklu dozrieva vo vaječníkoch vajíčko, ktoré sa následne dostáva do vajcovodu, v ktorom čaká na prípadné oplodnenie mužskou spermiou. Ak sa tak nestane, vajíčko je zo ženského tela vylúčené a to práve v podobe menštruačného krvácania. To je pritom iba jednou zo 4 fáz, ktoré tvoria ženský menštruačný cyklus.
Prvou fázou je príchod menštruácie, čiže krvácania. Toto obdobie trvá 1 až 5 dní a po jeho skončení nastáva proliferačná fáza. Tá trvá 14 dní a pre túto fázu je typické, že sa v tele vylučuje hormón podporujúci dozrievanie nového vajíčka vo vaječníku.
Treťou fázou je ovulácia, čiže obdobie plodných dní. Počas nich sa dostáva dozreté vajíčko do vajcovodu, kde čaká na spermiu, ktorá by ho mohla oplodniť. Poslednou fázou je sekrečná fáza, ktorá v prípade oplodnenia znamená prepravu vajíčka do maternice a jeho uhniezdenie. Pokiaľ vajíčko nie je oplodnené, dostaví sa menštruačné krvácanie.
eJoy® Femina pre ženy
Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.
Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.
🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)
Prečo môže chýbajúca menštruácia nastať a príčiny
Za vynechaním menštruácie môže byť viacero príčin, niektoré sú interné a priamo v tele, iné sú externé a ide o vplyvy okolia. Nie všetky sú problematické alebo negatívne, v niektorých prípadoch ide o dôsledok prirodzených procesov alebo iba o reakciu.
K najčastejším príčinám meškania menzesu patria:
Tehotenstvo a dojčenie: Zrejme prvým a najčastejším dôvodom meškajúcej menštruácie je tehotenstvo, čiže oplodnenie vajíčka a jeho presun do maternice. Na potvrdenie tohto stavu sa robí tehotenský test, ten si však robte s odstupom až 14 dní po vynechanej menštruácii. Častým obdobím jej vynechávania je aj obdobie dojčenia po tehotenstve.
Menopauza: Meškanie alebo vynechanie menštruácie nastáva pomerne často aj u žien vo veku nad 40 rokov. Objaviť sa môžu aj iné anomálie, najmä silné či slabé krvácanie, nepravidelná dĺžka cyklu alebo príliš dlhé či krátke krvácanie. Ide o prirodzený jav, ktorý nastáva v dôsledku poklesu estrogénov a je prejavom konca plodnosti.
Hormonálna nerovnováha: Ďalšou príčinou vynechania menštruácie môže byť aj všeobecné kolísanie hladiny ženských pohlavných hormónov. Za meškajúci menzes môže najmä hormón gestagén, ktorý je v druhej polovici cyklu tvorený žltým telieskom vo vaječníkoch. Menštruácia môže meškať aj vplyvom poklesu niektorého z estrogénov.
Vplyv antikoncepcie a liekov: Po skončení dlhšieho užívania hormonálnej antikoncepcie alebo liekov ovplyvňujúcich činnosti hormónov sa môže stať, že menštruácia bude slabá alebo aj úplne vymizne. Najčastejšie ide iba o prechodný stav, ktorý trvá niekoľko mesiacov. S tým súvisí aj plodnosť, ktorá by sa mala vrátiť najviac do 1 roku.
Nepravidelnosť na úvod puberty: U mladších dievčat v puberte, ktoré sa stretávajú s menštruáciou ešte len prvé mesiace je bežné, že menštruačný cyklus aj krvácanie ešte nie sú v štandardnej intenzite. Objaviť sa môžu aj viac intenzívne bolesti alebo kŕče. Ide o dôsledok hormonálnej nerovnováhy, najmä príliš vysoký estrogén.
Faktory životného štýlu: Častou príčinou vynechania menštruácie je zlá životospráva. Veľký vplyv na cyklus aj krvácanie majú jedálniček, málo alebo naopak príliš veľa fyzickej námahy, cvičenia či pohybu, stres, nedostatok spánku, nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie a samozrejme užívanie návykových látok, ktoré narúšajú celé telo.
Vrodené či získané ochorenia: Genetické ši získané choroby pohlavnej sústavy žien sú tiež jedným z dôvodov vynechávania menštruácie. Najčastejšie sa jedná o anatomické anomálie v pohlavnej sústave, sekundárne o problémy s hormonálnou reguláciou, problémy môžu byť spôsobené aj zápalmi, infekciami a nádormi vaječníkov a maternice.
