Zloženie eJOY® – Zinok – aké má dávkovanie, jeho účinky pre mužov a ženy a skúsenosti s ním
Zinok je jeden z najdôležitejších minerálov v organizme a to bez ohľadu na pohlavie, či už pre ženy alebo aj pre mužov. Ide o látku, ktorú naše telo nevie vytvárať, naopak, potrebuje ju dopĺňať a to aj kvôli tomu, že ovplyvňuje funkciu stoviek enzýmov.
Okrem toho sa minerál podieľa na ďalších aspektoch fyzického aj duševného zdravia a to vrátane plodnosti, potencie či hormonálnej rovnováhy. Vzhľadom na takéto účinky na ženský aj mužský organizmus je dôležité vedieť, kde ho nájdete, ako ho dopĺňať, aké je odporúčané dávkovanie a ktoré doplnky výživy s jeho obsahom sú najlepšie.
Čo je zinok, charakteristika, zdroje a hladina v tele
Zinok patrí medzi esenciálne minerály, čo v tomto prípade znamená, že organizmus ho nevie sám produkovať a preto je nutné získavať ho z externých zdrojov.
Ide súčasne o stopový prvok, ktorý sa v tele vyskytuje v minimálnom množstve, no aj to stačí pre komplexný súbor jeho funkcií a účinkov. U dospelých ľudí stačí jeho denný príjem na úrovni 8 až 14 mg, vyššiu potrebu majú len fyzicky aktívni športovci.
Ak ide o jeho zdroje, najlepšími sú tieto potraviny:
- mäso a vnútornosti, najmä hovädzia pečeň a srdce, kuracie mäso, vrátane kuracej pečene, bravčové, mäso a výborným zdrojom je aj jahňacie mäso
- vynikajúcim zdrojom zinku sú aj rôzne morské plody, najmä škampi, kraby, kalamáre, slávky a vysoký podiel tohto minerálu majú tiež krevety
- mlieko a výrobky z mlieka, ako sú syry, hlavne gouda a eidam, ale aj jogurty, tvaroh, kefír a kyslá smotana patria medzi mimoriadne dobré zdroje
- orechy a semenám najmú slnečnicové, chia a tekvicové, z orechov arašidy, vlašské orechy a lieskové orechy, sú bohatými zdrojmi minerálu
Hladina zinku v tele je kľúčovým faktorom pre udržanie optimálneho zdravotného stavu. Jeho nedostatok môže viesť k rôznym zdravotným problémom, vrátane oslabenej imunity, porúch rastu a vývoja alebo kožných ťažkostí. Nízka hladina ovplyvní aj metabolizmus živín, keďže minerál je nevyhnutný pre funkčnosť viac ako 300 rôznych enzýmov.
Celkovo možno konštatovať, že zinok je kľúčovým prvkom pre udržanie správnej funkcie organizmu a podporuje komplex biochemických procesov v organizme. Jeho prítomnosť výrazne ovplyvňuje aj pohlavné zdravie a to tak u mužov, ako aj u žien.
V akých oblastiach a aké účinky má pre mužov a pre ženy
Zinok je minerál, ktorý je veľmi dôležitý pre optimálne fungovanie celého organizmu a to tak do vnútra ako aj navonok. Jeho účinky sa prelínajú do rôznych oblastí a to od podpory imunity, cez vplyv na hladinu hormónov až po reprodukčné funkcie.
Tu sú oblasti, v ktorých vyniká najviac viditeľne:
Plodnosť mužov: Zinok je kľúčovým faktorom pre plodnosť mužov, nakoľko podporuje tvorbu zdravých spermií a zlepšuje ich pohyblivosť. Okrem toho, má vplyv na hormonálnu rovnováhu, čo pozitívne ovplyvňuje aj reprodukčné schopnosti. Dostatočný prísun zinku je preto dôležitý na podporu potencie a keď chce muž počať dieťa.