Súvisiace príznaky a možná diagnostika príčin
S vynechávaním menštruácie sa môžu objaviť aj iné prejavy, napríklad vypadávanie vlasov, bolesti hlavy, bradavkový výtok, bolesti panvy, akné či tráviace ťažkosti. Všetko závisí od príčiny vynechania menštruácie, veku a rizikových faktorov.
Pri dlhodobom stave sa zamerajte na diagnostiku:
- na úvod sa robí tehotenský test, následne lekár vyšetrí panvu, aby mohol zistiť, či sa jedná o tehotenstvo alebo o nejaké ochorenie a problém
- nasleduje gynekologické vyšetrenie pŕs, pošvy, vaječníkov a maternice, aby sa zistilo, v akom sú stave, či tu nie sú infekcie alebo nejaké nádory
- nasleduje hormonálne vyšetrenie hormónov štítnej žľazy TSH a T4, prolaktínu, LH, FSH a samozrejme hladiny estrogénu, ktorý vplýva na cyklus
- špecifickým vyšetrením je tzv. test progesterónu, kde užívate 10 dní progesterón a ak príde ku krvácaniu, vylúči sa tým anatomický problém
Medzi menej časté, no v prípade potreby využívané vyšetrenia, patrí diagnostika hladiny stresového hormónu kortizol. Ak je podozrenie na pokles hladiny hormónov produkovaných hypofýzou, robí sa magnetická rezonancia mozgu. Súčasťou diagnostiky je aj anamnéza zameraná na rizikové faktory týkajúce sa zlého životného štýlu.
Ako na podporu zdravého menštruačného cyklu?
Či už je vaša menštruácia v poriadku alebo sa vás týka niektorý z rizikových faktorov či príčin jej nepravidelnosti, existujú spôsoby, ako tento proces podporiť zdravo a prirodzene. Najlepší je súbor režimových opatrení a komplexná prírodná pomoc.
Na zmiernenie prejavov a zlepšenie stavu skúste:
Vyliečenie ochorení pohlavnej sústavy: Mnoho žien má problémy s menštruačným cyklom pre časté zápaly, infekcie alebo polypy pohlavných orgánov. Zvyčajne to ženy riešia až vtedy, keď prídu do štádia postupného vymiznutia menzesu. Nezanedbajte preto tento faktor a už pri prvých problémových príznakoch čo najskôr navštívte gynekológa.
Zmena užívania HAK alebo liekov: Niektoré druhy liekov môžu ovplyvniť váš menštruačný cyklus a menštruáciu. Nemusí ísť pritom iba o hormonálne lieky, ale aj o antipsychotiká, antidepresíva, lieky na krvný tlak a antihistaminiká. Tie všetky vplývajú aj na sexuálny apetít. Niekedy môže pomôcť aj zmeniť druh či značku antikoncepcie.
Obmedzenie stresu: Stres je spúšťačom viacerých problémov a rovnako tak ovplyvňuje hormonálnu činnosť, čo sa odráža aj na menštruačnom cykle a jeho priebehu. Dlhodobý stres spôsobuje viaceré poruchy menzesu, napríklad jeho vynechanie, slabé či silné krvácanie alebo príliš krátke či dlhé trvanie krvácania. Obmedzte ho preto na minimum.
Pribratie alebo schudnutie pre optimálnu váhu: Hmotnosť je tiež jedným z faktorov ovplyvňujúci chod menštruácie. Pokiaľ ste za posledné mesiace extrémne schudli alebo naopak pribrali, môže to spôsobiť vynechanie menštruácie. Navyše, nadváha ohrozuje aj vašu plodnosť a libido, nehovoriac o celkovej hormonálnej rovnováhe v tele.
Viac fytoestrogénov v jedálničku: Fytoestrogény sú látky rastlinného pôvodu, ktoré sa v tele správajú ako estrogény, keďže sa viažu na estrogénové receptory. Pozitívne vplývajú na hormonálnu rovnováhu, prejavy menopauzy, PMS aj podporu menštruácie. Do vášho jedálnička pridajte sóju, ľanové semiačka, sezam, karfiol či sušené ovocie.
Obmedzenie alkoholu a fajčenia: Alkohol a cigarety sú faktormi, ktoré neovplyvňujú len zdravie reprodukčných orgánov, ale aj sexuálny život a menštruačný cyklus. Ak sa dá, obmedzte ich na minimum. Jedinou možnou výnimkou je červené víno, ktoré môže mať v období tesne pred menštruáciou pozitívny vplyv na jej priebeh.
Bylinky pre ženy: Pri problematickej menštruácií vám pomôžu aj niektoré bylinky, ktoré buď obsahujú spomínané fytoestrogény, alebo inak vplývajú na hormonálnu sústavu, nervový systém a pohlavné zdravie. K najlepším patria Alchemilka, Rebríček, Mäta, Materina dúška, Ľubovník, Valeriána, Damiána, Ashwagandha alebo Ženšen.
Výživové doplnky: Jedným z overených, dlhodobých a najmä prirodzených riešení na podporu menštruácie sú aj hotové prípravky. Nemáme na mysli lieky, ale o doplnky, ktoré sú 100 % prírodné, dostupné bez receptu či vyšetrenia a môžete ich užívať dlhodobo. Pomôžu vám aj na zlepšenie hormonálnej hladiny, príznaky PMS či menopauzu.
eJoy® Femina pre ženy
Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.
Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.
🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)
Najčastejšie otázky o vynechaní menštruácie
Vynechanie menštruácie je nepríjemná vec, ktorá vyvolá u mnohých žien obavy. Vidieť to aj na otázkach, ktoré sa pýtajú na internetových fórach a v komentároch.
Tu sú dotazy a témy, ktoré riešia ženy najčastejšie:
Koľko trvá menštruačný cyklus a aké sú odchýlky?
Dĺžka cyklu je u každej ženy individuálna, keďže je ovplyvňovaná mnohými faktormi. Ide napríklad o genetiku, životný štýl, hmotnosť alebo vek. Cyklus by však mal trvať približne 28 dní, no aj vtedy, ak máte cyklus v trvaní 35 až 40 dní, je stále v norme. Dôležité je, že sa to môže meniť aj neskôr v priebehu života, netreba teda hneď panikáriť.
Môžu zmeny v menštruácii ovplyvniť plodnosť?
Zmeny v plodnosti môžu nastať aj v súvislosti s príčinami, ktoré naozaj negatívne ovplyvnia schopnosť splodiť potomka alebo ho donosiť. Ak sa často stretávate so zápalmi alebo infekciami, ktoré ovplyvnia aj menštruáciu, mali by ste to riešiť s lekárom. Narušenie menštruačného cyklu totiž prirodzene ovplyvní aj ovulačný cyklus.
Ako vplýva stres na menštruačný cyklus?
Dlhodobý vplyv stresu je jedným z častých narušiteľov zdravia, vrátane menštruačného cyklu. Pokiaľ sa nachádzate v stresovej situácií, organizmus produkuje hormón zvaný kortizol a ak ho je príliš veľa, má negatívny vplyv na stimuláciu, produkciu aj hladinu ženských hormónov, najmä estrogénu. To zhorší priebeh menštruácie, vrátane pravidelnosti.
Ako dlho po pôrode trvá, kým sa menštruácia „znormálni“?
Každá žena prežíva tehotenstvo aj pôrod inak, vrátane menštruačného cyklu. Všetko je teda individuálne, no všeobecne platí, že prvá menštruácia po pôrode sa objavuje zhruba po 5 až 6 týždňoch. Prvé plodné dni nastávajú približne 3 až 4 týždne po pôrode. Ak po pôrode dojčíte, menštruácia sa vám môže vrátiť aj o 1 alebo až o 2 mesiace neskôr.
Existuje injekcia na vyvolanie menštruácie?
Áno, takáto injekcia existuje, rovnako ako existuje aj injekcia na oddialenie menštruácie. Pred aplikáciou injekcie na vyvolanie menštruácie treba absolvovať vyšetrenia, najmä krvné testy a vyšetrenie vaječníkov ultrazvukom. Samotná injekcia obsahuje látku agolutín, čo je v podstate ženský hormón progesterón, ktorý dokáže menštruáciu vyvolať.
Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi
Organizmus žien prechádza hormonálnymi zmenami každý mesiac a na jeho podporu existujú v súčasnosti aj prírodné prostriedky. Ide o doplnky výživy, ktoré obsahujú vyššie spomínané byliny doplnené o vitamíny či minerály na podporu pohlavného systému.