Plodnosť žien: Dôležitú úlohu má zinok aj v plodnosti žien. Tento minerál je nevyhnutný pre správnu funkciu reprodukčného systému ženy, vrátane ovulačného procesu a udržiavania zdravej hormonálnej rovnováhy. Okrem toho je kľúčový aj pre udržanie zdravých slizníc, čo pozitívne ovplyvňuje celý pohlavný systém a reprodukčnú schopnosť.
Hormonálna rovnováha: Zinok má vplyv aj na hormonálnu rovnováhu a to u mužov aj u žien. V tom prvom prípade stimuluje produkciu testosterónu, čo má vplyv na sexuálnu vitalitu, ale aj výkonnosť v posteli. U žien pomáha udržiavať vyvážené hladiny hormónov, vrátane estrogénov, čo prispieva k fyzickej aj mentálnej pohode.
Rast a vývoj tkanív: Tento minerál je potrebný aj pre rast a vývoj tkanív v organizme. Jeho úloha v tvorbe a obnove buniek je nevyhnutná pre udržanie celkového zdravia. Zinok je neoddeliteľným faktorom v syntéze DNA, RNA a bielkovín, ktoré sú základnými stavebnými kameňmi všetkých tkanív. Má tiež účinky na rast kostí a svalstva.
Lepší imunitný systém: Významnú úlohu má zinok aj v posilňovaní imunity. Podporuje produkciu a aktivitu bielych krviniek, ktoré sú zodpovedné za obranu organizmu pred infekciami a choroboplodnými zárodkami. Pomáha tiež udržiavať integritu kože a slizníc, ktoré sú prvou líniou obrany organizmu voči vonkajším patogénom.
Podpora tráviaceho systému: Minerál je nevyhnutný aj pre syntézu tráviacich enzýmov, ktoré sú kľúčové pre správnu látkovú premenu potravy. Podporuje normálnu funkciu tenkého čreva a zlepšuje vstrebávanie živín. Navyše, zinok prispieva k udržaniu zdravej mikroflóry v črevách, čo je dôležité pre optimálnu tráviacu funkciu aj metabolizmus.
Zdravie pokožky a vlasov: Ďalším účinkom minerálu je podpora tvorby kolagénu, základnej stavebnej látky kože. Urýchľuje hojenie rán a udržiava zdravý vzhľad kože a pleti. Okrem toho je dôležitý pre prirodzený rast vlasov a udržiavanie ich pevnosti aj lesku. Preventívne pomáha proti ich vypadávaniu a chráni ich pred poškodením zvonka.
Ochrana pred oxidačným stresom: Zinok je silný antioxidant a to preto, že sám o sebe má antioxidačné vlastnosti. Účinne neutralizuje voľné radikály, ktoré môžu spôsobovať poškodenie buniek a prispievať k procesom starnutia tkanív. Ochrana pred oxidačným stresom pomáha tlmiť predčasné starnutie buniek, vrátane pohlavných.
Ako na užívanie cez rôzne formy a odporúčaná denná dávka
Ako je vidieť, účinky zinku v organizme sú naozaj komplexné, no kľúčom k pôsobeniu tohto minerálu v tele je jeho dopĺňanie. Pre dosiahnutie optimálnych účinkov vo vyššie spomínaných oblastiach je odporúčaný príjem od 8 mg do 14 mg denne.
Táto denná dávka môže byť získaná prostredníctvom rôznych zdrojov, pričom najviac prirodzeným sú potraviny a suroviny, ktoré sú na tento minerál bohaté najviac. Zároveň môžete siahnuť po rôznych formách doplnkov, vrátane tabletiek, kapsúl či kvapiek, pričom v každom takomto prípade máte výhodu presného zloženia a dávkovania.
V prípade perorálnych tabliet a kapsúl sa štandardne užívajú 1 až 2 kapsuly denne, závisí to od toho, aké množstvo zinku je v zložení. Najčastejšími formami sú bisglycinát zinočnatý alebo chelát, ktoré sa v tele výborne vstrebú a dajú tak naplno využiť.
Ak ide o tekutý roztok, čiže kvapky, v tomto prípade je dávkovanie štandardne 2 krát denne a to po 5 až 10 kvapkách, čo znova záleží od zloženia a koncentrácie.
Nezabúdajte však, že nadmerný príjem zinku môže spôsobiť nepriaznivé účinky a preto sa treba vždy držať odporúčaní od výrobcu. Pri potravinách niečo takéto pochopiteľne nehrozí. Okrem rôznorodosti foriem treba v prípade zinku brať do úvahy aj celkové zloženie doplnkov, kde môže byť minerál jedinou látkou alebo jednou z mnohých.
Možné vedľajšie a nežiaduce účinky, riziká a kontraindikácie
Minerál je pre telo prirodzený, no vzhľadom na to, že ide o stopový prvok, ktorého telo nepotrebuje príliš veľa, je riziko predávkovania mimoriadne reálne.
V zásade platí, že minerál nespôsobuje v tele žiadne vážnejšie komplikácie či riziká. Vyššie spomínaná denná dávka môže byť krátkodobo zvýšená v prípade fyzickej záťaži alebo ak je potrebné u mužov zvýšiť plodnosť a u žien šancu na otehotnenie.
Na druhú stranu, treba si dať pozor na tieto prípady:
- ľudia, ktorí v minulosti prekonali závažné problémy so srdcom, krvným tlakom alebo nervovým systémom by si mali dávať pri užívaní viac pozor
- ak sa v čase užívania zinku vyskytnú nečakané alergické reakcie vo forme kožných vyrážok, zvracania či tráviacich ťažkostí, užívanie treba prerušiť
- osoby užívajúce lieky na riedenie krvi, srdce, nervový systém a imunitný systém by sa pred užívaním mali poradiť s lekárom, môže ísť o kontraindikáciu
- dlhodobo nadmerné užívanie môže viesť k anémií, čiže zníženiu množstva červených krviniek, pozor si preto treba dať najmä na užívanie doplnkov
Ak sa nejaké vedľajšie účinky objavia, zahŕňajú najmä tráviace problémy, najmä nevoľnosť, hnačku a kŕče a bolesti žalúdka. Väčšinou však pomerne rýchlo pominú. Ak sa už objavia symptómy ako únava, bolesti hlavy, závraty, zvracanie alebo ospalosť, môže už ísť o prejavy intoxikácie. V takom prípade treba čo najskôr navštíviť lekára.
Najčastejšie otázky o zinku a jeho účinkoch
Keďže je zinok významným prvkom pre ľudské zdravie, celkom prirodzene vzbudzuje záujem aj množstvo otázok týkajúcich sa jeho účinkov a vplyvu na telo. Niektoré sa týkajú praktických tém, iné sa zameriavajú na jeho užívanie alebo rôzne riziká.
Tu sú tie dotazy a komentáre, ktoré sú najčastejšie:
Aké sú príznaky nedostatku a aký to má vplyv na telo?
Nedostatok zinku má viacero nežiaducich účinkov na organizmus, čo sa prejaví aj navonok. Medzi časté prejavy patria únava a slabosť, problémy so zrakom, pokožkou a vlasmi, oslabený imunitný systém, pomalší vývoj u detí, strata chuti do jedla, problémy so srdcom a krvným tlakom a hormonálna nerovnováha a to u mužov ako aj u žien.
Je lepšie dopĺňať zinok vo forme potravy alebo doplnkov?
Ideálne je kombinovať príjem zinku, podobne ako aj iných minerálov, tak z potravín ako aj z doplnkov. Takto dosiahnete optimálnu koncentráciu a s potravinami navyše získate aj ďalšie prospešné živiny. Kľúčom k dosiahnutiu čo najsilnejších účinkov sú však doplnky, ktoré obsahujú vysoké koncentrácie minerálu, aké v potravinách nenájdete.