Medzi najdôležitejšie oblasti, kde pôsobia, patria:
- bylinky v doplnkoch zlepšujú hormonálnu hladinu a stimulujú produkciu hormónov estrogén a progesterón, ktoré sú pri menštruácií kľúčové
- kombinácia podporných látok pôsobí na menštruáciu komplexne, zmierňuje tiež jej negatívne prejavy vrátane PMS a podporuje menštruačný cyklus
- rovnako tak sú účinné aj na nepríjemné prejavy klimaktéria alebo menopauzy, napríklad na návaly tepla, zmeny nálad alebo nočné potenie
- rastliny pomáhajú aj pri nekvalitnom spánku, podporujú regeneráciu, zmierňujú vplyv stresu a majú pozitívny vplyv aj na libido, vitalitu a energiu
Široké zloženie pozostávajúce tak z rastlinných extraktov ako aj doplnkových vitamínov či minerálov pomáha tiež na močovú a nervovú sústavu, sekundárne aj na zdravie kože, vlasov či nechtov. Keďže v zložení sú len prirodzené látky, nemusíte mať obavy zo žiadnych vedľajších účinkov. Kúpa je bez receptu a užívanie je možné dlhodobo.
eJoy® Femina špeciálne pre ženy a na zdravú menštruáciu
Ak uvažujete nad výberom prírodného doplnku a hľadáte overenú voľbu, eJoy® Femina je jednou z najlepších možností pre ženy, značka je na trhu už 7 rokov.
Doplnok ponúka jednoduché užívanie 2 tabliet denne, môžete ho brať aj niekoľko mesiacov a na dennej báze a kvôli prírodnej kombinácii bylinných extraktov, minerálov a vitamínov sa netreba obávať ani o nejaké riziká, nežiaduce účinky a kontraindikácie.
Užívanie eJoy® Femina má nasledujúce účinky:
- pomáha udržovať produkciu, hladinu a rovnováhu hormónov
- podporuje menštruáciu a zmierňuje negatívne príznaky PMS
- kombinácia rastlín zároveň zvyšuje sexuálnu energiu
- účinne zmierňuje nepríjemne príznaky menopauzy
- pozitívne ovplyvňuje aj spánok a duševnú rovnováhu
Prírodný doplnok podporuje celkovo normálny chod menštruačného cyklu, zdravie močovej a nervovej sústavy a spomaľuje bunkové starnutie. Nachádzajú sa v ňom byliny ako Maca, Ashawagandha, Damiána či Kotvičník, ktoré sú doplnené o minerál zinok a vitamíny C, E a B6. Ako vidíte, zloženie eJoy® Femina je pre telo prirodzené.
Vďaka nemu je pôsobenie široké a dlhodobé. Doplnok je bezpečný a k telu žien maximálne šetrný, pričom na výber je viacero veľkostí balenia a už to základné má 60 kapsúl. Ak by ste chceli vedieť viac alebo si ho rovno objednať, tu sa všetko dozviete.
eJoy® Femina pre ženy
Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.
Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.
🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)
Zhodnotenie skúseností s vynechaním menštruáciou
Každá žena sa stretla s vynechaním či omeškaním menštruácie už minimálne raz vo svojom živote, odchýlka môže byť v rozmedzí dní alebo dokonca aj týždňa.
Hormonálnymi zmenami prechádzajú ženy v celom období života a ovplyvňujú ich psychický aj fyzický stav. Na funkciu, produkciu a hladinu hormónov pôsobí niekoľko faktorov, väčšinou súvisiacich so stravovaním, spánkom, stresom, fyzickou aktivitou alebo zápalmi, infekciami či priamo ochoreniami v pohlavnej a hormonálnej sústave.
Zo skúsenosti vyplýva, že ženy sa s vynechaním menštruácie stretávajú najčastejšie v dôsledku dlhodobého stresu, zlého životného štýlu, nadmernej konzumácie alkoholu alebo cigariet či vplyvom užívania hormonálnej antikoncepcie alebo liekov.
Skúsenosti ukazujú, že najlepšie viete ovplyvniť menštruačný cyklus a hormonálnu hladinu dlhodobými a prirodzenými opatreniami. Dôležité sú strava s obsahom fytoestrogénov, zmena značky alebo typu hormonálnej antikoncepcie, obmedzenie alkoholu a cigariet, viac pohybu a spánku a minimalizácia stresu. Dlhodobou pomocou sú tiež bylinky.
Ich koncentrovanou podobou s doplnením dôležitých vitamínov či minerálov je aj doplnok eJoy® Femina. Ten je preverený ženami v každom veku, má komplexný vplyv na menštruáciu, libido aj menopauzu a skúsenosti s ním sú veľmi pozitívne!
Úradom verejného
zdravotníctva SR
vrátenie peňazí za
nepoužité balenia
v Slovenskej
republike
a rýchle doručenie
balíka
pre viac ako 1 balenia
(Packeta)
a efektívne
zloženie