Môžu minerál užívať ľudia bez ohľadu na ich vek?
Áno, zinok je dôležitý minerál, ktorý má významnú úlohu v správnom fungovaní organizmu v každom veku. Pre deti je nevyhnutný pre rast a vývoj, všeobecné pomáha na kožu, imunitu trávenie aj pohybový aparát. Špeciálne pre mužov a ženy je dôležitý kvôli potencii a plodnosti, u starších ľudí je dôležitý pre kožu aj pohybový aparát.
Aký význam má zinok pre plodnosť mužov aj žien?
U mužov je zinok nevyhnutný pre tvorbu zdravých spermií, udržanie optimálnej hladiny testosterónu a teda aj libido a dozrievanie pohlavných buniek. U žien má vplyv na správne fungovanie reprodukčného systému, menštruácie, ovulácie a pre hormonálnu rovnováhu. Podieľa sa aj na dozrievaní vajíčok a zvýšení šance ich oplodnenia.
Existujú látky, s ktorými by sa zinok nemal kombinovať?
Niektoré minerály a vitamíny by nemali byť kombinované s nadmerným príjmom zinku, aby sa predišlo nežiaducim účinkom a problémom s absorpciou iných živín. Napríklad, nadmerný príjem vápnika môže znížiť absorpciu zinku. Naopak, vysoké dávky zinku môžu reagovať s absorpciou medi a železa. Preto je dôležité dodržiavať odporúčané dávky.
Ako fungujú doplnky s jeho obsahom a ich charakteristika
Najlepšie využitie všetkých účinkov minerálu ponúkajú hotové produkty v podobe doplnkov výživy. Môže ísť o tabletky, kapsuly či tekutý roztok vo forme kvapiek.
Typickou charakteristikou doplnkov je koncentrované zloženie. To môže pozostávať buď z viacerých látok, najčastejšie sa zinok kombinuje so selénom a vitamínmi C či D, prípadne pôjde o jedinú účinnú látku. Každá forma doplnkov má svoje výhody.
Tu sú vlastnosti a kritéria, podľa akých ich vybrať:
- pri výbere treba zohľadniť formu zinku, či pôjde o chelát alebo iné formy, s dôrazom na absorpciu v tráviacom trakte a jeho čo najlepšie využitie
- v prípade kombinácie viacerých látok treba sledovať ich zloženie jednotlivo a to s ohľadom na dennú dávku a odporúčanú maximálnu dávku
- doplnky sú dostupné bez lekárskeho predpisu alebo návštevy u lekára, môžete ich užívať aj dlhodobo, ale treba si dať pozor na ich kombináciu
- všetky sú schválené Úradom verejného zdravotníctva a prešli laboratórnymi testami, to znamená, že ich zloženie a užívanie sú pre telo bezpečné
Doplnky s obsahom zinku pôsobia najmä na imunitu, zdravie pokožky, pohybový aparát, trávenie, vlasy, pleť a prispievajú k správnej syntéze DNA. Tieto, ale aj ďalšie účinky, platia v prípade všeobecných prípravkov, ktoré majú zloženie pozostávajúce primárne zo zinku. Môže ísť o spomínané perorálne formy kvapiek, tabliet a kapsúl.
Okrem nich je minerál aj súčasťou zloženia prípravkov so širším pôsobením a to s ohľadom na hormonálnu rovnováhu, potenciu a plodnosť. Väčšinou ide o doplnky určené pre ženy, či už na podporu otehotnenia alebo na príznaky PMS a menopauzy.
Zinok ako podpora plodnosti a hormonálnej rovnováhy v eJoy® prípravkoch
Zinok je významnou zložkou v doplnkoch značky eJoy®, ktorá sa svojimi prípravkami zaujíma o pohlavné zdravie a sexuálnu vitalitu mužov aj žien. Jeho úloha v podpore plodnosti a hormonálnej rovnováhy je využitá v doplnkoch pre obe pohlavia.
Medzi ich najdôležitejšie charakteristiky patria tieto:
eJoy® Femina: Pre ženy v produktívnom veku, ktoré majú problémy s pravidelnosťou alebo priebehom menštruačného cyklu, vrátane PMS príznakov, ale aj pre ženy v prechode a menopauze, je určený doplnok eJoy® Femina. Ten obsahuje spomínaný minerál zinok, no okrem neho aj vitamíny C, B6 a E a kombináciu extraktov rastlín.
Ide o bylinky, ktoré podporujú hormonálnu rovnováhu, čo má vplyv na libido, menopauzu aj menštruáciu. Ide o overený mix Macy, Tribulusu, Ashwagandhy a Damiány, pričom takéto zloženie je ideálne práve na príznaky PMS aj klimaktéria. Denne sa užívajú 2 kapsuly, ideálne po jedle, pričom dávkovanie môže byť dlhodobo aj viac mesiacov.
eJoy® Fertility: Druhým produktom, ktorý obsahuje zinok, no je v tomto prípade určený pre mužov aj pre ženy, je eJoy® Fertility. Aj tu ide o perorálne kapsuly, ktoré majú čisto prírodné zloženie zahŕňajúce Ašvagandu, Žeruchu, Kotvičník a Ženšen. V zložené sú aj aminokyselina L-Arginín, ďalší dôležitý minerál selén a známy koenzým Q10.
Cieľom tohto produktu je podporiť plodnosť u oboch pohlaví, u každého v mierne odlišnom mechanizme účinku. Kým u mužov ide o podporu tvorby, dozrievania a zdravia spermií, u žien je cieľom podpora plodnosti cez podporu hormónov, pohlavnej sústavy, menštruácie a dozrievania vajíčok. Doplnok je dostupný voľne a bez receptu.
Zhodnotenie, skúsenosti a ako najlepšie zinok využiť
Skúsenosti s využitím zinku v ľudskom organizme sú pozitívne. Tento esenciálny minerál hrá kľúčovú úlohu v podpore imunitného systému, regenerácii buniek, udržania hormonálnej rovnováhy a navonok aj v zdraví a vzhľade kože, pleti a vlasov. To je aj dôvod, prečo by ste mali konzumovať čo najviac jedál s jeho obsahom pre jeho doplnenie.
Medzi bohaté zdroje patria tie v mäse, strukovinách, orechoch, semiačkach a mliečnych výrobkoch, nachádza sa aj v rybách a morských plodoch. Ak by ste však chceli pocítiť jeho účinky naplno, len jeho potravinové zdroje vám určite stačiť nebudú.
Stravou síce prijímate zinok v prirodzenej forme, ktorá je ľahko absorbovateľná, ale doplnky výživy ho obsahujú v silnejšej koncentrácii, ktorá je pre pôsobenie kľúčová.
Tieto produkty často kombinujú zinok s ďalšími prospešnými zložkami, čo môže viesť k maximálnemu využitiu jeho potenciálu. Dobrým príkladom sú práve prípravky eJoy® Fertility a eJoy® Femina, ktoré sú založené na bylinných extraktoch.
Kombinácia rastlinných látok so zinkom, ale aj inými vitamínmi a minerálmi prispieva výrazne k celkovému pohlavnému zdraviu a sexuálnej vitalite, vrátane reprodukčného zdravia mužov aj žien. Okrem koncentrovanej formy zinku a širokého zloženia tak získate aj komplexné účinky a z pohľadu užívania aj dlhodobo bezpečné riešenie.
Úradom verejného
zdravotníctva SR
vrátenie peňazí za
nepoužité balenia
v Slovenskej
republike
a rýchle doručenie
balíka
pre viac ako 1 balenia
(Packeta)
a efektívne
zloženie